Publiczne Gimnazjum Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
(Ciekawostki)
(Osiągnięcia)
 
(Nie pokazano 12 wersji utworzonych przez 3 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
 
{{Szkolnictwo infobox  
 
{{Szkolnictwo infobox  
|Nazwa_instytucji =  ...Wymagane...
+
|Nazwa_instytucji =  Publiczne Gimnazjum Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu
|Grafika          =  Koala.jpg (nazwa zdjęcia)... opcja
+
|Grafika          =   
|Opis_grafiki    =  ...Wymagane...
+
|Opis_grafiki    =   
|Data_założenia  =  ...Wymagane...
+
|Data_założenia  =  2004 r.
|Poziom_szkoły    =  podstawowy
+
|Poziom_szkoły    =  ponadpodstawowy
|Podtyp_szkoły    =  szkoła podstawowa
+
|Podtyp_szkoły    =  gimnazjum
 
|Profil          =
 
|Profil          =
 
|Adres            =  ul. Saperów 20, 82-300 Elbląg
 
|Adres            =  ul. Saperów 20, 82-300 Elbląg
|Patron          =  ...Opcjonalne...
+
|Patron          =  św. Mikołaj
 
}}
 
}}
 
+
'''Publiczne Gimnazjum Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu''' – placówka oświatowa w [[województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]] wchodząca w skład [[Zespół Szkół Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu|Zespołu Szkół Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu]], do którego należą też [[Publiczna Szkoła Podstawowa Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu]] oraz [[Publiczne Liceum Ogólnokształcące Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu]]. Funkcję dyrektora Zespołu pełni obecnie [[o. Sławomir Dziadkiewicz]].
''' Hasło_do_definicji ''' – Placówka oświatowa w [[województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]]. Obecnie funkcję dyrektora pełni [[]].
+
<br/><br/>
Placówka oświatowa w [[województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]] wchodząca w skład [[Zespół Szkół Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu|Zespołu Szkół Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu]]. Funkcję dyrektora Zespołu pełni obecnie [[o. mgr Sławomir Dziadkiewicz SP]].
 
<br/>
 
 
 
 
== Historia ==
 
== Historia ==
Początki szkół pijarskich w Elblągu sięgają 2004 roku. Wtedy to powstała szkoła podstawowa i gimnazjum. Pierwszym pierwszym dyrektorem szkoły był o. Wojciech Wojda. Organem założycielskim i prowadzącym szkołę jest Polska Prowincja Zakonu Pijarów. Obecnie w skład Zespołu Szkół Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu wchodzi też liceum ogólnokształcące. 12 maja 2014 roku z okazji 10-lecia Zespołu Szkół Pijarskich w Elblągu szkoła otrzymała sztandar.
+
Gimnazjum założone i prowadzone przez pijarów w Elblągu powstało wraz ze szkołą podstawową w 2004 r., tworząc Zespół Szkół Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu. Dyrektorem szkoły został mianowany pijar o. Wojciech Wojda. W pierwszym roku nauki do Publicznego Gimnazjum Zakonu Pijarów uczęszczało 81 gimnazjalistów. Aktualnie w skład Zespołu Szkół Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu wchodzi również liceum ogólnokształcące. 12 maja 2014 roku z okazji 10-lecia Zespołu Szkół Pijarskich w Elblągu szkoła otrzymała sztandar.  
 
 
 
 
pierwszym roku nauki do Publicznej Szkoły Podstawowej Zakonu Pijarów uczęszczało 74 uczniów, zaś do Publicznego Gimnazjum Zakonu Pijarów 81 gimnazjalistów. Od samego początku do kalendarza imprez szkolnych wpisano: comiesięczne msze święte, uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych, święto patrona szkoły, wigilie klasowe, jasełka, bale karnawałowe dla uczniów klas I-III, piknik szkolny, dzień rodziny. Tradycją okazały się koncerty charytatywne, organizowane przy udziale grupy charytatywnej oraz grupy muzycznej, wyjazdy integracyjne, dni sportu.
 
