Rachowo: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
(Dzieje miejscowości)
 
(Nie pokazano 13 wersji utworzonych przez 3 użytkowników)
Linia 5: Linia 5:
 
  |herb artykuł          =
 
  |herb artykuł          =
 
  |dopełniacz wsi        =       
 
  |dopełniacz wsi        =       
  |zdjęcie              =  
+
  |zdjęcie              = Dom holenderski w Rachowie.jpg
  |opis zdjęcia          =  
+
  |opis zdjęcia          = Dom holenderski w Rachowie.<br>Źródło: [http://holland.org.pl/art.php?kat=obiekt&id=424 www.holland.org.pl]
 
  |rodzaj miejscowości  =
 
  |rodzaj miejscowości  =
 
  |województwo          = warmińsko-mazurskie  
 
  |województwo          = warmińsko-mazurskie  
Linia 28: Linia 28:
 
  |wikisłownik          =
 
  |wikisłownik          =
 
  |www                  =
 
  |www                  =
}}<br/>
+
}}
''' Rachowo ''' (niem. '''') – [[wieś sołecka]] położona w [[województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]], w [[powiat elbląski|powiecie elbląskim]], w [[gmina Markusy|gminie Markusy]]. W latach 1975-1998 miejscowość należała [[podział administracyjny|administracyjnie]] do [[województwo elbląskie|województwa elbląskiego]].
+
''' Rachowo ''' (niem. ''Cronsnest'') – wieś sołecka położona w [[województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]], w [[powiat elbląski|powiecie elbląskim]], w [[Markusy (gmina wiejska)|gminie Markusy]]. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa elbląskiego.
 
 
Miejscowość w 2010 roku liczyła 197 mieszkańców. Obecnie funkcję sołtysa sprawuje [[Edmund Studziński]]<ref>http://bip.warmia.mazury.pl/markusy_gmina_wiejska/197/Solectwa/ [data dostępu: 5.05.2014]</ref>.
 
 
 
<br/>
 
  
 +
Miejscowość w 2010 roku liczyła 197 mieszkańców. Obecnie funkcję sołtysa sprawuje Anna Szeremiuk.
 +
<br/><br/>
 
== Położenie ==
 
== Położenie ==
 
Wieś położona jest w zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, na obszarze [[Wysoczyzna Elbląska|Wysoczyzny Elbląskiej]], 2,5 km na południe od [[Markusy|Markus]].
 
Wieś położona jest w zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, na obszarze [[Wysoczyzna Elbląska|Wysoczyzny Elbląskiej]], 2,5 km na południe od [[Markusy|Markus]].
 
<br/>
 
<br/>
 
 
== Dzieje miejscowości ==
 
== Dzieje miejscowości ==
Na terenie dawnego karczowiska ok. 1590 roku osadzono osadników holenderskich z Fryzji. Rachowo jako osada wiejska odnotowana w źródłach od 1609 roku. W 1820 r. wieś liczyła 292 mieszkańców, w tym 73 mennonitów. W 1776 r. wzmiankowane były nazwiska mennonitów: Dircksen, Engbrecht, Froese, Fraetz, Kaettler, Kleewer, Kneihoff, Martens, Penner, Quiring, Unger.
+
Pierwotnie teren przyszłej wsi był obszarem bagiennym. Później wyrósł tu las grądowy, którego karczunek rozpoczął się po 1558 roku. Około 1590 roku na terenie dzisiejszej wsi osadzono osadników holenderskich z Fryzji. Pierwsza wzmianka dotycząca Rachowa, wówczas osady wiejskiej, pochodzi z 1609 roku. W 1776 roku wśród mennonickich mieszkańców Rachowa wymieniani byli między innymi: Dircksen, Engbrecht, Froese, Fraetz, Kaettler, Kleewer, Kneihoff, Martens, Penner, Quiring, Unger. W 1820 roku wieś liczyła 292 mieszkańców, w tym 73 [[Mennonici|mennonitów]]. W 1868 roku kilkunastu menonickich gospodarzy z Rachowa wystosowało do władz pruskich petycję w sprawie zwolnienia kilku młodych mennonitów z poboru do armii pruskiej. W 1885 roku wieś liczyła 45 włók, 56 domów oraz 355 mieszkańców, w tym 68 mennonitów. We wsi zachowały się oryginalne przykłady budownictwa holenderskiego.  
 
