Wielosił błękitny

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wielosił błękitny

Polemonium caeruleum
L.
Wielosił błękitny – Nordens Flora. Autor: Carl Axel Magnus Lindman. Źródło: Commons Wikimedia
Wielosił błękitny – Nordens Flora. Autor: Carl Axel Magnus Lindman. Źródło: Commons Wikimedia
Systematyka
Królestwo rośliny
Podkrólestwo rośliny naczyniowe
Gromada okrytonasienne
Klasa dwuliścienne
Rząd wrzosowce
Rodzina wielosiłowate
Rodzaj wielosił
Gatunek wielosił błękitny
Synonimy

Wielosił błękitny (Polemonium caeruleum L.) – gatunek rośliny należący do rodziny wielosiłowatych (Polemoniaceae).

Morfologia

Bylina osiągająca wysokość 20–120 cm. Jest to jedna z najwcześniejszych w Polsce roślin wiosennych: rozpoczyna wegetację na przedwiośniu, gdy występują jeszcze nocne przymrozki i nawraca zima.

Łodyga jest wzniesiona i rozgałęziająca się, dosyć gruba, dołem naga, w górnej części gruczołowata, obła, ulistniona i pusta w środku. Pod ziemią znajduje się mięsiste i silnie ukorzenione kłącze. Ulistnienie skrętoległe, liście odziomkowe ogonkowe, środkowe liście łodygowe na krótkich ogonkach, wyższe bezogonkowe, wszystkie zaś złożone z licznych (do 27), nieparzysto-pierzasto ułożonych listków. Listki mają eliptycznojajowaty kształt i zaostrzone końce.

Kwiaty zebrane są w wiechy na szczycie łodyg. Kielich zrosły o jajowatych, tępo zakończonych ząbkach. 5 płatków korony ma barwę fioletową lub niebieską, spotyka się jednak formy białe. Korona ma długość 15–20 mm, wolne części jej płatków są dwukrotnie dłuższe od części zrośniętej w rurkę. Słupek pojedynczy z trójdzielnym znamieniem. 5 pręcików z dużymi, pomarańczowymi pylnikami, o nitkach dołem owłosionych. Kwiaty wyrastają na pokrytych gruczołami szypułkach, pachną miodem. Są przedprątne i zapylane przez błonkówki lub samopylne. Kwitną od czerwca do sierpnia. Owocem jest trójdzielna torebka z licznymi trójgraniastymi nasionami o długości ok. 2,5 mm i ostrych kantach. Nasiona zachowują zdolność kiełkowania do 3 lat.

Rozmieszczenie i ekologia

Występuje w strefie klimatu umiarkowanego półkuli północnej. W Azji i Europie zwarty zasięg występowania ciągnie się od Europy Środkowej przez Europę Wschodnią po Syberię. Oprócz tego występuje na oderwanych od głównego zasięgu obszarach w Skandynawii, w Alpach, Pirenejach i Wielkiej Brytanii. Rośnie także w Ameryce Północnej (na Alasce i w północnej Kanadzie). W Polsce występuje na rozproszonych stanowiskach, głównie na niżu: na Pomorzu Zachodnim i Wschodnim, Podlasiu, na Lubelszczyźnie i w Puszczy Białowieskiej. Część z podanych dawniej w tych regionach stanowisk już nie istnieje. W Karpatach nie są obecnie znane żadne naturalne jego stanowiska.

Miejsce występowania rośliny stanowią zarośla, brzegi potoków, mokre łąki. Występuje tylko na wilgotnych siedliskach. Na Warmii i Mazurach gatunek ten spotykany jest m.in. w Mazurskim Parku Krajobrazowym, Welskim Parku Krajobrazowym oraz w Parku Krajobrazowym Puszczy Rominckiej.

Wartość użytkowa

Wielosił błękitny podlega ochronie ścisłej, znajduje się na liście gatunków narażonych w kraju na wyginięcie. Bezpośrednie zagrożenie dla gatunku stanowi niszczenie łęgów nadrzecznych oraz osuszanie terenów podmokłych.

Wielosił uprawiany jest jako roślina ozdobna, lecznicza oraz miododajna. W uprawie wymaga jednak gleb żyznych i wilgotnych. Surowiec zielarski stanowią kłącza i korzenie, które zawierają: saponiny, kwasy organiczne, olejki eteryczne, tłuszcze, białka, skrobię, flawonoidy, kumarynę i inne. Napar ma działanie wykrztuśne, uspokajające, obniżające ciśnienie krwi, powoduje zmniejszenie poziomu cholesterolu, podnosi odporność organizmu na infekcje. Stosuje się go również w leczeniu schorzeń dróg oddechowych, chorobach wrzodowych żołądka i dwunastnicy oraz drgawkach, nerwicy i padaczce.

Czasami spotyka się osobniki zdziczałe, pochodzące z uprawy.

Ciekawostki

Nazwa rośliny pochodzi od słowa greckiego polemos (wojna) i łac. coeruleum (błękitny). W Starożytnej Grecji toczył się bowiem spór pomiędzy Polemonem z Pontu i Filetajrem z Kapadocji o to, kto jako pierwszy odkrył własności lecznicze tej rośliny.

Zobacz też

pl.wikipedia.org, Wielosił błękitny [21.05.2014]
jezioro.com.pl [21.05.2014]

Bibliografia

Warmia i Mazury. Cud, tylko się rozejrzeć, Warmińsko-Mazurska Regionalna Organizacja Turystyczna, Olsztyn 2012.