Publiczne Gimnazjum Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
(Osiągnięcia)
 
(Nie pokazano 5 wersji utworzonych przez 3 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
 
{{Szkolnictwo infobox  
 
{{Szkolnictwo infobox  
 
|Nazwa_instytucji =  Publiczne Gimnazjum Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu
 
|Nazwa_instytucji =  Publiczne Gimnazjum Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu
|Grafika          =  Koala.jpg (nazwa zdjęcia)... opcja
+
|Grafika          =   
|Opis_grafiki    =  ...Wymagane...
+
|Opis_grafiki    =   
 
|Data_założenia  =  2004 r.
 
|Data_założenia  =  2004 r.
 
|Poziom_szkoły    =  ponadpodstawowy
 
|Poziom_szkoły    =  ponadpodstawowy
Linia 10: Linia 10:
 
|Patron          =  św. Mikołaj
 
|Patron          =  św. Mikołaj
 
}}
 
}}
 
+
'''Publiczne Gimnazjum Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu''' – placówka oświatowa w [[województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]] wchodząca w skład [[Zespół Szkół Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu|Zespołu Szkół Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu]], do którego należą też [[Publiczna Szkoła Podstawowa Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu]] oraz [[Publiczne Liceum Ogólnokształcące Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu]]. Funkcję dyrektora Zespołu pełni obecnie [[o. Sławomir Dziadkiewicz]].
'''Publiczne Gimnazjum Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu''' – Placówka oświatowa w [[województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]] wchodząca w skład [[Zespół Szkół Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu|Zespołu Szkół Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu]], do którego należą też [[Publiczna Szkoła Podstawowa Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu]] oraz [[Publiczne Liceum Ogólnokształcące Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu]]. Funkcję dyrektora Zespołu pełni obecnie [[o. Sławomir Dziadkiewicz]].
+
<br/><br/>
<br/>
 
 
 
 
== Historia ==
 
== Historia ==
 
Gimnazjum założone i prowadzone przez pijarów w Elblągu powstało wraz ze szkołą podstawową w 2004 r., tworząc Zespół Szkół Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu. Dyrektorem szkoły został mianowany pijar o. Wojciech Wojda. W pierwszym roku nauki do Publicznego Gimnazjum Zakonu Pijarów uczęszczało 81 gimnazjalistów. Aktualnie w skład Zespołu Szkół Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu wchodzi również liceum ogólnokształcące. 12 maja 2014 roku z okazji 10-lecia Zespołu Szkół Pijarskich w Elblągu szkoła otrzymała sztandar.  
 
Gimnazjum założone i prowadzone przez pijarów w Elblągu powstało wraz ze szkołą podstawową w 2004 r., tworząc Zespół Szkół Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu. Dyrektorem szkoły został mianowany pijar o. Wojciech Wojda. W pierwszym roku nauki do Publicznego Gimnazjum Zakonu Pijarów uczęszczało 81 gimnazjalistów. Aktualnie w skład Zespołu Szkół Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu wchodzi również liceum ogólnokształcące. 12 maja 2014 roku z okazji 10-lecia Zespołu Szkół Pijarskich w Elblągu szkoła otrzymała sztandar.  
 