 
<br/>
 
<br/>
 
 
== Działalność ==
 
== Działalność ==
W skład Zespołu wchodzą:
+
Publiczne Gimnazjum Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu prowadzi szereg działań charytatywnych. Jedną z cyklicznych inicjatyw młodzieży jest współpraca z dziećmi z Katolickiego Ośrodka Wsparcia w [[Braniewo|Braniewie]]. Odwiedzają się oni systematycznie w trzecim tygodniu każdego miesiąca. Spotkania zaczynały się piątkowym wieczorem integracyjnym, a kończą niedzielną mszą świętą w kościele św. Floriana. W 2014 r. m.in. uczniowie i dzieci z Ośrodka odbyli pielgrzymkę ze Stagniewa przez lasy Bażantarni, odkrywali uroki elbląskiej starówki, byli w kinie oraz bawili się. W czasie wcześniejszych wspólnych wypadów 2013 r. – w listopadzie odwiedzili Toruń, w grudniu [[Tolkmicko]], gdzie oddali się adwentowym rozważaniom z Małym Księciem, zaś w styczniu Braniewo, a w lutym [[Zakrzewo]]. Podczas wspólnych wędrówek odwiedzili też Licheń, Łowicz, Wadowice, Białkę Tatrzańską, Kraków, kopalnię soli w Bochni, Święty Gaj, [[Nowe Kawkowo]] czy [[Gietrzwałd]].<br/>
*[[Publiczna Szkoła Podstawowa Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu|szkoła podstawowa]]  
 
*[[Publiczne Gimnazjum Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu|gimnazjum]]
 
*[[Publiczne Liceum Ogólnokształcące Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu|liceum ogólnokształcące]]
 
 
 
 
 
W dniu obchodów jubileuszu dziesięciolecia szkoły porozmawiałyśmy z uczniami Zespołu Szkół Pijarskich. Oto co mieli do powiedzenia uczniowie
 
Gimnazjaliści na słowa: „Gdy ktoś mi mówi ZSP, to myślę…” odpowiedzieli:
 
 
 
Krzysztof Pietruszka: moje gimnazjum.
 
 
 
Martyna Swatowska: o miłej atmosferze nawet podczas lekcji.
 
 
 
Aniela Rudnicka: że są tam ludzie wierzący i dla siebie mili.
 
 
 
Kamil Gleb: o wspólnych wycieczkach.
 
 
 
Jakub Firlej: że jest to szkoła z duszą, w której są sympatyczni uczniowie, nauczyciele, pracownicy, a także zakonnicy.
 
 
 
Karol Pietruszka: o spotkaniach w ciągu roku np. SMP, Parafiadzie.
 
 
 
Wojciech Dłużniewski: o miłym czasie, który tam spędzam.
 
 
 
Ola Bendyk: o wspaniałych ludziach.
 
<br/>
 
 
 
 
== Cele i zadania ==
 
== Cele i zadania ==
Szkoła realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty, wydanych na jej podstawie aktach wykonawczych oraz programie wychowawczym i programie profilaktyki szkolnej.
+
Szkoła realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty ujęte w wydanych na jej podstawie aktach wykonawczych oraz programie wychowawczym i programie profilaktyki szkolnej.
 
<br/>
 
<br/>
 
 
== Kadra pedagogiczna ==
 
== Kadra pedagogiczna ==
Grono pedagogiczne w roku szkolnym 2014/2015:
+
Grono pedagogiczne placówki zob. [[Zespół Szkół Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu]].
*edukacja wczesnoszkolna –
 
*język polski –
 
*język angielski –
 
*matematyka –
 
*zajęcia komputerowe –
 
*przyroda –
 
*historia –
 
*religia –
 
*plastyka –
 
*muzyka –
 
*zajęcia techniczne –
 
*wychowanie fizyczne –
 
*biblioteka –
 
*świetlica szkolna –
 
*pedagog szkolny –
 
 
<br/>
 
<br/>
 
 
== Osiągnięcia ==
 
== Osiągnięcia ==
...
+
Każdego roku gimnazjaliści osiągają bardzo wysokie wyniki egzaminów gimnazjalnych w skali [[województwo warmińsko-mazurskie|województwa]]. Przykładowo w 2014 r. wyniki te przedstawiały się następująco:
<br/>
+
*język polski: gimnazjum pijarskie – 76, wynik województwa – 64
 
+
*historia: gimnazjum pijarskie – 74, wynik województwa – 58
== Absolwenci ==
+
*matematyka: gimnazjum pijarskie – 70,5, wynik województwa – 44
...
+
*przyroda: gimnazjum pijarskie – 71,5, wynik województwa – 50
<br/>
+
*AP: gimnazjum pijarskie – 86,5, wynik województwa – 62
 +
*AR: gimnazjum pijarskie – 75, wynik województwa – 43
  
