Trosiny

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Trosiny

Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat bartoszycki
Gmina Sępopol
Liczba ludności brak danych za rok 2010
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Trosiny
Trosiny
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Trosiny
Trosiny
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }

Trosiny (niem. Trosienen) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie bartoszyckim, w gminie Sępopol. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa olsztyńskiego.

W skład sołectwa wchodzą wsie: Trosiny, Gulkajmy, Judyty, Park i Retowy. Obecnie funkcję sołtysa sprawuje Marianna Maczuga[1].

Położenie

Wieś położona jest w północnej części województwa warmińsko-mazurskiego, na Równinie Sępopolskiej, przy strumyku Młynówka, 11 km na północny wschód od Bartoszyc i 10 km na północny zachód od Sępopola, na wschód od drogi wojewódzkiej nr 512.

Dzieje miejscowości

Brak jest informacji na temat okoliczności i daty powstania wsi. Najprawdopodobniej przez większość swych dziejów było to niewielki majątek ziemski z folwarkiem. Tutejszy dwór nie zachował się; ocalała część zabudowań gospodarczych oraz park ze stawem z drugiej połowy XIX wieku. W 1857 roku Trosiny liczyły zaledwie 52 mieszkańców. Do 1945 roku wchodziły w skład parafii ewangelickiej w Szczurkowie.

Po II wojnie światowej Trosiny stały się częścią sołectwa Retowy. Według spisu powszechnego z 1978 roku do wsi należało 16 indywidualnych gospodarstw rolnych, które łącznie zajmowały powierzchnię 132 ha. Z kolei spis przeprowadzony pięć lat później wykazał, że w Trosinach jest pięć budynków mieszkalnych; ponadto we wsi znajdowały się punkt biblioteczny oraz świetlica. Trosiny liczyły wówczas 39 mieszkańców.

Zabytki

  • pozostałości zespołu dworsko-folwarcznego z czwartej ćwierci XIX wieku: spichlerz, pralnia, kuźnia, lodownia, wozownia, stajnia, obora, chlewnia, dwa sześcioraki wraz z towarzyszącą im zabudową gospodarczą
  • park dworski z drugiej połowy XIX wieku (1,7 ha)

Park jest zaniedbany, a z pierwotnych elementów kompozycji zachował się jedynie staw.

Przypisy

  1. free.of.pl [05.03.2014]

Bibliografia

Bartoszyce. Z dziejów miasta i okolic, red. Andrzej Wakar, Olsztyn 1987.
Statistisch-Topographisches Adreß-Handbuch von Ostpreussen, Commission bei Wilhelm Koch, Königsberg 1857.
bip.warmia.mazury.pl, Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Sępopol, Sępopol 2005 [05.03.2014]
Bank Danych Lokalnych GUS [05.03.2014]