<br/>
 
<br/>
 
 
== Działalność ==
 
== Działalność ==
Publiczne Gimnazjum Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu prowadzi szereg działań charytatywnych. Jedną z cyklicznych inicjatyw młodzieży jest współpraca z dziećmi z Katolickiego Ośrodka Wsparcia w Braniewie. odwiedzają się oni systematycznie w trzecim tygodniu każdego miesiąca. Spotkania zaczynały się piątkowym wieczorem integracyjnym, a kończą niedzielną Mszą świętą w kościele św. Floriana. W każdy weekend przeżywają nowe atrakcje. W 2014 r. m.in. odbyli pielgrzymkę ze Stagniewa przez lasy Bażantarni, odkrywali uroki elbląskiej starówki, byli w kinie oraz bawili się. W czasie wcześniejszych wspólnych wypadów 2013 r. - w listopadzie odwiedzili Toruń, w grudniu Tolkmicko, gdzie oddali się adwentowym rozważaniom z Małym Księciem, zaś w styczniu Braniewo, a w lutym Zakrzewo. Podczas wspólnych wędrówek odwiedzili też Licheń, Łowicz, Wadowice, Białkę Tatrzańską, Kraków, kopalnię soli w Bochni, Święty Gaj, Nowe Kawkowo, czy Gietrzwałd.
+
Publiczne Gimnazjum Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu prowadzi szereg działań charytatywnych. Jedną z cyklicznych inicjatyw młodzieży jest współpraca z dziećmi z Katolickiego Ośrodka Wsparcia w [[Braniewo|Braniewie]]. Odwiedzają się oni systematycznie w trzecim tygodniu każdego miesiąca. Spotkania zaczynały się piątkowym wieczorem integracyjnym, a kończą niedzielną mszą świętą w kościele św. Floriana. W 2014 r. m.in. uczniowie i dzieci z Ośrodka odbyli pielgrzymkę ze Stagniewa przez lasy Bażantarni, odkrywali uroki elbląskiej starówki, byli w kinie oraz bawili się. W czasie wcześniejszych wspólnych wypadów 2013 r. w listopadzie odwiedzili Toruń, w grudniu [[Tolkmicko]], gdzie oddali się adwentowym rozważaniom z Małym Księciem, zaś w styczniu Braniewo, a w lutym [[Zakrzewo]]. Podczas wspólnych wędrówek odwiedzili też Licheń, Łowicz, Wadowice, Białkę Tatrzańską, Kraków, kopalnię soli w Bochni, Święty Gaj, [[Nowe Kawkowo]] czy [[Gietrzwałd]].<br/>
 
 
 
 
 
 
W dniu obchodów jubileuszu 10-lecia Zespołu dzieci i młodzież oceniali jej funkcjonowanie. Oto jakie pojawiły się tej kwestii wypowiedzi uczniów gimnazjum:
 
Gimnazjaliści na słowa: „Gdy ktoś mi mówi ZSP, to myślę…” odpowiedzieli:
 
 
 
Krzysztof Pietruszka: moje gimnazjum.
 
 
 
Martyna Swatowska: o miłej atmosferze nawet podczas lekcji.
 
 
 
Aniela Rudnicka: że są tam ludzie wierzący i dla siebie mili.
 
 
 
Kamil Gleb: o wspólnych wycieczkach.
 
 
 
Jakub Firlej: że jest to szkoła z duszą, w której są sympatyczni uczniowie, nauczyciele, pracownicy, a także zakonnicy.
 
 
 
Karol Pietruszka: o spotkaniach w ciągu roku np. SMP, Parafiadzie.
 
 
 
Wojciech Dłużniewski: o miłym czasie, który tam spędzam.
 
 
 
Ola Bendyk: o wspaniałych ludziach.
 
<br/>
 
 
 
 
== Cele i zadania ==
 
== Cele i zadania ==
Szkoła realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty, wydanych na jej podstawie aktach wykonawczych oraz programie wychowawczym i programie profilaktyki szkolnej.
+
Szkoła realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty ujęte w wydanych na jej podstawie aktach wykonawczych oraz programie wychowawczym i programie profilaktyki szkolnej.
 
<br/>
 
<br/>
 
 
== Kadra pedagogiczna ==
 
== Kadra pedagogiczna ==
Grono pedagogiczne placówki przedstawione zostało przy [[Zespół Szkół Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu|Zespole Szkół Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu]].
+
Grono pedagogiczne placówki zob. [[Zespół Szkół Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu]].
 
<br/>
 
<br/>
 
 
== Osiągnięcia ==
 
== Osiągnięcia ==
Znów mamy się czym szczycić i cieszyć. Wyniki matury i egzaminów gimnazjalnych naszej szkoły są bardzo wysokie.  Poniżej przedstawiamy wstępne wyniki naszej szkoły i naszego województwa. Oczywiście wszyscy uczniowie zdali maturę!
+
Każdego roku gimnazjaliści osiągają bardzo wysokie wyniki egzaminów gimnazjalnych w skali [[województwo warmińsko-mazurskie|województwa]]. Przykładowo w 2014 r. wyniki te przedstawiały się następująco:
 
