Szlak św. Jakuba: Olsztyn - Lipowiec

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Szlak św. Jakuba

Dane szlaku
Państwo Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Początek Olsztyn
Koniec Lipowiec
Kolor znakowania żółta muszla św. Jakuba Muszla.jpg
Długość 130 km
Typ szlak pieszy

Szlak pieszy – piesza trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi. Szlaki lądowe wykorzystują biegnące w terenie drogi i ścieżki. W Polsce ustalone jest oznaczanie szlaku pieszego za pomocą trzech przylegających do siebie poziomych pasków, umieszczanych na drzewach, murach, skałach itp. Dwa zewnętrzne paski są barwy białej, natomiast środkowy jest wypełniony dowolną inną niż biała (np. czarną, czerwoną, niebieską, zieloną czy żółtą farbą).

Nazwa szlaku

Szlak św. Jakuba (odcinek Olsztyn-Lipowiec)

Trasa

Olsztyn – Łupstych – Gietrzwałd – Tomaryny – Guzowy Piec – Parwółki – Stare Jabłonki – Ostróda – Samborowo – Frednowy – Tynwałd – Szałkowo – Iława – Radomno – Nowe Miasto Lubawskie – Lipowiec – dalej do Torunia

Opis

Droga św. Jakuba, po hiszpańsku Camino de Santiago, jest jednym z najbardziej znanych szlaków pielgrzymkowym w Europie. Szlak ten prowadzi m.in. przez Polskę, Niemcy i Francję aż do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Tam według legendy znajduje się cudownie odnaleziony grób jednego z apostołów, św. Jakuba Starszego. Od 1993 r. Droga św. Jakuba znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Opisany szlak to odcinek polskiej trasy, która prowadzi od granicy z Litwą przez miejscowości: Wigry, Suwałki, Olecko, Giżycko, Kętrzyn, Olsztyn, Iławę, a następnie przez Toruń, Poznań, aż do południowej granicy Polski.

Odcinek ten rozpoczyna się w Olsztynie przy Wysokiej Bramie. Szlak biegnie w kierunku Gietrzwałdu. Jest to miejsce objawień Matki Boskiej, które jako jedyne w Polsce zostały uznane za autentyczne. Mijamy kolejne miejscowości, aby dotrzeć do Ostródy, dalej do Iławy. Ten odcinek Szlaku św. Jakuba na terenie województwa warmińsko-mazurskiego kończy się w miejscowości Lipowiec. Dalej biegnie do Torunia i południowych granic Polski.

Bibliografia

Olsztyn 1353-2003, red. S. Achremczyk i W. Ogrodziński, Olsztyn 2003.
Knercer W., Gietrzwałd. „Spotkania z zabytkami”. Nr 2 (54), 1991
Rzempołuch A., Przewodnik po zabytkach sztuki dawnych Prus Wschodnich, Olsztyn 1993.
www.szlaki.mazury.pl [22.12.2013]