Szkoła Podstawowa im. Franciszka Barcza w Butrynach

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Szkoła Podstawowa im. Franciszka Barcza w Butrynach

Szkic budynku placówki. Źródło: www.szkolnictwo.pl
Szkic budynku placówki. Źródło: www.szkolnictwo.pl
Data założenia: lata 60. XX wieku
Poziom szkoły: podstawowy
Podtyp szkoły: szkoła podstawowa
Adres: Butryny 1a, 10-687 Olsztyn
Patron: Franciszek Barcz


Szkoła Podstawowa im. Franciszka Barcza w Butrynach – placówka oświatowa w województwie warmińsko-mazurskim wchodząca w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Butrynach. Funkcję dyrektora Zespołu pełni obecnie Maria Laskowska.

Historia

W latach 60. XX wieku oddano do użytku budynek ośmioklasowej Szkoły Podstawowej w Butrynach. Była to piąta ze Szkół Tysiąclecia, które powstały wówczas na Warmii i Mazurach. Szkoła posiadała salę gimnastyczną, stołówkę, kuchnię urządzenia sanitarne, prysznice oraz duże boisko sportowe. Jej fundatorem było WZSP w Olsztynie. Projekt budynku wykonało bezpłatnie Wojewódzkie Biuro Projektów w Olsztynie. Wówczas szkoła otrzymała imię Franciszka Barcza - propagatora i organizatora szkolnictwa polskiego na Warmii i Mazurach. W 1981 roku szkoła otrzymała sztandar, również ufundowany przez WZSP w Olsztynie.

Działalność

Od października 2012 r. szkoła uczestniczy w projekcie unijnym Klub Młodych Omnibusów. Projekt jest skierowany do uczniów klas V i VI. W ramach projektu uczniowie biorą udział w dodatkowych zajęciach prowadzonych w nowatorski sposób. Są to: Klub Młodych Filologów,Kraina Matematyki, Na tropach sekretów przyrody, Żywe lekcje historii, Zabawy z językiem polskim. Szkoła realizuje również projekt pt. "Uczę się ja, mama i tata, jak wykorzystać szkolne lata", który zajął II miejsce w konkursie w ramach Rządowego programu "Bezpieczna i przyjazna szkoła".Jest to program profilaktyczny ukierunkowany na rozwiązywanie konfliktów. W ramach projektu uczniowie wraz z rodzicami i przy wsparciem nauczycieli będą uczestniczyć w warsztatach, dyskusjach, wydarzeniach kulturalnych. Szkoła oferuje uczniom szeroki wachlarz zajęć pozaszkolnych i wspierających rozwój m.in: zajęcia logopedyczne, terapię pedagogiczną, zajęcia rewalidacyjne, zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze.

Działa również: Szkolne Koło Sportowe dla klas I-III i klas IV-VI, koło plastyczne, koło szachowe, Koło Przyjaciół Biblioteki, Szkolne Koło Turystyki Regionalnej, Koło polonistyczne dla klasy V i VI oraz organizacje szkolne: Szkolne Koło Caritas, Szkolne Koło PCK, SKO, Ekozespół Kropelka.

Cele i zadania

Szkoła realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty, wydanych na jej podstawie aktach wykonawczych oraz programie wychowawczym i programie profilaktyki szkolnej. Nadrzędnym celem placówki jest wszechstronny rozwój ucznia. Dodatkowo szkoła wychowując:

  • rozwija u młodzieży poczucie odpowiedzialności oraz dyscypliny pracy i nauki
  • upowszechnia wśród młodzieży wiedzę ekologiczną oraz kształtuje właściwe postawy wobec problemów ochronnych środowiska
  • umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych do uzyskania świadectwa ukończenia szkoły
  • umożliwia absolwentom dokonanie świadomego wyboru dalszego kierunku kształcenia i wykonywania wybranego zawodu
  • sprawuje opiekę nad uczniami, odpowiednio dla ich potrzeb i możliwości szkoły.

Kadra pedagogiczna

Grono pedagogiczne w roku szkolnym 2014/2015: Maria Laskowska, Marzenna Biziewska, Małgorzata Dzieniszewska, Krzysztof Gajewski, Joanna Jackowska, Danuta Karetko, Aleksandra Klewiado, Elżbieta Kolada, Małgorzata Kwiatkowska, Tomasz Łukaszuk, Dorota Wojciechowska, Anna Wróblewska

Osiągnięcia

Uczniowie odnoszą liczne sukcesy w dziedzinie sportu (tenis stołowy, piłka halowa, piłka siatkowa, lekkoatletyka). Są również finalistami konkursów przedmiotowych (matematyka, historia, j. angielski), ortograficznych, recytatorskich.

Ciekawostki

Szkoła posiada swój hymn. Autor: Władysław Katarzyński.

1.Nie zgasła w nich polskość,
choć wróg silny był.
Orężem ich mowa ojczysta
i książka znajoma, i orzeł co lśnił
nadzieją, że wolność już bliska.

Ref. Bo znak orła był nad nimi
i wskazywał jedną z dróg.
Tę jedyną, którą każdy do ojczyzny trafić mógł.

2.Choć dłoń nie przywykła do mieczów i tarcz,
nie znała takiego oręża.
Pokazał nam Kajka, pokazał nam Barcz,
jak mową ojczystą zwyciężać.

3.My dzieci butryńskie
śpiewamy to dziś,
by pamięć o tamtych przechować.
Ku nowej przyszłości już pora nam iść,
gdyż wiąże nas serce i mowa.

Bibliografia

SP butryny[27.11.2014]
Szkolnictwo[27.11.2014]