+
*język polski: gimnazjum pijarskie – 76, wynik województwa – 64
MATURA
+
*historia: gimnazjum pijarskie – 74, wynik województwa – 58
 
+
*matematyka: gimnazjum pijarskie – 70,5, wynik województwa – 44
Część pisemna: poziom podstawowy
+
*przyroda: gimnazjum pijarskie – 71,5, wynik województwa – 50
 
+
*AP: gimnazjum pijarskie – 86,5, wynik województwa – 62
j. polski
+
*AR: gimnazjum pijarskie – 75, wynik województwa – 43
liceum pijarskie          66%
 
wynik województwa  48%
 
 
 
j. angielski
 
liceum pijarskie          95%
 
wynik województwa  67%
 
 
 
matematyka
 
liceum pijarskie          78%
 
wynik województwa  45%
 
 
 
Część pisemna: poziom rozszerzony
 
Podobnie jak na poziomie podstawowym wszystkie nasze wyniki były wyższe niż średnia województwa. Poniżej przedstawiamy wyniki tych egzaminów, do których przystąpiły przynajmniej 4 osoby:
 
 
 
j. angielski
 
 
 
liceum pijarskie           74%
 
wynik województwa  66%
 
 
 
matematyka
 
liceum pijarskie          54%
 
wynik województwa  40%
 
 
 
geografia
 
 
 
liceum pijarskie          55%
 
 
 
wynik województwa  50%
 
 
 
 
 
 
EGZAMIN GIMNAZJALNY
 
 
 
J. Polski
 
 
 
Gimnazjum pijarskie  – 76
 
 
 
Wynik województwa – 64
 
 
 
 
 
 
Historia
 
 
 
Gimnazjum pijarskie – 74
 
 
 
Wynik województwa – 58
 
 
 
 
 
 
Matematyka
 
 
 
Gimnazjum pijarskie – 70,5
 
 
 
Wynik województwa – 44
 
 
 
 
 
 
Przyroda
 
 
 
Gimnazjum pijarskie – 71,5
 
 
 
Wynik województwa – 50
 
 
 
 
 
 
AP
 
 
 
Gimnazjum pijarskie – 86,5
 
 
 
Wynik województwa – 62
 
 
 
 
 
 
A R
 
 
 
Gimnazjum pijarskie – 75
 
 
 
Wynik województwa – 43
 
 
 
 
<br/>
 
 
 
== Absolwenci ==
 
...
 
<br/>
 
  
 
== Ciekawostki ==
 
== Ciekawostki ==
 
+
Wraz z ostatnim dzwonkiem roku szkolnego nie kończy się trwanie we wspólnocie. Co roku jest wiele propozycji na wakacje dla dzieci, młodzieży i rodzin:
W dniach od 13 do 27 lipca odbywał się obóz dla rodzin organizowany przez naszą szkołę. W obozie wzięło udział ponad 80 osób przebywając na dwóch tygodniowych turnusach w Wierzchocinie (Bory Tucholskie). Podczas obozu był czas na wspólną zabawę, rekreację oraz wspólną modlitwę.  
+
*W okresie wakacyjnym placówka organizuje w atrakcyjnych miejscach obozy dla rodzin. W 2014 r. w takim obozie wzięło udział ponad 80 osób, przebywając na dwóch tygodniowych turnusach w Wierzchocinie (Bory Tucholskie). Podczas obozu był czas na wspólną zabawę, rekreację oraz wspólną modlitwę.
Szkoła charakteryzuje się tym, iż wraz z ostatnim dzwonkiem szkolnym nie kończy się trwanie we wspólnocie. Co roku jest wiele propozycji na wakacje dla dzieci, młodzieży i rodzin. Z tych ofert korzystają nasze dzieci, jak również my jako rodzina. Wspólny wakacyjny wypoczynek rodzinny organizowany przez o. Sławka wplótł się w nasz plan urlopów na wiele lat. Wyjazdy były organizowane do wsi kaszubskiej – Wierzchociny, gdzie stacjonowaliśmy w gospodarstwie agroturystycznym. Wieś położona z daleka od miast, a blisko pól, łąk, lasu i jeziora, dawała możliwość spędzenia radosnego czasu na zabawach organizowanych przy udziale pani Oli. Zabawy te, nam dorosłym, niejednokrotnie pozwalały odnaleźć w sobie dziecko. Czas spędzany w Wierzchocinie to również moment wyciszenia i obcowania z Bogiem. Dzień rozpoczynał się od Jutrzni, potem były zajęcia biblijne, w południe codzienna Msza Święta, a po obiedzie starsza młodzież zajmowała się dziećmi, a my mieliśmy czas na popołudniową kawkę oraz na granie w Scrabble. Wieczorami siadywaliśmy przy ognisku i przy wspólnych śpiewach
+
*Tradycją szkoły stał się udział młodzieży gimnazjum pijarskiego w Elblągu w Wakacyjnych Spotkaniach Młodzieży Pijarskiej – PYM. W 2014 r. uczestniczyło w nim 200 młodych ludzi związanych z duszpasterstwami zakonu pijarów z Czech, Słowacji, Ukrainy, Węgier i z Polski. W trakcie spotkania młodzież miała okazję nie tylko poznać Słowację, uczestniczyć w warsztatach i spotkaniach w grupach, a także doświadczyć wspólnoty modlitwy i chrześcijańskiej radości. Polska grupa liczyła 77 młodych z Bolszewa, Elbląga, Krakowa i Poznania.
 
