Wojciech Nowiejski

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wojciech Nowiejski

Data i miejsce śmierci 18 grudnia 1664 r.
Olsztyn
Miejsce spoczynku kościół Świętego Ducha w Olsztynie
Zawód kanonik warmiński, sekretarz królewski, profesor Kolegium Lubrańskiego w Poznaniu

Wojciech Nowiejski (zm. 18 grudnia 1664 r. w Olsztynie) – kanonik warmiński, sekretarz królewski, profesor Kolegium Lubrańskiego w Poznaniu.

Życiorys

Wojciech Nowiejski pochodził z Wielkopolski. Był kanonikiem warmińskim, sekretarzem królewskim, profesorem Kolegium Lubrańskiego w Poznaniu. Uczył się w Akademii Krakowskiej oraz we Włoszech. Był związany z rodziną Opalińskich.

W 1654 roku został kanonikiem warmińskim, następnie kanclerzem kapituły, administratorem komornictw kapitulnych we Fromborku i w Olsztynie. Był również wizytatorem dóbr kapituły w Pieniężnie. W grudniu 1655 rok podczas najazdu Szwedów schronił się wraz z biskupem Wacławem Leszczyńskim, którego był krewnym, w Królewcu. Pośredniczył w rokowaniach pomiędzy elektorem a królem polskim. Posłował do króla, by wyjednać możliwości zawarcia pokoju. Hojnie wspierał kościoły, m.in. klasztor bernardyński w Barczewie. Katedrze fromborskiej ofiarował kilka srebrnych naczyń liturgicznych i 12 dywanów. W katedrze odnowił ołtarz św. Augusta.

W testamencie zapisał cały majątek na rzecz szpitali Świętego Ducha i św. Jerzego w Olsztynie. Jego miejscem pochówku stał się kościół Świętego Ducha, gdzie ufundowano na jego cześć epitafium. Obecnie znajduje się ono w kaplicy Szpitala Miejskiego.

Zmarł 18 grudnia 1664 roku w Olsztynie.

Bibliografia

Chłosta Jan, Ludzie Olsztyna, Olsztyn 2003.