 
== Ciekawostki ==
 
== Ciekawostki ==
Szkoła charakteryzuje się tym, iż wraz z ostatnim dzwonkiem szkolnym nie kończy się trwanie we wspólnocie. Co roku jest wiele propozycji na wakacje dla dzieci, młodzieży i rodzin. Z tych ofert korzystają nasze dzieci, jak również my jako rodzina. Wspólny wakacyjny wypoczynek rodzinny organizowany przez o. Sławka wplótł się w nasz plan urlopów na wiele lat. Wyjazdy były organizowane do wsi kaszubskiej – Wierzchociny, gdzie stacjonowaliśmy w gospodarstwie agroturystycznym. Wieś położona z daleka od miast, a blisko pól, łąk, lasu i jeziora, dawała możliwość spędzenia radosnego czasu na zabawach organizowanych przy udziale pani Oli. Zabawy te, nam dorosłym, niejednokrotnie pozwalały odnaleźć w sobie dziecko. Czas spędzany w Wierzchocinie to również moment wyciszenia i obcowania z Bogiem. Dzień rozpoczynał się od Jutrzni, potem były zajęcia biblijne, w południe codzienna Msza Święta, a po obiedzie starsza młodzież zajmowała się dziećmi, a my mieliśmy czas na popołudniową kawkę oraz na granie w Scrabble. Wieczorami siadywaliśmy przy ognisku i przy wspólnych śpiewach
+
Wraz z ostatnim dzwonkiem roku szkolnego nie kończy się trwanie we wspólnocie. Co roku jest wiele propozycji na wakacje dla dzieci, młodzieży i rodzin:
 
+
*W okresie wakacyjnym placówka organizuje w atrakcyjnych miejscach obozy dla rodzin. W 2014 r. w takim obozie wzięło udział ponad 80 osób, przebywając na dwóch tygodniowych turnusach w Wierzchocinie (Bory Tucholskie). Podczas obozu był czas na wspólną zabawę, rekreację oraz wspólną modlitwę.
 
+
*Tradycją szkoły stał się udział młodzieży gimnazjum pijarskiego w Elblągu w Wakacyjnych Spotkaniach Młodzieży Pijarskiej – PYM. W 2014 r. uczestniczyło w nim 200 młodych ludzi związanych z duszpasterstwami zakonu pijarów z Czech, Słowacji, Ukrainy, Węgier i z Polski. W trakcie spotkania młodzież miała okazję nie tylko poznać Słowację, uczestniczyć w warsztatach i spotkaniach w grupach, a także doświadczyć wspólnoty modlitwy i chrześcijańskiej radości. Polska grupa liczyła 77 młodych z Bolszewa, Elbląga, Krakowa i Poznania.
dniach od 10 do 12 października miało miejsce 14. Spotkanie Młodzieży Pijarskiej, w którym uczestniczyła młodzież z naszej szkoły . Do Krakowa przybyło 570 młodych ludzi związanych z pijarskimi duszpasterstwami w Polsce. Obecna była także grupa ze Słowacji i z Węgier. Podczas SMP młodzież miała okazję rozważać jedno z błogosławieństw, które Papież Franciszek zaproponował w tym roku jako temat przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w 2016r.
 
<br/>
 
 
 
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
<br/>
+
[http://www.elblag.pijarzy.pl Publiczne Gimnazjum Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu][27.11.2014]<br/>
[http://www.elblag.pijarzy.pl ZSpijarzy][27.11.2014]<br/>
+
[http://www.szkolnictwo.pl szkolnictwo.pl][27.11.2014]
[http://www.szkolnictwo.pl Szkolnictwo][27.11.2014]
 
 
<br/>
 
<br/>
  
[[Kategoria: Szkolnictwo]][[Kategoria: Szkoła podstawowa]]<br />
+
[[Kategoria: Szkolnictwo]][[Kategoria: Gimnazja]] [[Kategoria: Elbląg]]<br />

Aktualna wersja na dzień 00:20, 1 mar 2015

Publiczne Gimnazjum Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu

Data założenia: 2004 r.
Poziom szkoły: ponadpodstawowy
Podtyp szkoły: gimnazjum
Adres: ul. Saperów 20, 82-300 Elbląg
Patron: św. Mikołaj

Publiczne Gimnazjum Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu – placówka oświatowa w województwie warmińsko-mazurskim wchodząca w skład Zespołu Szkół Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu, do którego należą też Publiczna Szkoła Podstawowa Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu oraz Publiczne Liceum Ogólnokształcące Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu. Funkcję dyrektora Zespołu pełni obecnie o. Sławomir Dziadkiewicz.