 
 
 
 
 
 
 
Od 30.06 do 6.07.2014 roku w Prievidzy na Słowacji miało miejsce Wakacyjne Spotkanie Młodzieży Pijarskiej – PYM. Uczestniczyło w nim 200 młodych ludzi związanych z duszpasterstwami zakonu pijarów z Czech, Słowacji, Ukrainy, Węgier i z Polski. W trakcie spotklania młodzież miała okazję nie tylko poznać Słowację, uczestniczyć w warsztatach i spotkaniach w grupach, a także doświadczyć wspólnoty modlitwy i chrześcijańskiej radości. Polska grupa liczyła 77 młodych z Bolszewa, Elbląga, Krakowa i Poznania.
 
 
 
dniach od 10 do 12 października miało miejsce 14. Spotkanie Młodzieży Pijarskiej, w którym uczestniczyła młodzież z naszej szkoły . Do Krakowa przybyło 570 młodych ludzi związanych z pijarskimi duszpasterstwami w Polsce. Obecna była także grupa ze Słowacji i z Węgier. Podczas SMP młodzież miała okazję rozważać jedno z błogosławieństw, które Papież Franciszek zaproponował w tym roku jako temat przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w 2016r. „
 
<br/>
 
 
 
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
<br/>
+
[http://www.elblag.pijarzy.pl Publiczne Gimnazjum Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu][27.11.2014]<br/>
[http://www.elblag.pijarzy.pl ZSpijarzy][27.11.2014]<br/>
+
[http://www.szkolnictwo.pl szkolnictwo.pl][27.11.2014]
[http://www.szkolnictwo.pl Szkolnictwo][27.11.2014]
 
 
<br/>
 
<br/>
  
[[Kategoria: Szkolnictwo]][[Kategoria: Szkoła podstawowa]]<br />
+
[[Kategoria: Szkolnictwo]][[Kategoria: Gimnazja]] [[Kategoria: Elbląg]]<br />

Aktualna wersja na dzień 00:20, 1 mar 2015

Publiczne Gimnazjum Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu

Data założenia: 2004 r.
Poziom szkoły: ponadpodstawowy
Podtyp szkoły: gimnazjum
Adres: ul. Saperów 20, 82-300 Elbląg
Patron: św. Mikołaj

Publiczne Gimnazjum Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu – placówka oświatowa w województwie warmińsko-mazurskim wchodząca w skład Zespołu Szkół Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu, do którego należą też Publiczna Szkoła Podstawowa Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu oraz Publiczne Liceum Ogólnokształcące Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu. Funkcję dyrektora Zespołu pełni obecnie o. Sławomir Dziadkiewicz.

