Władysław Łaniewski

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Władysław Łaniewski

ks. Władysław ŁaniewskiFot. Krzysztof Kozłowski.
ks. Władysław Łaniewski
Fot. Krzysztof Kozłowski.
Data i miejsce urodzenia 27 listopada 1909 r.
Lubawa
Zawód duchowny katolicki, proboszcz

Władysław Łaniewski (ur. 27 listopada 1909 r. w Lubawie) – duchowny katolicki, były proboszcz parafii pw. św. Stanisława Kostki w Szczytnie.

Życiorys

Szkoła i wykształcenie

Szkołę powszechną i średnią ukończył w Lubawie. Egzamin dojrzałości zdał w 1928 r. i wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Misjonarzy Oblatów Najświętszej i Niepokalanej Panny Maryi, gdzie 15 sierpnia 1931 r. złożył profesję zakonną. Święcenia kapłańskie otrzymał 24 czerwca 1934 r. w Obrze.

Praca

Cztery lata przepracował na misjach jako kierownik szkoły na Cejlonie. Po powrocie do Polski, aż do wybuchu II wojny światowej, pracował na Śląsku. Podczas wojny ukrywał się na Pomorzu i w Wielkopolsce. Posługę kapłańską pełnił w ukryciu. Oficjalnie przez trzy pierwsze lata wojny był zatrudniony w Brodnicy jako księgowy. Pracował też dla wywiadu Armii Krajowej pod pseudonimem Bruler.
W 1945 r. krótko pracował jako jedyny kapłan w Nowym Mieście Lubawskim, po czym przybył do diecezji warmińskiej. Na początku września 1945 r. z polecenia administratora apostolskiego dr. Teodora Benscha rozpoczął nauczanie religii w Szczytnie. Wraz ze starostą Walterem Późnym (Woźniakiem) organizował oświatę w mieście i na prowincji. Oprócz religii uczył w szkołach średnich także języka angielskiego i łacińskiego.
W 1946 r. roku został mianowany wikariuszem parafii Wniebowzięcia NMP w Szczytnie. Podczas swego wikariatu opiekował się należącym do parafii Szczytno Świętajnem, gdzie poświęcił kościół pw. św. Andrzeja Boboli, stanowiący od 1962 r. pełnoprawną parafię.
30 kwietnia 1948 roku został zwolniony z wikariatu i mianowany rektorem kościoła filialnego św. Stanisława Kostki w Szczytnie. Na stanowisku rektora kościoła św. Stanisława Kostki ks. Łaniewski pozostawał w latach 1948–1980. 15 grudnia 1980 r. otrzymał nominację na administratora utworzonej parafii pw. św. Stanisława Kostki.

16 maja 1984 r. złożył rezygnację z parafii i został przeniesiony na emeryturę. Zmarł w Szczytnie 5 lipca 1993 r.

Bibliografia

Kopiczko Andrzej, Duchowieństwo katolickie w Diecezji Warmińskiej w latach 1945–1992, cz. 2, Olsztyn 2007.
olsztyn.gosc.pl [15.11.2014]