Zbigniew Pietkiewicz

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zbigniew Pietkiewicz

Imię i nazwisko Zbigniew Pietkiewicz
Data i miejsce urodzenia 10 lipca 1958 r. w Skandawie k. Kętrzyna
Dyscyplina tenis stołowy
Największy sukces srebrny medal mistrzostw Europy

Zbigniew Pietkiewicz (ur. 10 lipca 1958 r. w Skandawie k. Kętrzyna – charyzmatyczny trener tenisa stołowego na Warmii i Mazurach z dużymi sukcesami zwłaszcza w sporcie młodzieżowym.

Działalność trenerska

Wychowywał się w niewielkiej miejscowości. Jż w dzieciństwie wykazywał duże zdolności menadżerskie, organizując rówieśnikom zawody sportowe. Sam zainteresowany był tenisem stołowym i piłką nożną. W czasie studiów tuż przed stanem wojennym wyjechał do Berlina. Wrócił w 1984 roku, ale w między czasie uzupełnił wykształcenie i założył rodzinę (urodziła mu się córka Monika – późniejsza wielokrotna medalistka mistrzostw Polski w tenisie stołowym).

Pracę zawodową zaczął jako nauczyciel wychowania fizycznego w miejscowości Ostrów Mazowiecka, gdzie również uprawiał futbol i tenis stołowy na poziomie trzeciej ligi. W 1985 roku przeprowadził się do Gryźlin (gmina Stawiguda), gdzie już zawodowo zaczął pracować jako trener. Najpierw prowadził sekcje piłki nożnej i tenisa stołowego. Po pierwszych sukcesach wychowanków poświęcił się szkoleniu tenisistów stołowych. LUKS Stawiguda stał się w krótkim czasie czołowym klubem w kraju. Jego filarem były: Monika Pietkiewicz, Dong Rui Fang i Katarzyna Gieryń.

Stał się w gminie osobą bardzo popularną (został wybrany do Rady Gminy). W 2001 był trenerem reprezentacji polskich juniorek, które zdobyły srebrny medal na mistrzostwach Europy. Kolejny etap jego kariery to praca w Ornecie na stanowisku dyrektor OSiR-u i trenera zespołu ekstraklasy LUKS Orneta. Sprowadził do drużyny wschodzącą gwiazdę tenisa stołowego Natalię Partykę, która w tym klubie rozpoczęła karierę profesjonalnej zawodniczki.

Od 2008 roku pracuje w Lidzbarku Warmińskim z LUKS Warmia, który jest jednocześnie ośrodkiem szkolenia najbardziej utalentowanych zawodników. Zespół kobiecy występuje z powodzeniem w ekstraklasie (zdobył m.in. wicemistrzostwo Polski), pozostałe drużyny w I i II lidze.

Wychował wiele czołowych zawodniczek i zawodników, w imprezach młodzieżowych jego klub od lat znajduje się w ścisłej czołówce krajowej. Jest prezesem Warmińsko-Mazurskiego Związku Tenisa Stołowego.

Jest ojcem dwojga medalistów mistrzostw Europy, których sam uczył tenisa stołowego.

Bibliografia

time-out.pl [10.12.2014]
sport.wm.pl [10.12.2014]
lidzbarkwarminski.wm.pl [10.12.2014]
info.sport.pl [10.12.2014]
gazetaolsztynska.pl [10.12.2014]
wama-sport.pl [10.12.2014]