Pieniężno: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja zweryfikowana][wersja zweryfikowana]
Linia 35: Linia 35:
 
[[Plik:m-p2.jpg|thumb|290px|right|Most w Pieniężnie © Mieczysław Kalski]]
 
[[Plik:m-p2.jpg|thumb|290px|right|Most w Pieniężnie © Mieczysław Kalski]]
 
==Nazwa==
 
==Nazwa==
Niemiecka nazwa miasta ma swoje podłoże w pruskiej nazwie Malcekuke, oznaczającej "czarci las", i została zaadaptowana przez osadników jako zbliżone fonetycznie "Mehlsack" - worek mąki. Osadnictwo mazurskie przyczyniło się do wytworzenia wersji spolszczonej nazwy - Melzak. Bezpośrednio po II wojnie światowej w użyciu była "przetłumaczona" nazwa polska Mąkowory, ale ostatecznie w 1946 miasto przemianowano na Pieniężno, upamiętniając osobę zamordowanego przez hitlerowców wydawcy i redaktora "[[Gazeta Olsztyńska|Gazety Olsztyńskiej]]", [[Seweryn Pieniężny (syn)|Seweryna Pieniężnego]]. Pieniężny nie miał z miastem szczególnych powiązań.
+
Niemiecka nazwa miasta ma swoje podłoże w [[Prusowie|pruskiej]] nazwie ''Malcekuke'' oznaczającej "czarci las", i została zaadaptowana przez osadników jako zbliżone fonetycznie "Mehlsack" - worek mąki. Osadnictwo mazurskie przyczyniło się do wytworzenia wersji spolszczonej nazwy - Melzak. Bezpośrednio po II wojnie światowej w użyciu była "przetłumaczona" nazwa polska Mąkowory, ale ostatecznie w 1946 miasto przemianowano na Pieniężno, upamiętniając osobę zamordowanego przez hitlerowców wydawcy i redaktora "[[lkwim:Gazeta Olsztyńska|Gazety Olsztyńskiej]]", [[lkwim: Seweryn Pieniężny (junior)|Seweryna Pieniężnego]]. Pieniężny nie miał z miastem szczególnych powiązań.
  
 
==Położenie==
 
==Położenie==
Pieniężno leży nad rzeką [[Wałsza|Wałszą]], w paśmie Wzniesień Górowskich. Przed 1998 znajdowało się na terenie województwa elbląskiego.
+
Pieniężno leży nad rzeką [[rzeka Wałsza|Wałszą]], w paśmie Wzniesień Górowskich. Przed 1998 znajdowało się na terenie województwa elbląskiego.
  
 
==Dzieje miejscowości==
 
==Dzieje miejscowości==
W okolicy dzisiejszego Pieniężna istniał staropruski gród Malcekuke, zarządzany u schyłku swojego istnienia prawdopodobnie przez księcia Wewa, który w połowie XIII wieku poniósł klęskę w walkach z Zakonem Krzyżackim. Po podziałach wpływów na Warmii terytorium trafiło pod zarząd [[kapituła warmińska|kapituły]], której biskup nakazał w 1282 założenie parafii i wzniesienie kościoła. Pierwsza wzmianka o miejscowym proboszczu Ekhardzie pochodzi z 1304. W 1312 Melzak nazywany jest już w dokumentach miastem. 17 września 1326 kapituła odnowiła chełmiński przywilej lokacyjny miasta.
+
W okolicy dzisiejszego Pieniężna istniał staropruski gród ''Malcekuke'' zarządzany u schyłku swojego istnienia prawdopodobnie przez księcia Wewa, który w połowie XIII wieku poniósł klęskę w walkach z [[ZAkon krzyżacki|zakonem krzyżackim]]. Po podziałach wpływów na [[Warmia|Warmii]] terytorium trafiło pod zarząd [[kapituła warmińska|kapituły]], której biskup nakazał w 1282 roku założenie parafii i wzniesienie kościoła. Pierwsza wzmianka o miejscowym proboszczu Ekhardzie pochodzi z 1304 roku. W 1312 roku Melzak nazywany jest już w dokumentach miastem. 17 września 1326 kapituła odnowiła chełmiński przywilej lokacyjny miasta.
  
 
W Melzaku znajdowała się siedziba komornictwa, na zamku rezydował wójt mianowany przez kapitułę. Budowę kościoła zrealizowano w pierwszej połowie XIV wieku; został on rozebrany (z wyjątkiem wieży) w 1893, a kolejną świątynię konsekrował cztery lata później biskup [[Andreas Thiel]]. Istniał system murów obronnych, z bramami braniewską i ornecką.
 
W Melzaku znajdowała się siedziba komornictwa, na zamku rezydował wójt mianowany przez kapitułę. Budowę kościoła zrealizowano w pierwszej połowie XIV wieku; został on rozebrany (z wyjątkiem wieży) w 1893, a kolejną świątynię konsekrował cztery lata później biskup [[Andreas Thiel]]. Istniał system murów obronnych, z bramami braniewską i ornecką.
  
