Encyklopedia Warmii i Mazur: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja zweryfikowana][wersja zweryfikowana]
(Wykonawca)
(Nie pokazano 2 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 39: Linia 39:
  
 
Opiekunami merytorycznymi poszczególnych grup autorskich są:  
 
Opiekunami merytorycznymi poszczególnych grup autorskich są:  
*Prof. dr hab. [[Janusz Gołota]] - Społeczeństwo obywatelskie, samorząd i administracja
+
*prof. dr hab. [[lkwim:Norbert Kasparek |Norbert Kasparek]] - Historia
*Prof. dr hab.  [[Joanna Garbula]] – Oświata, nauka i szkolnictwo wyższe
+
*prof. dr hab. [[Eugeniusz Niedzielski]] – Gospodarka regionalna
*Prof. dr hab. [[Janusz Hochleitner]] - Turystyka
+
*dr hab.  [[Joanna Garbula]] prof. UWM – Oświata, nauka i szkolnictwo wyższe
*Prof. dr hab. [[lkwim:Norbert Kasparek |Norbert Kasparek]] - Historia
+
*dr hab. [[Janusz Gołota]] prof. UWM  - Społeczeństwo obywatelskie, samorząd i administracja
*Prof. dr hab.  [[Eugeniusz Niedzielski]] – Gospodarka regionalna
+
*dr hab. [[Janusz Hochleitner]] prof. UWM - Turystyka
*Dr [[Dariusz Kubiak]] - Przyroda i ochrona środowiska
+
 
*Lek. [[Leszek Dudziński]] – Ochrona zdrowia
+
*dr [[Dariusz Kubiak]] - Przyroda i ochrona środowiska
*Mgr [[Marek Dabkus]] – Sport
+
*lek. [[Leszek Dudziński]] – Ochrona zdrowia
 +
*mgr [[Marek Dabkus]] – Sport
 
<br>
 
<br>
 
Role konsultantów przyjęli: prof. dr hab. [[Krzysztof Mikulski]], prof. dr hab. [[lkwim:Andrzej Staniszewski | Andrzej Staniszewski]], dr hab. [[Andrzej Szmyt]] prof. UWM, dr [[Andrzej Korytko]].  
 
Role konsultantów przyjęli: prof. dr hab. [[Krzysztof Mikulski]], prof. dr hab. [[lkwim:Andrzej Staniszewski | Andrzej Staniszewski]], dr hab. [[Andrzej Szmyt]] prof. UWM, dr [[Andrzej Korytko]].  
Grupę autorów tworzy na dzień 1 maja 2014 r. 46 osób, w tym studenci II stopnia, doktoranci, doktorzy i młodzi pracownicy naukowi UWM. Na ostateczny kształt zbioru wpływa zaś 4 redaktorów, 2 informatyków i 2 dziennikarzy.  
+
Grupę autorów tworzy na dzień 1 maja 2014 r. 46 osób, w tym studenci II stopnia, doktoranci, doktorzy i młodzi pracownicy naukowi UWM. Na ostateczny kształt zbioru wpływa zaś 4 redaktorów, 2 informatyków i 2 dziennikarzy.
 
 
  
 
==Instytucje współpracujące==
 
==Instytucje współpracujące==

Wersja z 19:49, 7 maj 2014

Encyklopedia Warmii i Mazur - zwana czasem E-ncyklopedią, dla podkreślenia jej internetowego charakteru, to największy w Polsce wikipedyczny projekt o charakterze regionalnym, realizowany dzięki funduszom europejskim. Do końca 2014 r. zgromadzi 7000 haseł, co w połączeniu z Leksykonem Kultury Warmii i Mazur da łącznie 13000 haseł, opisujących najważniejsze aspekty życia naszego regionu.