 
W 1868 roku kilkunastu menonickich gospodarzy z Rachowa wystosowało do władz pruskich petycję w sprawie zwolnienia kilku młodych mennonitów z poboru do armii pruskiej.
 
 
 
We wsi zachowały się oryginalne przykłady budownictwa holenderskiego. Zachowane zabytkowe zagrody holenderskie z XVIII wieku zlokalizowane pod numerami 1, 2, 22, 24.
 
 
 
W 1885 r. wieś liczyła 45 włók, 56 domów oraz 355 mieszkańców, w tym 68 mennonitów.
 
Do XVI w. w wyniku cofnięcia się linii brzegowej jeziora tworzył się w tym rejonie obszar bagienny, a następnie las grądowy, który zaczęto karczować po 1558 roku. Na terenie karczowiska ok. 1590 roku osadzono Holendrów. Rachowo jako wieś odnotowano w 1609 roku. W 1820 r. wieś liczyła 292 mieszkańców, w tym 73 mennonitów. w 1776 r. wzmiankowane były nazwiska mennonitów: Dircksen, Engbrecht, Froese, Fraetz, Kaettler, Kleewer, Kneihoff, Martens, Penner, Quiring, Unger. Petycję z 1868 r. z Rachowa podpisali Heinrich Engebrecht, Cornelius i Johann Froese, Heinrich i Jacob Harms,dwaj Corneliusi Horn, Ditrich i Jacob Jantzen, Cornelius Martens, Jacob Pauls, Jacob i Joann Philipsen, Franz i dwaj Piotrowie Plenert, Peter Penner; w 1885 r. wieś liczyla 45 włók, 56 domów oraz 355 mieszkańców, w tym 68 mennonitów.
 
 
 
Układ przestrzenny wsi - rzędówka bagienna wykształcił się w czasie zakładania osadnictwa, tworzą go dwie równoległe groble w osi płn. - płd. przecięte prostopadłą groblą po której biegnie droga z Kępniewa w kierunku Wiśniewa. Przy wale układ przestrzenny zmienia się w charakterystyczną ulicówkę przywałową.
 
 
 
Krajobraz kulturowy wsi: Zachowany układ rowów melioracyjnych i polderów, obsada rów melioracyjnych, szczątkowo zachowana obsada dróg i zieleń przydomowa; czytelne terpy i kilka gospodarstw, w większości budynki gospodarcze rozebrane lub zastąpione nową zabudową, przy rzece, w płd. Wsch. Krańcu wsi fundamenty odwadniającego wiatraka, następnie przepompowni
 
 
<br/>
 
<br/>
  
== Ludzie związani z miejscowością ==
+
==Religia==
 
+
Wieś znajduje się na terenie [[Parafia pw. św. Michała Archanioła w Zwierznie|parafii rzymskokatolickiej pw. św. Michała Archanioła w Zwierznie]].
 
<br/>
 
<br/>
 +
== Sport ==
 +
*klub piłkarski [[FC Rachowo]], założony w 2003 roku
  
 
== Zabytki ==
 
== Zabytki ==
 
+
*dom holenderski z końca XVIII wieku, usytuowany w północnej części wsi
<br/>
+
*zagroda holenderska usytuowana w północnej części wsi
 
+
*dom holenderski wzniesiony w pierwszej lub drugiej ćwierci XIX wieku
== Bibliografia ==
+
*drewniany dom z gankiem, budowany etapami, począwszy od XIX wieku
 
+
*cmentarz mennonicki, usytuowany na kwadratowej parceli po północnej stronie drogi [[Wiśniewo]] [[Kępniewo]] w znacznym stopniu zniszczony
#[http://bip.warmia.mazury.pl/markusy_gmina_wiejska/144/Programy_Gminy_Markusy/| Plan odnowy miejscowości Rachowo] [data dostępu: 5.06.2014]
 
#[http://bip.warmia.mazury.pl/markusy_gmina_wiejska/200/Strategia_Rozwoju_Gminy_Markusy/| Strategia rozwoju gminy Markusy na lata 2000-2015] [data dostępu: 5.06.2014]
 
#[http://www.stat.gov.pl/bdl/app/samorzad_m.dims| Bank Danych Lokalnych GUS] [data dostępu: 5.06.2014]
 
#[http://holland.org.pl/art.php?kat=obiekt&id=424|Katalog zabytków osadnictwa holenderskiego w Polsce]
 
 
 