Mieszczanie zajmowali się produkcją rolną, wyrobem sukna i kapeluszy, wytwórstwem piwa i wódki, handlem zbożem, lnem, skórami. Zachował się wilkierz miejski z 1653. W 1772 mieszkało w Melzaku 1930 osób, a najwięcej mieszkańców było w latach 30. XX wieku, kiedy ich liczba przekraczała cztery i pół tysiąca. W 1885 miasto uzyskało połączenie kolejowe z Olsztynem i Braniewem,a niebawem także z Królewcem. Od 1910 działało gimnazjum humanistyczne, a w 1922 zostali do Melzaku sprowadzeni werbiści, którzy założyli klasztor i seminarium duchowne.
+
Mieszczanie zajmowali się produkcją rolną, wyrobem sukna i kapeluszy, wytwórstwem piwa i wódki, handlem zbożem, lnem, skórami. Zachował się wilkierz miejski z 1653 roku. W 1772 roku mieszkało w Melzaku 1930 osób, a najwięcej mieszkańców było w latach 30. XX wieku, kiedy ich liczba przekraczała cztery i pół tysiąca. W 1885 miasto uzyskało połączenie kolejowe z Olsztynem i Braniewem,a niebawem także z Królewcem. Od 1910 działało gimnazjum humanistyczne, a w 1922 zostali do Melzaku sprowadzeni werbiści, którzy założyli klasztor i seminarium duchowne.
 
   
 
   
Nie omijały miasta klęski wojenne; w 1414 Melzak najechali Tatarzy, w 1455 miasto spaliły wojska polskie za opowiedzenie się mieszczan po stronie Zakonu, w 1520 zniszczeń dokonały wojska księcia Albrechta Hohenzollerna. Zniszczenia i straty pozostawili za sobą także Szwedzi (1627). Około 90% zabudowy miasta nie przetrwało walk u schyłku II wojny światowej, co przyczyniło się do utraty praw miejskich po wojnie. W walkach pod Pieniężnem w 1945 zginął radziecki generał [[Iwan Czerniachowski]], upamiętniony  w mieście budzącym po 1989 kontrowersje pomnikiem. Dopiero od 1973 Pieniężno jest ponownie miastem.
+
Nie omijały miasta klęski wojenne; w 1414 roku Melzak najechali Tatarzy, w 1455 miasto spaliły wojska polskie za opowiedzenie się mieszczan po stronie zakonu, a w 1520 roku zniszczeń dokonały wojska księcia [[Albrecht Hohenzollern|Albrechta Hohenzollerna]]. Zniszczenia i straty pozostawili za sobą także Szwedzi (1627). Około 90% zabudowy miasta nie przetrwało walk u schyłku II wojny światowej, co przyczyniło się do utraty praw miejskich po wojnie. W walkach pod Pieniężnem w 1945 zginął radziecki generał Iwan Czerniachowski, upamiętniony  w mieście budzącym po roku 1989 kontrowersje pomnikiem. Dopiero od 1973 Pieniężno jest ponownie miastem.
 
 
  
 
==Zabytki==
 
==Zabytki==
 
Wśród zabytków Pieniężna są:
 
Wśród zabytków Pieniężna są:
* [[lkwim:Zamek w Pieniężnie|zamek kapituły warmińskiej z XIV wieku]], wielokrotnie przebudowywany, zachowany w formie szczątkowej;
+
* [[lkwim:Zamek w Pieniężnie|zamek kapituły warmińskiej z XIV wieku]], wielokrotnie przebudowywany, zachowany w formie szczątkowej
 
* ratusz z XIV-XV wieku, odbudowywany po zniszczeniach wojennych;
 
* ratusz z XIV-XV wieku, odbudowywany po zniszczeniach wojennych;
* most kolejowy z 1885;
+
* most kolejowy z 1885
* wieża ciśnień z 1905;
+
* wieża ciśnień z 1905
* klasztor werbistów wraz z Misyjnym Muzeum Etnograficznym;
+
* klasztor werbistów wraz z Misyjnym Muzeum Etnograficznym
* [[lkwim:"Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Pieniężnie|kościół św. Piotra i Pawła z 1897]], [[lkwim:Dzwony z kościoła pw. Apostołów Piotra i Pawła w Pieniężnie| i jego dzwony]].
+
* [[lkwim:"Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Pieniężnie|kościół św. Piotra i Pawła z 1897]] [[lkwim:Dzwony z kościoła pw. Apostołów Piotra i Pawła w Pieniężnie| i jego dzwony]]
 
 
 
==Szkolnictwo==
 
==Szkolnictwo==
 
*[[Szkoła Podstawowa w Pieniężnie]]
 
*[[Szkoła Podstawowa w Pieniężnie]]

Wersja z 11:44, 18 lut 2015

Pieniężno

Zamek w Pieniężnie, © Mieczysław Kalski
Zamek w Pieniężnie, © Mieczysław Kalski
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat braniewski
Gmina Pieniężno
Liczba ludności (2012) 2 956
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Pieniężno
Pieniężno
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Pieniężno
Pieniężno
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Pieniężno (niem. Mehlsack) – miasto w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie braniewskim. Jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej. Liczba ludności w 2012 wynosiła niemal trzy tysiące. W 2014 na kolejną kadencje burmistrzowską w Pieniężnie wybrany został Kazimierz Kiejdo.

