Jezioro Roś

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Roś

Fot. Mieczysław KalskiFot. Mieczysław Kalski
Powierzchnia 18,88 km²
Wymiary 11,4 × 0,7 km
Średnia głębokość 8 m
Maksymalna głębokość 31,8 m
Długość brzegu 51600.0m
Objętość 152903.7 tys. m3
Klasa czystości II
Wysokość n.p.m. 115 m n.p.m.
Rodzaj jezioro rynnowe
53°40′01″N 21°53′36″E53°40′01″N 21°53′36″E

Jezioro Roś – jezioro położone na Pojezierzu Mazurskim, w województwie warmińsko-mazurskim, na południowy wschód od jeziora Śniardwy, ok. 2 km na północny wschód od miejscowości Pisz. Kształtem przypomina odrębne baseny, składa się z trzech prawie równoległych rynien połączonych łagodnymi zakolami. Łączna długość wszystkich rynien wynosi ok. 25 km. Ma dość rozbudowany system połączeń rzeczno-kanałowych z wieloma zbiornikami, m.in. Kanałem Jeglińskim poprzez jezioro Seksty z jeziorem Śniardwy. Nazwę "Roś" ustalono urzędowo w 1950 r.

Turystyka

Z powodu charakterystycznego kształtu i położenia jezioro nie przyciąga zbyt wielu żeglarzy; trzeba się do niego dostać poprzez mało atrakcyjny Kanał Jegliński. Nie obejdzie się bez położenia masztu, natomiast już na samym jeziorze opanowanie sterowania żaglami jest nieodzowne. Dzięki temu jezioro Roś idealne jest dla wędkarzy.

Przyroda

Bogata rzeźba dna, o podłożu piaszczystym ze zmienną głębokością, nieregularny kształt oraz urozmaicona linia brzegowa. Na brzegach rozciągają się podmokłe łąki, a w części południowo-wschodniej i centralnej znajdują się lasy. Północne ramię jeziora jest bardzo płytkie i zarośnięte, głębokość nie przekracza tu 1 metra.

W trzcinach przybrzeżnych gnieździ się wodne ptactwo. Jest tutaj więcej perkozów, czapli i różnych gatunków kaczek niż na bardziej uczęszczanych wodnych szlakach. Wysoko nad taflą jeziora krążą ptaki drapieżne.

Jezioro typu sielawowego. W centralnej części jeziora znajduje się tzw. sielawowa głębia. Na szczupaka zasadzić się najlepiej w okolicach pojedynczych, zarośniętych oczek przy odnodze północnej. Można też spotkać bolenia, okonia, jaź, karasia, leszcza, lina lub węgorza.

Bibliografia

wedkuje.pl [30.06.2014]
Pascal-Przewodnik, Wielkie Jeziora Mazurskie.
Rudzielewicz M., Bąk J., Mazury, Bielsko-Biała: Wydawnictwo Pascal.