Historia

Gimnazjum założone i prowadzone przez pijarów w Elblągu powstało wraz ze szkołą podstawową w 2004 r., tworząc Zespół Szkół Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu. Dyrektorem szkoły został mianowany pijar o. Wojciech Wojda. W pierwszym roku nauki do Publicznego Gimnazjum Zakonu Pijarów uczęszczało 81 gimnazjalistów. Aktualnie w skład Zespołu Szkół Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu wchodzi również liceum ogólnokształcące. 12 maja 2014 roku z okazji 10-lecia Zespołu Szkół Pijarskich w Elblągu szkoła otrzymała sztandar.

Działalność

Publiczne Gimnazjum Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu prowadzi szereg działań charytatywnych. Jedną z cyklicznych inicjatyw młodzieży jest współpraca z dziećmi z Katolickiego Ośrodka Wsparcia w Braniewie. Odwiedzają się oni systematycznie w trzecim tygodniu każdego miesiąca. Spotkania zaczynały się piątkowym wieczorem integracyjnym, a kończą niedzielną mszą świętą w kościele św. Floriana. W 2014 r. m.in. uczniowie i dzieci z Ośrodka odbyli pielgrzymkę ze Stagniewa przez lasy Bażantarni, odkrywali uroki elbląskiej starówki, byli w kinie oraz bawili się. W czasie wcześniejszych wspólnych wypadów 2013 r. – w listopadzie odwiedzili Toruń, w grudniu Tolkmicko, gdzie oddali się adwentowym rozważaniom z Małym Księciem, zaś w styczniu Braniewo, a w lutym Zakrzewo. Podczas wspólnych wędrówek odwiedzili też Licheń, Łowicz, Wadowice, Białkę Tatrzańską, Kraków, kopalnię soli w Bochni, Święty Gaj, Nowe Kawkowo czy Gietrzwałd.

Cele i zadania

Szkoła realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty ujęte w wydanych na jej podstawie aktach wykonawczych oraz programie wychowawczym i programie profilaktyki szkolnej.

Kadra pedagogiczna

Grono pedagogiczne placówki zob. Zespół Szkół Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu.

Osiągnięcia

Każdego roku gimnazjaliści osiągają bardzo wysokie wyniki egzaminów gimnazjalnych w skali województwa. Przykładowo w 2014 r. wyniki te przedstawiały się następująco:

  • język polski: gimnazjum pijarskie – 76, wynik województwa – 64
  • historia: gimnazjum pijarskie – 74, wynik województwa – 58
  • matematyka: gimnazjum pijarskie – 70,5, wynik województwa – 44
  • przyroda: gimnazjum pijarskie – 71,5, wynik województwa – 50
  • AP: gimnazjum pijarskie – 86,5, wynik województwa – 62
  • AR: gimnazjum pijarskie – 75, wynik województwa – 43

Ciekawostki

Wraz z ostatnim dzwonkiem roku szkolnego nie kończy się trwanie we wspólnocie. Co roku jest wiele propozycji na wakacje dla dzieci, młodzieży i rodzin:

  • W okresie wakacyjnym placówka organizuje w atrakcyjnych miejscach obozy dla rodzin. W 2014 r. w takim obozie wzięło udział ponad 80 osób, przebywając na dwóch tygodniowych turnusach w Wierzchocinie (Bory Tucholskie). Podczas obozu był czas na wspólną zabawę, rekreację oraz wspólną modlitwę.
  • Tradycją szkoły stał się udział młodzieży gimnazjum pijarskiego w Elblągu w Wakacyjnych Spotkaniach Młodzieży Pijarskiej – PYM. W 2014 r. uczestniczyło w nim 200 młodych ludzi związanych z duszpasterstwami zakonu pijarów z Czech, Słowacji, Ukrainy, Węgier i z Polski. W trakcie spotkania młodzież miała okazję nie tylko poznać Słowację, uczestniczyć w warsztatach i spotkaniach w grupach, a także doświadczyć wspólnoty modlitwy i chrześcijańskiej radości. Polska grupa liczyła 77 młodych z Bolszewa, Elbląga, Krakowa i Poznania.

Bibliografia

Publiczne Gimnazjum Zakonu Pijarów im. św. Mikołaja w Elblągu[27.11.2014]
szkolnictwo.pl[27.11.2014]