<br/>
 
 
 
 
{{Przypisy}}
 
{{Przypisy}}
 
<references/>
 
<references/>
<br/>
+
== Bibliografia ==
 
+
[http://bip.warmia.mazury.pl/markusy_gmina_wiejska/144/Programy_Gminy_Markusy/| Plan odnowy miejscowości Rachowo, bip.warmia.mazury.pl] [05.06.2014]<br/>
== Zobacz też ==
+
[http://bip.warmia.mazury.pl/markusy_gmina_wiejska/200/Strategia_Rozwoju_Gminy_Markusy/ Strategia rozwoju gminy Markusy na lata 2000-2015, bip.warmia.mazury.pl] [05.06.2014]<br/>
 
+
[http://www.stat.gov.pl/bdl/app/samorzad_m.dims Bank Danych Lokalnych GUS] [05.06.2014]<br/>
<br/>
+
[http://holland.org.pl/art.php?kat=obiekt&id=424 Katalog zabytków osadnictwa holenderskiego w Polsce] <br/>
  
[[Kategoria: Miejscowość]]  [[Kategoria: Powiat elbląski]] [[Kategoria: Gmina Markusy]] [[Kategoria: Wieś sołecka]]
+
[[Kategoria: Miejscowość]]  [[Kategoria: Powiat elbląski]] [[Kategoria: Markusy (gmina wiejska)]] [[Kategoria: Wsie sołeckie]]

Aktualna wersja na dzień 08:46, 27 kwi 2020

Rachowo

Dom holenderski w Rachowie.Źródło: www.holland.org.pl
Dom holenderski w Rachowie.
Źródło: www.holland.org.pl
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat elbląski
Gmina Markusy
Liczba ludności (2010) 197
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Rachowo
Rachowo
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Rachowo
Rachowo
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Rachowo (niem. Cronsnest) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim, w gminie Markusy. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa elbląskiego.

Miejscowość w 2010 roku liczyła 197 mieszkańców. Obecnie funkcję sołtysa sprawuje Anna Szeremiuk.

Położenie

Wieś położona jest w zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, na obszarze Wysoczyzny Elbląskiej, 2,5 km na południe od Markus.

Dzieje miejscowości

Pierwotnie teren przyszłej wsi był obszarem bagiennym. Później wyrósł tu las grądowy, którego karczunek rozpoczął się po 1558 roku. Około 1590 roku na terenie dzisiejszej wsi osadzono osadników holenderskich z Fryzji. Pierwsza wzmianka dotycząca Rachowa, wówczas osady wiejskiej, pochodzi z 1609 roku. W 1776 roku wśród mennonickich mieszkańców Rachowa wymieniani byli między innymi: Dircksen, Engbrecht, Froese, Fraetz, Kaettler, Kleewer, Kneihoff, Martens, Penner, Quiring, Unger. W 1820 roku wieś liczyła 292 mieszkańców, w tym 73 mennonitów. W 1868 roku kilkunastu menonickich gospodarzy z Rachowa wystosowało do władz pruskich petycję w sprawie zwolnienia kilku młodych mennonitów z poboru do armii pruskiej. W 1885 roku wieś liczyła 45 włók, 56 domów oraz 355 mieszkańców, w tym 68 mennonitów. We wsi zachowały się oryginalne przykłady budownictwa holenderskiego.

Religia

Wieś znajduje się na terenie parafii rzymskokatolickiej pw. św. Michała Archanioła w Zwierznie.

Sport

  • klub piłkarski FC Rachowo, założony w 2003 roku

Zabytki

  • dom holenderski z końca XVIII wieku, usytuowany w północnej części wsi
  • zagroda holenderska usytuowana w północnej części wsi
  • dom holenderski wzniesiony w pierwszej lub drugiej ćwierci XIX wieku
  • drewniany dom z gankiem, budowany etapami, począwszy od XIX wieku
  • cmentarz mennonicki, usytuowany na kwadratowej parceli po północnej stronie drogi WiśniewoKępniewo – w znacznym stopniu zniszczony

Przypisy

Bibliografia

Plan odnowy miejscowości Rachowo, bip.warmia.mazury.pl [05.06.2014]
Strategia rozwoju gminy Markusy na lata 2000-2015, bip.warmia.mazury.pl [05.06.2014]
Bank Danych Lokalnych GUS [05.06.2014]
Katalog zabytków osadnictwa holenderskiego w Polsce