Ratusz © Mieczysław Kalski
Most w Pieniężnie © Mieczysław Kalski
Most w Pieniężnie © Mieczysław Kalski

Nazwa

Niemiecka nazwa miasta ma swoje podłoże w pruskiej nazwie Malcekuke oznaczającej "czarci las", i została zaadaptowana przez osadników jako zbliżone fonetycznie "Mehlsack" - worek mąki. Osadnictwo mazurskie przyczyniło się do wytworzenia wersji spolszczonej nazwy - Melzak. Bezpośrednio po II wojnie światowej w użyciu była "przetłumaczona" nazwa polska Mąkowory, ale ostatecznie w 1946 miasto przemianowano na Pieniężno, upamiętniając osobę zamordowanego przez hitlerowców wydawcy i redaktora "Gazety Olsztyńskiej", Seweryna Pieniężnego. Pieniężny nie miał z miastem szczególnych powiązań.

Położenie

Pieniężno leży nad rzeką Wałszą, w paśmie Wzniesień Górowskich. Przed 1998 znajdowało się na terenie województwa elbląskiego.

Dzieje miejscowości

W okolicy dzisiejszego Pieniężna istniał staropruski gród Malcekuke zarządzany u schyłku swojego istnienia prawdopodobnie przez księcia Wewa, który w połowie XIII wieku poniósł klęskę w walkach z zakonem krzyżackim. Po podziałach wpływów na Warmii terytorium trafiło pod zarząd kapituły, której biskup nakazał w 1282 roku założenie parafii i wzniesienie kościoła. Pierwsza wzmianka o miejscowym proboszczu Ekhardzie pochodzi z 1304 roku. W 1312 roku Melzak nazywany jest już w dokumentach miastem. 17 września 1326 kapituła odnowiła chełmiński przywilej lokacyjny miasta.

W Melzaku znajdowała się siedziba komornictwa, na zamku rezydował wójt mianowany przez kapitułę. Budowę kościoła zrealizowano w pierwszej połowie XIV wieku; został on rozebrany (z wyjątkiem wieży) w 1893, a kolejną świątynię konsekrował cztery lata później biskup Andreas Thiel. Istniał system murów obronnych, z bramami braniewską i ornecką.

Mieszczanie zajmowali się produkcją rolną, wyrobem sukna i kapeluszy, wytwórstwem piwa i wódki, handlem zbożem, lnem, skórami. Zachował się wilkierz miejski z 1653 roku. W 1772 roku mieszkało w Melzaku 1930 osób, a najwięcej mieszkańców było w latach 30. XX wieku, kiedy ich liczba przekraczała cztery i pół tysiąca. W 1885 miasto uzyskało połączenie kolejowe z Olsztynem i Braniewem,a niebawem także z Królewcem. Od 1910 działało gimnazjum humanistyczne, a w 1922 zostali do Melzaku sprowadzeni werbiści, którzy założyli klasztor i seminarium duchowne.

Nie omijały miasta klęski wojenne; w 1414 roku Melzak najechali Tatarzy, w 1455 miasto spaliły wojska polskie za opowiedzenie się mieszczan po stronie zakonu, a w 1520 roku zniszczeń dokonały wojska księcia Albrechta Hohenzollerna. Zniszczenia i straty pozostawili za sobą także Szwedzi (1627). Około 90% zabudowy miasta nie przetrwało walk u schyłku II wojny światowej, co przyczyniło się do utraty praw miejskich po wojnie. W walkach pod Pieniężnem w 1945 zginął radziecki generał Iwan Czerniachowski, upamiętniony w mieście budzącym po roku 1989 kontrowersje pomnikiem. Dopiero od 1973 Pieniężno jest ponownie miastem.

Zabytki

Wśród zabytków Pieniężna są:

Szkolnictwo

Transport

Przez miasto przebiegają drogi wojewódzkie:

  • nr 507 (z Braniewa do Dobrego Miasta);
  • nr 510 (z Pieniężna do Głebocka);
  • nr 512 (z Pieniężna do Szczurkowa przez Bartoszyce).

W mieście znajduje się stacja kolejowa, obsługująca linię nr 221 (Gutkowo-Braniewo).

Religia

Działają w Pieniężnie następujące wspólnoty wyznaniowe:

  • Kościół rzymskokatolicki:
    • parafia św. Apostołów Piotra i Pawła;
    • klasztor i seminarium misyjne księży werbistów;
  • Kościół katolicki obrządku bizantyjsko-ukraińskiego - parafia św. Michała Archanioła;
  • Świadkowie Jehowy - zbór.

W XIX wieku działała gmina ewangelicka (w 1851 powstała świątynia). Istniała także gmina żydowska.

Współpraca z innymi miastami

Pieniężno ma umowy partnerskie z niemieckim Lichtenau i rosyjskim Gusiewem.

Ludzie związani z Pieniężnem

W Melzaku (Pieniężnie) urodzili się lub działali m.in.:

Bibliografia