Tomasz Makowski
Tomasz Makowski | |
| |
Data i miejsce urodzenia | 1 marca 1973 r., Ełk |
Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej | |
Okres sprawowania mandatu | 2011–2015 VII kadencja |
Tomasz Makowski (ur. 1 marca 1973 r. w Ełku) – samorządowiec, polityk, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej VII kadencji.
Spis treści
Życiorys
Jest absolwentem Wydziału Zarządzania Politechniki Białostockiej. Ukończył również studia podyplomowe na Uniwersytecie Warszawskim. Specjalizuje się w pozyskiwaniu środków unijnych.
Przez pierwszych siedemnaście lat pracował w Zakładzie Elektrotechniki Motoryzacyjnej FSO w Ełku. Z pracą w samorządzie związany jest od 2006 roku. W latach 2006–2010 z ramienia Platformy Obywatelskiej pełnił mandat radnego Rady Miasta Ełku. W tym czasie sprawował także funkcję przewodniczącego Komisji Mienia Komunalnego oraz Komisji Prawa i Porządku.
W latach 2007–2008 został pełnomocnikiem starosty ełckiego d/s standaryzacji i informatyzacji urzędu, a w 2008 r. pełnomocnikiem wójta gminy Ełk ds. pozyskiwania środków z Unii Europejskiej. W ramach pracy w samorządzie lokalnym był założycielem Lokalnej Grupy Działania na obszarach wiejskich "Razem Silniejsi"[1], której zadaniem jest pozyskiwanie środków finansowych na działalność wiejskich stowarzyszeń i grup działania. Jest członkiem Ełckiego Klubu Futbolu Stołowego, w którym w latach 2008–2010 piastował stanowisko prezesa, i członkiem Stowarzyszenia Black Shadows .
Wspólnie z mieszkańcami wsi założył wiele stowarzyszeń: Stowarzyszenie "Wspólne Jutro", Stowarzyszenie Przystań Szeligi-Buczki, Stowarzyszenie "Żurawi Zakątek", Stowarzyszenie Madejkowy Szlak, Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów, Stowarzyszenie "Wieś Barany jest dla nas najważniejsza", Stowarzyszenie "Nasza Regielnica", Stowarzyszenie Przyjaciół Chojniaka, Stowarzyszenie "Kraina Druglina", Stowarzyszenie "Grążel Biała".
Był członkiem Platformy Obywatelskiej do roku 2010, kiedy został wykluczony z partii decyzją regionalnego sądu koleżeńskiego[2]. W tym samym roku bezskutecznie startował z list własnego komitetu pod nazwą "Budżet 2013" na urząd prezydenta Ełku. Następnie znalazł się wśród założycieli stowarzyszenia Ruch Poparcia Palikota oraz partii politycznych inicjowanych przez Janusza Palikota – Ruchu Poparcia, a następnie Ruchu Palikota. Stanął na czele zarządu okręgu olsztyńskiego Ruchu Palikota. W wyborach parlamentarnych w 2011 r. został wybrany na posła z listy Ruchu Palikota w okręgu olsztyńskim. W 2013 r. w wyniku przekształcenia Ruchu Palikota został działaczem partii Twój Ruch.
Szkoła i wykształcenie
- Politechnika Białostocka, Wydział Mechaniczny
- Uniwersytet Warszawski, Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych, studia podyplomowe
- Politechnika Białostocka, zarządzanie projektem inwestycyjnym z funduszy strukturalnych, studia podyplomowe
Działalność społeczna i samorządowa
- radny Rady Miejskiej w Ełku (2006–2010)
Działalność polityczna
- Platforma Obywatelska
- członek partii (do 2010)
- członek partii (do 2010)
- Twój Ruch
- członek partii
Działalność parlamentarna
- Poseł na Sejm RP (2011–2015)
- Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej – członek komisji
- Komisja do Spraw Unii Europejskiej – członek komisji
- Grupa Parlamentarna Polska-Demokratyczna Republika Konga
- Polsko-Gruzińska Grupa Parlamentarna
- Polsko-Kazachstańska Grupa Parlamentarna
- Polsko-Libijska Grupa Parlamentarna
- Polsko-Peruwiańska Grupa Parlamentarna
- Polsko-Ukraińska Grupa Parlamentarna
Multimedia
Przypisy
- ↑ Lokalna Grupa Działania "Razem Silniejsi" [17.09.2014]
- ↑ współczesna.pl, Wyrzucili go z Platformy, bo psuł jej wizerunek [17.09.2014]
Zobacz też
Tomasz Makowski, facebook.com [17.09.2014]
radio5, Tomasz Makowski kandydatem na wójta [17.09.2014]
Bibliografia
sejm.gov.pl [16.09.2014]
kto.wm.pl [16.09.2014]
pl.wikipedia.org, Tomasz Makowski [16.09.2014]