Historia projektu

Encyklopedia jest kontynuacją zrealizowanego w latach 2010-2011 przez Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie projektu, w efekcie którego powstał Leksykon Kultury Warmii i Mazur. Jak na portal informacyjny o tematyce kulturalnej, pozbawiony z założenia charakteru newsowego, Leksykon odniósł spory sukces, gdyż w ciągu czterech lat zanotowano ponad 1 milion odsłon i prawie pół miliona odwiedzających, a konta założyło blisko 150 autorów, redagujących hasła, których łączna liczba zbliża się do 6000. W dużej mierze dzięki sukcesowi Leksykonu, CEiIK-owi udało się zdobyć dofinansowanie ze środków unijnych oraz z budżetu Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego na realizację następnego etapu budowania bazy informacyjnej o regionie, czyli Encyklopedii Warmii i Mazur. Projekt rozpoczął się w 2013 r. i przewidziany jest do końca 2014 r.

Realizator projektu

Realizatorem Encyklopedii Warmii i Mazur jest Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie. Pomysłodawcą i koordynatorem tego projektu, podobnie jak i Leksykonu Kultury, jest zastępca dyrektora CEiIK-u Marcin Kapłon.

Zakres merytoryczny

Docelowo w Encyklopedii znajdą się hasła pogrupowane w 15 kategorii merytorycznych i kilkadziesiąt podkategorii.
Kategorie główne Encyklopedii:

  • Gospodarka regionalna
  • Historia
  • Kościoły i wyznania
  • Kultura
  • Media
  • Mniejszości narodowe i etniczne
  • Nauka i szkolnictwo wyższe
  • Ochrona zdrowia
  • Oświata
  • Polityka
  • Przyroda i ochrona środowiska
  • Samorząd i administracja
  • Społeczeństwo obywatelskie
  • Sport
  • Turystyka


Dodatkowo, jako kategorie narzędziowe wystąpią kategorie miejsca i daty. Zakres czasowy zbioru obejmuje hasła począwszy od I tysiąclecia naszej ery po czasy współczesne w rozbiciu na pełne stulecia lub — w czasach współczesnych — okresy związane z ważnymi wydarzeniami historycznymi i politycznymi. Kategorie miejsca obejmują zaś wszystkie powiaty i gminy, z uwzględnieniem miejscowości do wszystkich wsi sołeckich włącznie.

Związek z Leksykonem Kultury

Leksykon Kultury Warmii i Mazur traktowany jest jako autonomiczna część Encyklopedii. Zachowując odrębność Leksykonu, wyszukiwarka Encyklopedii znajduje hasła spełniające zadane kryteria wyszukiwania zarówno w samej Encyklopedii, jak i w Leksykonie, oznaczając jedynie przynależność hasła do danej bazy odpowiednim faviconem (miniaturką logo). Dzięki temu możliwe staje się wyszukiwanie informacji wg złożonych zapytań, łączących w sobie zakres merytoryczny obu baz danych.

Wykonawca

Podmiotem realizującym niniejszy projekt na zlecenie Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie jest olsztyński oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego. Wykonawca został wyłoniony w przetargu i jest odpowiedzialny za całokształt prac organizacyjnych i merytorycznych oraz prawidłową realizację koncepcji Encyklopedii, określonej przez CEiIK.

Zarząd organizacyjny projektu z ramienia PTH tworzą: prof. dr hab. Norbert Kasparek oraz dr hab. Jan Gancewski prof. UWM.

Opiekunami merytorycznymi poszczególnych grup autorskich są:


Role konsultantów przyjęli: prof. dr hab. Krzysztof Mikulski, prof. dr hab. Andrzej Staniszewski, dr hab. Andrzej Szmyt prof. UWM, dr Andrzej Korytko. Grupę autorów tworzy na dzień 1 maja 2014 r. 46 osób, w tym studenci II stopnia, doktoranci, doktorzy i młodzi pracownicy naukowi UWM. Na ostateczny kształt zbioru wpływa zaś 4 redaktorów, 2 informatyków i 2 dziennikarzy.

Instytucje współpracujące

W pracach nad Encyklopedią wsparcia merytorycznego udziela wiele osób, stowarzyszeń i instytucji publicznych, w tym: