Czarne (gmina Dubeninki): Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
m (Arom przeniósł stronę Czarne (gm. Dubeninki) na Czarne (gmina Dubeninki), bez pozostawienia przekierowania pod starym tytułem)
Linia 29: Linia 29:
 
  |www                  =
 
  |www                  =
 
}}
 
}}
''' Czarne ''' (niem. ''Czarnen'', od 1938 r. ''Scharnen'') – [[wieś sołecka]] położona w [[Województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]], [[Powiat gołdapski|powiat gołdapski]], [[Gmina Dubeninki|gmina Dubeninki]]. W latach 1975-1998 miejscowość należała [[Podział administracyjny|administracyjnie]] do [[Województwo suwalskie|województwa suwalskiego]]. W latach 1999-2001 wieś znajdowała się na terenie [[Powiat olecko-gołdapski|powiatu olecko-gołdapskiego]].
+
''' Czarne ''' (niem. ''Czarnen'', od 1938 r. ''Scharnen'') – [[wieś sołecka]] położona w [[Województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]], [[Powiat gołdapski|powiat gołdapski]], [[Dubeninki (gmina wiejska)|gmina Dubeninki]]. W latach 1975-1998 miejscowość należała [[Podział administracyjny|administracyjnie]] do [[Województwo suwalskie|województwa suwalskiego]]. W latach 1999-2001 wieś znajdowała się na terenie [[Powiat olecko-gołdapski|powiatu olecko-gołdapskiego]].
  
 
Miejscowość w 2010 r. liczyła 29 mieszkańców. W skład sołectwa wchodzą wsie Czarne i [[Marlinowo]]. Obecnie funkcję sołtysa sprawuje [[Mirosław Kardel]]<ref> [http://bip.warmia.mazury.pl/dubeninki_gmina_wiejska/drukuj/101/44/Wykaz_Solectw_Gminy_Dubeninki/wersja/ bip.warmia.mazury.pl]</ref>.
 
Miejscowość w 2010 r. liczyła 29 mieszkańców. W skład sołectwa wchodzą wsie Czarne i [[Marlinowo]]. Obecnie funkcję sołtysa sprawuje [[Mirosław Kardel]]<ref> [http://bip.warmia.mazury.pl/dubeninki_gmina_wiejska/drukuj/101/44/Wykaz_Solectw_Gminy_Dubeninki/wersja/ bip.warmia.mazury.pl]</ref>.
Linia 35: Linia 35:
  
 
== Położenie ==
 
== Położenie ==
Wieś położona jest w północno-wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, w pobliżu granicy państwowej z obwodem kaliningradzkim, na południowym krańcu [[Jezioro Czarne (powiat gołdapski)|Jeziora Czarnego]], około 2 km na południe od drogi wojewódzkiej nr 651 i około 15 km na południowy wschód od [[Gołdap|Gołdapi]].
+
Wieś położona jest w północno-wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, w pobliżu granicy państwowej z Obwodem kaliningradzkim, na południowym krańcu [[Jezioro Czarne (powiat gołdapski)|Jeziora Czarnego]], około 2 km na południe od drogi wojewódzkiej nr 651 i około 15 km na południowy wschód od [[Gołdap|Gołdapi]].
 
<br/>
 
<br/>
  
Linia 65: Linia 65:
 
<references/>
 
<references/>
 
<br/>
 
<br/>
[[Kategoria: Miejscowość]] [[Kategoria: Wieś sołecka]] [[Kategoria: Powiat gołdapski]] [[Kategoria: Gmina Dubeninki]] [[Kategoria: Wieś sołecka]]
+
[[Kategoria: Miejscowość]]  
 +
 
 +
[[Kategoria: Powiat gołdapski]]  
 +
[[Kategoria: Dubeninki (gmina wiejska)]]  
 +
[[Kategoria: Wsie sołeckie]]  
 +
[[Kategoria: 1501-1600]]

Wersja z 09:08, 14 wrz 2014

Czarne

Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat gołdapski
Gmina Dubeninki
Liczba ludności (2010 (łącznie Czarne i Sumowo)) 29
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Czarne
Czarne
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Czarne
Czarne
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Czarne (niem. Czarnen, od 1938 r. Scharnen) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko-mazurskim, powiat gołdapski, gmina Dubeninki. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa suwalskiego. W latach 1999-2001 wieś znajdowała się na terenie powiatu olecko-gołdapskiego.

Miejscowość w 2010 r. liczyła 29 mieszkańców. W skład sołectwa wchodzą wsie Czarne i Marlinowo. Obecnie funkcję sołtysa sprawuje Mirosław Kardel[1].

Położenie

Wieś położona jest w północno-wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, w pobliżu granicy państwowej z Obwodem kaliningradzkim, na południowym krańcu Jeziora Czarnego, około 2 km na południe od drogi wojewódzkiej nr 651 i około 15 km na południowy wschód od Gołdapi.

Dzieje miejscowości

Wieś powstała w ramach kolonizacji północno-wschodnich terenów Prus Książęcych. Pierwsi chłopi uprawiali tu ziemię już około 1556 r. Kilka lat później, w roku 1562, książę Albrecht Hohenzollern nadał tutaj 100 łanów niejakiemu Albrechtowi von Kittlitzowi, który z kolei sprzedał 60 łanów Stanisławowi Zabielskiemu z Różyńska Wielkiego, Andrzejowi Ogonkowi z okolic Pisza oraz Janowi Żelazce z okolic Rynu. Na tych terenach powstały wsie Czarne oraz Sumowo. Pod koniec XVI wieku cztery łany zakupił w Czarnem Maciej Madejka, komornik zamku ełckiego. Na początku następnego stulecia Czarne było wsią szlachecką.

Czarne należały do parafii ewangelickiej w Dubeninkach.

Zarówno we wsi, jak i w okolicy znajduje się kilka plaż gminnych nad Jeziorem Czarnym (z możliwością rozbicia namiotu), a także wiele domków letniskowych.

Liczba mieszkańców w poszczególnych okresach:

  • 1857 - 176 osób;
  • 1933 - 176 osób;
  • 1939 - 132 osoby;
  • 2003 - 51 osób.

Kultura

W Czarnem funkcjonuje świetlica wiejska, która znajduje się w budynku pochodzącym z okresu międzywojennego (współwłasność gminy).

Bibliografia

  1. Gołdap. Z dziejów miasta i powiatu, red. Andrzej Wakar i in., Olsztyn 1971.
  2. Orłowicz Mieczysław, Ilustrowany przewodnik po Mazurach Pruskich i Warmii, Na nowo podali do druku Grzegorz Jasiński, Andrzej Rzempołuch, Robert Traba, Olsztyn 1991.
  3. Statistisch-Topographisches Adreß-Handbuch von Ostpreussen, Commission bei Wilhelm Koch, Königsberg 1857.
  4. Bank Danych Lokalnych GUS [data dostępu 29 XII 2013]
  5. Vervaltugsgeschichte [data dostępu 29 XII 2013]


Przypisy