Szlak pieszy Ruciane Nida - Ruciane Nida

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Szlak pieszy Ruciane Nida - Ruciane Nida

Dane szlaku
Państwo Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Początek Ruciane-Nida
Koniec Ruciane-Nida
Kolor znakowania zielony Zielony.gif
Długość 13.5 km
Typ szlak pieszy

Szlak pieszy – piesza trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi. Szlaki lądowe wykorzystują biegnące w terenie drogi i ścieżki. W Polsce ustalone jest oznaczanie szlaku pieszego za pomocą trzech przylegających do siebie poziomych pasków, umieszczanych na drzewach, murach, skałach itp. Dwa zewnętrzne paski są barwy białej, natomiast środkowy jest wypełniony dowolną inną niż biała (np. czarną, czerwoną, niebieską, zieloną czy żółtą farbą).

Trasa

Ruciane-Nida – Guzianka – Wejsuny Małe – Ruciane-Nida

Opis

Szlak jest idealny dla turystów, którzy lubią bliskie spotkania z naturą. Wiedzie bowiem przez najpiękniejsze tereny okolic Rucianego-Nidy przez Puszczę Piską. Można również zwiedzić kompleks fortyfikacji z przełomu XIX/XX w. wchodzących w skład Węzła obronnego Ruciane.

W samej miejscowości warto zobaczyć kościół pw. Matki Bożej Ostrobramskiej, budynek, w którym mieszkał Jerzy Borejsza (tzw. Borejszówka) oraz Śluzę Guzianka, łączącą jezioro Guzianka Mała z jeziorem Bełdany, wybudowaną w 1879 r.

Na początku szlak biegnie na północ, wzdłuż jeziora Bełdan. Potem odbija w kierunku Wejsun Małych i zakręca z powrotem w kierunku Rucianego-Nidy.

Galeria zdjęć

Bibliografia

www.jezioro.com.pl [22.12.2013]
www.szlaki.mazury.pl [22.12.2013]