Wiadomości Uniwersyteckie

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wiadomości Uniwersyteckie UWM

Logo czasopisma
Logo czasopisma
Siedziba ul. Heweliusza 14, 10-719 Olsztyn - Kortowo
Data startu wrzesień 1999 roku
Właściciel Akademickie Centrum Kultury i Promocji UWM w Olsztynie
Prezes/redaktor naczelny Lech Kryszałowicz
Strona internetowa Wiadomości Uniwersyteckie

Wiadomości Uniwersyteckie UWM – bezpłatny miesięcznik o tematyce związanej z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

Okładka jednego z numerów czasopisma. Źródło: Wydanie internetowe Wiadomości Uniwersyteckich [24.10.2014]
Redakcja "Wiadomości Uniwersyteckich". Od lewej: Lech Kryszałowicz, Sylwia Zadworna, Janusz Pająk, Małgorzata Hołubowska. Źródło: Wydanie internetowe Wiadomości Uniwersyteckich [24.10.2014]

Charakterystyka

Informacje zawarte w czasopiśmie zawarte są w działach: Fakty, Nauka, Kultura i Silva Rerum (łac. silva rerum - dosł. las rzeczy) i najczęściej dotyczą wydarzeń związanych z uczelnią (wydarzenia kulturalne, relacje ze spotkań z osobami ze świata nauki, relacje z konferencji, doniesienia ze świata nauki itp.). Miesięcznik dostępy jest również w formie PDF na stronie internetowej czasopisma. Współtworzą go pracownicy uniwersytetu oraz studenci.

Kalendarium

Od września 1999 roku czasopismo było wydawane jako dwutygodnik, a następnie jako miesięcznik. Pierwszym redaktorem naczelnym był Jerzy Kozdroń, polityk, samorządowiec, osoba związana z regionem. Następnie do 2007 roku funkcję tę pełniła Wioletta Ustyjańczuk, obecna kierownik Biura Mediów i Promocji, a także rzecznik prasowa UWM. Od 2007 do 2008 roku funkcję tę przejął Bolesław Pilarek.

Obecnie na czele zespołu redakcyjnego stoi Lech Krzyszałowicz. W redakcji czasopisma pomagają mu: Małgorzata Hołubowska, Sylwia Zadworna, Janusz Pająk, Anna Skrzypińska, SAF JAMNIK (Studencka Agencja Fotograficzna).

W sierpniu 2014 roku, na XXII Ogólnopolskiej Konferencji Redaktorów Gazet Akademickich czasopismo dostało nagrodę za najciekawszy artykuł promujący naukę. Autorem artykułu Algorytm usadzi skarpy jest Lech Kryszałowicz. Na temat jakości publikacji zawartych w czasopiśmie wypowiedział się Piotr Kieraciński, redaktor miesięcznika "Forum Akademickie": Na tle czasopism biorących udział w konkursie "Wiadomości Uniwersyteckie UWM" charakteryzują się zwięzłą formą i zrozumiałym językiem. Dobrze się je czyta, nie potyka się na niezrozumiałych stwierdzeniach lub słowach. To bardzo cenne, bo przecież artykułów nie pisze się dla ich bohaterów tylko dla laików i najważniejsze jest to, aby wiedzieli oni, o co w nich chodzi[1].

Redaktorzy naczelni

Przypisy

  1. Wiadomości Uniwersyteckie NR 10 (182) październik 2014, s. 14

Bibliografia


Oficjalna strona Wiadomości Uniwersyteckich

pl.wikipedia.org
SAF JAMNIK
Wiadomości Uniwersyteckie NR 10 (182), październik 2014.