Szlak żeglugowy z Mikołajek do Pisza

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj

Szlak żeglugowy z Mikołajek do Pisza – szlak żeglugowy o długości 25 km, ciągnący się od Jeziora Mikołajskiego w Mikołajkach do przystani statków w Piszu.

Przystań w Mikołajkach. Fot. Stanisław Kuprjaniuk
Jezioro Mikołajskie. Fot. Stanisław Kuprjaniuk

Położenie

Szlak z Mikołajek do Pisza położony na terenie powiatu mrągowskiego i piskiego oraz gmin: Mikołajki (gmina miejsko-wiejska), Pisz i Ruciane-Nida. Łączy następujące miasta i miejscowości: Mikołajki, Popielno, Karwik, Pisz.

Opis

Szlak żeglugowy o długości 25 km prowadzi w kierunku południowo-wschodnim przez największe jezioro Polski, Śniardwy i najdłuższy odcinek kanałowy w systemie żeglugowym Wielkich Jezior MazurskichKanał Jegliński (5,25 km). Na kanale w pobliżu wsi Karwik śluza komorowa Karwik.

Trasa

0.00 km – Przystań statków nad Jeziorem Mikołajskim w Mikołajkach. Węzeł dróg wodnych Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.

1.00 km – Na wschodnim wysokim brzegu Jeziora Mikołajskiego widoczna stacja meteorologiczna IMiGW.

3.00 km – Rozwidlenie szlaków: w prawo do Rucianego-Nidy jeziorem Bełdany, w lewo do Pisza. Przez cieśninę wejście na największe jezioro w Polsce, Śniardwy.

5.00 km – Jezioro Śniardwy. Wschodni brzeg oddalony jest o około 17 km. Przy nieco zamglonej pogodzie niewidoczny.

6.00 km – Z prawej, po zachodniej stronie, na półwyspie Wierzba wrzynającym się pomiędzy jezioro Śniardwy i Bełdany Stacja Naukowa PAN w Popielnie (hodowla koników polskich, jeleni, bobrów).

11.00 km – Wyspa Pajęcza i Wyspa Czarci Ostrów. Dalej na wschód największa wyspa Śniardw Szeroki Ostrów, połączona z lądem groblą, od strony północnej ładna faleza, na niej punkt widokowy na jezioro.

16.00 km – Z prawej wyspa Kaczor obecnie połączona z lądem, oddzielająca jezioro Śniardwy od jego południowej zatoki zwanej Jeziorem Seksty.

18.00 km – Początek Kanału Jeglińskiego łączącego jezioro Seksty z jeziorem Roś.

19.00 km – Śluza komorowa Karwik (śluzowanie 1.1 m w dół w stronę jeziora Roś). Z prawej, w odległości około 0,80 km, wieś Karwik. 2 km dalej nad kanałem wieś Jaglin.

23.00 km – Koniec Kanału Jeglińskiego, początek jeziora Roś.

25.00 km – Wypływ rzeki Pisy z jeziora Roś, przystań statków w Piszu.

Bibliografia

Bałdowski Jan, Warmia, Mazury, Suwalszczyzna. Przewodnik, Warszawa 1997.
Koziak Mariusz, Mazury i Warmia, Warszawa 2002.