Szkoła Podstawowa w Spręcowie

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Szkoła Podstawowa w Spręcowie

Budynek placówki. Źródło: www.szkolnictwo.pl
Budynek placówki. Źródło: www.szkolnictwo.pl
Data założenia: 1946 r.
Poziom szkoły: podstawowy
Podtyp szkoły: szkoła podstawowa
Adres: Spręcowo 2, 11-001 Dywity

Szkoła Podstawowa w Spręcowie – placówka oświatowa w województwie warmińsko-mazurskim, działająca we wsi Spręcowo. Obecnie funkcję dyrektora pełni Magdalena Wrzosek.

Historia

Szkoła podstawowa w Spręcowie funkcjonowała jeszcze przed wojną, jednak jej historia rozpoczęła się na nowo w 1946 roku, gdy do wsi przybyła z zsyłki, wraz z małą córką, młoda nauczycielka - Julia Wronowa. Mimo złego stanu technicznego budynku, w którym wcześniej mieściła się szkoła, rozpoczęła starania o przywrócenie do życia placówki edukacyjnej w Spręcowie. Zajęcia rozpoczęły się w roku szkolnym 1946/1947. Dzieci przydzielono do różnych grup, w zależności od stopnia opanowania umiejętności czytania i pisania. Lekcje trwały od siódmej rano do późnych godzin popołudniowych, a często do wieczora. W kolejnym roku szkolnym istniał podział na klasy I-III. Pracę w szkole podjęła wówczas Edyta Malinowska z Łap. Z upływem lat klas przybywało, w roku szkolnym 1952/53 dzieci uczyły się w systemie sześcioklasowym. W latach 1947-1966 w szkole podstawowej nauczały: Edyta Malinowska, Janina Suszyńska, Krystyna Magda, Barbara Kondratowicz, Krystyna Kuśmierek, Krystyna Sójka, Iwona Cichocka, Wanda Huńko, Zdzisław Zakrzewski. Od roku 1946 do 1966, pracą Szkoły Podstawowej w Spręcowie kierowała jej organizatorka, Julia Wronowa.

W latach 1966–1981 dyrektorem Szkoły Podstawowej w Spręcowie był Roman Karpiński. W roku szkolnym 1973/1974 w wyniku reformy szkolnej wzrosła liczba uczniów i nauczycieli. Od tego momentu Szkoła Podstawowa w Spręcowie zyskała swój Punkt Filialny w Sętalu. Dyrektor Karpiński przeprowadził gruntowny remont budynku szkoły. Doprowadzono wodę oraz założono centralne ogrzewanie. Od stycznia 1975 r. do czerwca 1976 r., funkcję dyrektora szkoły przejęła Krystyna Karpińska. W 1976 r. wcześniejszy dyrektor powrócił do szkoły i pełnił swoje obowiązki do 1981 r., kiedy to z całą swoją rodziną opuścił Spręcowo i wyjechał na stałe do Niemiec.

W latach 1981–1988 dyrektorem szkoły był Ryszard Badowski. Za jego kadencji nastąpił rozwój sportu w szkole i środowisku lokalny,. Powiększono boisko szkolne i zamontowano nowe urządzenia sportowe. W 1988 r. Ryszard Badowski również wyjechał z rodziną za granicę, a stanowisko dyrektora objęła Irena Palmowska. Z uwago na trudną sytuację finansową szkoły nowa dyrektor przede wszystkim musiała zatroszczyć się o zdobycie środków oraz pozyskanie sponsorów, by placówka mogła nadal istnieć. W czynie społecznym wykonano nowe ogrodzenie szkoły. Dzięki wsparciu finansowemu sponsorów wykonano też niezbędną wymianę instalacji elektrycznej w szkole. Powstało również boisko do piłki siatkowej i oświetlenie drogi wiodącej do szkoły.

Działalność

W ramach zajęć pozalekcyjnych w szkole odbywają się zajęcia biblioteczne, teatralne, taneczne, muzyczne i sportowe.

W szkole działa od 1996 r. zespół ludowy "Spręcowia". Zajęcia taneczne odbywają się w dwóch grupach wiekowych. Młodsze i starsze dzieci uczą się podstawowych tańców warmińskich, takich jak: "Szot", "Baran", "Pofajdok", "Krakowiaczek Warmiński". Członkowie zespołu " Spręcowia", prezentują swoje umiejętności na licznych uroczystościach, konkursach i imprezach zarówno w szkole, jak i na terenie gminy i poza nią. Zespołowi tancerzy akompaniuje orkiestra "Spręcowia". Tworzą ją uczniowie szkoły, którzy uczestniczą w zajęciach gry na instrumentach Orff’a (dzwonki, grzechotki, werbelki, tamburyna, skrzypce diablęce, marakasy, talerze itp.).

W 2001 r. powstała też grupa "Kolędnicy", która w bardzo żywiołowy i zabawny sposób prezentują tradycje związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia na Warmii. Grupę kolędników tworzą uczniowie klas I–VI. W okresie Bożego Narodzenia kolędnicy odwiedzają domy mieszkańców wsi Spręcowo oraz występują na różnych uroczystościach szkolnych i gminnych.

Od 1997 r. istnieje w szkole Grupa Teatralna "Barstuki". Jej członkowie przygotowuje różne przedstawienia, od inscenizacji bajkowych poprzez teatr dramatyczny, scenki rodzajowe, pantomimę aż po teatr kukiełkowy. Co roku swoimi występami uświetniaką imprezy szkolne: Dzień Nauczyciela, Dzień Papieski, Choinkę Szkolną.

Cele i zadania

Szkoła realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty oraz w wydanych na jej podstawie aktach wykonawczych, programie wychowawczym i programie profilaktyki szkolnej. Zgodnie z zapisami statutu szkoły:

  • Szkoła realizuje cele i zadania określone w ustawie z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty (Dz.U. nr 95, poz. 425 z późniejszymi zmianami), umożliwia zdobywanie wiedzy i umiejętności niezbędnych do kontynuowania nauki na następnym etapie kształcenia, wyposaża uczniów w nowoczesną wiedzę w oparciu o podstawy programowe, kształci umiejętności wartościowania, oceniania i wnioskowania oraz wykorzystania wiedzy w praktyce.
  • Zapewnia wszechstronny rozwój osobowości ucznia, uwzględnia indywidualne jego zainteresowania, uzdolnienia i predyspozycje.
  • Zapewnia warunki do realizacji celów i zadań poprzez swoją bazę, kadrę oraz inne czynniki.
  • Stosuje metody i techniki samodzielnego zdobywania wiedzy i umiejętności oraz poznawania współczesnych systemów wymiany i upowszechniania informacji.
  • Kształtuje środowisko wychowawcze sprzyjające realizowaniu celów i zasad określonych w programie wychowawczym szkoły:
    • kształtuje humanistyczną i patriotyczną postawę uczniów, poszanowanie postępowych tradycji, trwałych wartości kultury narodowej i powszechnej, konstytucji, zasad ustrojowych, norm współżycia
    • przygotowuje uczniów do prawidłowego kształtowania stosunków międzyludzkich i sterowania nimi zgodnie z potrzebami społecznymi, a w związku z tym do świadomego, aktywnego i odpowiedzialnego spełniania zadań w życiu rodzinnym, społecznym, gospodarczym, kulturalnym i obronnym kraju;
    • kształtuje wrażliwość społeczną, emocjonalną i estetyczną uczniów, ich sprawność fizyczną, a także nawyki dbania o własny rozwój fizyczny, zdrowie higienę psychiczną, racjonalny wypoczynek i organizację czasu wolnego
    • kształtuje przekonania o podmiotowym i społecznym charakterze egzystencji człowieka oraz pozytywnej motywacji do nauki i osobistego uczestnictwa w życiu szkoły i społeczeństwa
    • uczy uczestniczenia w życiu kulturalnym i intelektualnym szkoły oraz środowiska, rozwija samorządowe działania organizacji uczniowskich
    • podkreśla w pracy dydaktyczno-wychowawczej kulturę i tradycję regionu
  • Sprawuje opiekę nad uczniem odpowiednio do jego potrzeb i możliwości szkoły, z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa, promocji i ochrony zdrowia, zgodnie z programem profilaktyki szkoły
  • Szkoła organizuje statutowe cele i zadania we współpracy z rodzicami, organizacjami i instytucjami, tworząc optymalne warunki osiągania wysokich efektów w swojej działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej (Statu Szkoły Podstawowej w Spręcowie).

Kadra pedagogiczna

Grono pedagogiczne w roku szkolnym 2014/2015:

  • edukacja wczesnoszkolna – Danuta Chmielewska, Joanna Zalewska, Beata Macioszek
  • język polski – Danuta Kowalska
  • język angielski – Marta Zaleska
  • matematyka – Helena Tomaszewska
  • zajęcia komputerowe – Helena Tomaszewska
  • przyroda – Magdalena Wrzosek, Danuta Chmielewska
  • historia i społeczeństwo – Zbigniew Dziełak
  • religia – s. Halina Łabaj
  • plastyka – Elżbieta Gal
  • muzyka – Artur Jaworski
  • zajęcia techniczne – Helena Tomaszewska
  • wychowanie fizyczne – Szymon Niestatek
  • przygotowanie do życia w rodzinie - Magdalena Wrzosek
  • biblioteka – Danuta Kowalska
  • logopeda - Sylwia Karpiniak - Matuszewska

Osiągnięcia

Działające w szkole koło teatralne "Barstuki", odnosi sukcesy w przeglądach gminnych i powiatowych m.in.: w gminnym Przeglądzie Teatrzyków "Fraszka" w Dywitach, w konkursie "Złota Kaczka" w Barczewie, w Przeglądzie Teatrzyków Ekologicznych w Świątkach.

Uczniowie odnoszą również sukcesy w ogólnopolskich, gminnych i międzyszkolnych konkursach recytatorskich, muzycznych, pieśni i piosenek patriotycznych, sportowych, plastycznych oraz ortograficznych.

Ciekawostki

W 2002 r. w szkole powstała na "Izba regionalna". Znajdują się w niej zebrane od mieszkańców wsi, nauczycieli i przyjaciół szkoły: stare meble i artykuły gospodarstwa domowego. Wyposażenie Izby zostało opisane po warmińsku. Dzięki temu uczniowie mogą zapoznać się z wyglądem dawnych urządzeń gospodarstwa domowego i z ich oryginalnymi nazwami w gwarze warmińskiej.

Bibliografia

SP Spręcowo[27.11.2014]
szkolnictwo.pl[27.11.2014]