Historia

Gimnazjum założone i prowadzone przez pijarów w Elblągu powstało wraz ze szkołą podstawową w 2004 r., tworząc Zespół Szkół Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu. Dyrektorem szkoły został mianowany pijar o. Wojciech Wojda. W pierwszym roku nauki do Publicznego Gimnazjum Zakonu Pijarów uczęszczało 81 gimnazjalistów. Aktualnie w skład Zespołu Szkół Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu wchodzi również liceum ogólnokształcące. 12 maja 2014 roku z okazji 10-lecia Zespołu Szkół Pijarskich w Elblągu szkoła otrzymała sztandar.

Działalność

Publiczne Gimnazjum Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu prowadzi szereg działań charytatywnych. Jedną z cyklicznych inicjatyw młodzieży jest współpraca z dziećmi z Katolickiego Ośrodka Wsparcia w Braniewie. Odwiedzają się oni systematycznie w trzecim tygodniu każdego miesiąca. Spotkania zaczynały się piątkowym wieczorem integracyjnym, a kończą niedzielną mszą świętą w kościele św. Floriana. W 2014 r. m.in. uczniowie i dzieci z Ośrodka odbyli pielgrzymkę ze Stagniewa przez lasy Bażantarni, odkrywali uroki elbląskiej starówki, byli w kinie oraz bawili się. W czasie wcześniejszych wspólnych wypadów 2013 r. – w listopadzie odwiedzili Toruń, w grudniu Tolkmicko, gdzie oddali się adwentowym rozważaniom z Małym Księciem, zaś w styczniu Braniewo, a w lutym Zakrzewo. Podczas wspólnych wędrówek odwiedzili też Licheń, Łowicz, Wadowice, Białkę Tatrzańską, Kraków, kopalnię soli w Bochni, Święty Gaj, Nowe Kawkowo czy Gietrzwałd.

Cele i zadania

Szkoła realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty ujęte w wydanych na jej podstawie aktach wykonawczych oraz programie wychowawczym i programie profilaktyki szkolnej.

Kadra pedagogiczna

Grono pedagogiczne placówki zob. Zespół Szkół Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu.

Osiągnięcia

Każdego roku gimnazjaliści osiągają bardzo wysokie wyniki egzaminów gimnazjalnych w skali województwa. Przykładowo w 2014 r. wyniki te przedstawiały się następująco:

  • język polski: gimnazjum pijarskie – 76, wynik województwa – 64
  • historia: gimnazjum pijarskie – 74, wynik województwa – 58
  • matematyka: gimnazjum pijarskie – 70,5, wynik województwa – 44
  • przyroda: gimnazjum pijarskie – 71,5, wynik województwa – 50
  • AP: gimnazjum pijarskie – 86,5, wynik województwa – 62
  • AR: gimnazjum pijarskie – 75, wynik województwa – 43

Ciekawostki

Wraz z ostatnim dzwonkiem roku szkolnego nie kończy się trwanie we wspólnocie. Co roku jest wiele propozycji na wakacje dla dzieci, młodzieży i rodzin:

  • W okresie wakacyjnym placówka organizuje w atrakcyjnych miejscach obozy dla rodzin. W 2014 r. w takim obozie wzięło udział ponad 80 osób, przebywając na dwóch tygodniowych turnusach w Wierzchocinie (Bory Tucholskie). Podczas obozu był czas na wspólną zabawę, rekreację oraz wspólną modlitwę.
  • Tradycją szkoły stał się udział młodzieży gimnazjum pijarskiego w Elblągu w Wakacyjnych Spotkaniach Młodzieży Pijarskiej – PYM. W 2014 r. uczestniczyło w nim 200 młodych ludzi związanych z duszpasterstwami zakonu pijarów z Czech, Słowacji, Ukrainy, Węgier i z Polski. W trakcie spotkania młodzież miała okazję nie tylko poznać Słowację, uczestniczyć w warsztatach i spotkaniach w grupach, a także doświadczyć wspólnoty modlitwy i chrześcijańskiej radości. Polska grupa liczyła 77 młodych z Bolszewa, Elbląga, Krakowa i Poznania.

Bibliografia

Publiczne Gimnazjum Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu[27.11.2014]
szkolnictwo.pl[27.11.2014]