Majewo: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
(Dzieje miejscowości)
 
(Nie pokazano 10 wersji utworzonych przez 3 użytkowników)
Linia 28: Linia 28:
 
  |wikisłownik          =
 
  |wikisłownik          =
 
  |www                  =
 
  |www                  =
}}<br/>
+
}}
''' Majewo ''' (niem. ''Maibaum'') – [[wieś sołecka]] położona w [[województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]], w [[powiat elbląski|powiecie elbląskim]], w [[gmina Milejewo|gminie Milejewo]]. W latach 1975-1998 miejscowość należała [[podział administracyjny|administracyjnie]] do [[województwo elbląskie|województwa elbląskiego]].
+
''' Majewo ''' (niem. ''Maibaum'') – wieś sołecka położona w [[województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]], w [[powiat elbląski|powiecie elbląskim]], w [[Milejewo (gmina wiejska)|gminie Milejewo]]. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa elbląskiego.
 
+
Miejscowość w 2010 roku liczyła 220 mieszkańców. Obecnie funkcję sołtysa sprawuje Magdalena Kwietniewska.
Miejscowość w 2010 roku liczyła 220 mieszkańców. Obecnie funkcję sołtysa sprawuje [[Jarosław Narnicki]]<ref>http://milejewo-ug.bip-wm.pl/public/?id=89390 [data dostępu: 5.05.2014]</ref>.
+
<br/><br/>
 
 
<br/>
 
 
 
 
== Położenie ==
 
== Położenie ==
Wieś położona jest w zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, na obszarze [[Wysoczyzna Elbląska|Wysoczyzny Elbląskiej]], 2 km na wschód od [[Milejewo|Milejewa]], między drogą krajową nr 22 a drogą wojewódzką nr 504.
+
Wieś jest położona w zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, na obszarze [[Wysoczyzna Elbląska|Wysoczyzny Elbląskiej]], 2 km na wschód od [[Milejewo|Milejewa]], między drogą krajową nr 22 a drogą wojewódzką nr 504.
 
<br/>
 
<br/>
 
 
== Dzieje miejscowości ==
 
== Dzieje miejscowości ==
Wieś została założona w roku 1305. Na północ od Majewa, przy rozstajach dróg do [[Zajączkowo|Zajączkowa]] i [[Karszewo|Karszewa]] do początku XIX stulecia stała kapliczka. Znajdowała się na niewysokim pagórku, który nazywano cmentarzem. W tym okresie wieś należała do kościoła parafialnego w [[Nowe Monasterzysko|Nowym Monasterzysku]]. Kapliczka była namiastką kościoła - odbywały się w niej wspólne modlitwy oraz część nabożeństw. Jesienią 1806 roku nastąpiła przerwa w działaniach militarnych prowadzonych przez Francję i Prusy. W tym okresie napoleońscy żołnierze rozlokowali się między innymi w Majewie. Wkrótce doszło do tragedii. Pijany francuscy żołnierze wracali któregoś wieczora z karczmy w Zajączkowie. Po drodze zaskoczył ich deszcz, schronili się więc do kaplicy.
+
Wieś została założona w 1305 r. Na północ od Majewa przy rozstajach dróg do [[Zajączkowo (gmina Milejewo)|Zajączkowa]] i [[Karszewo|Karszewa]] do początku XIX w. stała kapliczka. Znajdowała się na niewysokim pagórku, który nazywano cmentarzem. W tym okresie wieś należała do kościoła parafialnego w [[Nowe Monasterzysko|Nowym Monasterzysku]]. Kapliczka była namiastką kościoła, odbywały się w niej wspólne modlitwy oraz część nabożeństw. Stała się ona miejscem tragicznych wydarzeń w okresie wojen napoleońskich. Jesienią 1806 roku nastąpiła przerwa w działaniach militarnych prowadzonych przez Francję i Prusy. W tym okresie wojska napoleońskie rozlokowały się między innymi w Majewie. Gdy pijani francuscy żołnierze wracali któregoś wieczora z karczmy w Zajączkowie, po drodze zaskoczył ich deszcz i schronili się w kaplicy. Tam kontynuowali picie, urozmaicając sobie czas sprośnymi piosenkami i bluźnierczymi uwagami. W tym momencie podobno w kaplicę uderzył piorun, a na żołnierzy zawaliło się sklepienie. Legenda głosi, że co roku w rocznicę tamtego wydarzenia spod ziemi dobiegały jęki Francuzów, a ich dusze błąkały się po rozstajach dróg. Miejscowi uznali to miejsce za przeklęte. W jego pobliżu zaczęto chować zmarłych francuskich żołnierzy, a posądzani o gwałty i rabunki byli również topieni w okolicznych Wielkich Bagnach. W 1813 roku w tym miejscu powstał cmentarz Pingels Karkhof.  
  
 +
W latach 70. XIX wieku poprowadzono nową szosę, prostując przebieg tolkmickiego traktu.
  
Mieli ze sobą kilka flaszek gorzałki i kontynuowali picie, które przemieniło się w pijacką orgię: tańce, sprośne śpiewy, bluźniercze okrzyki. Nagle niebo nad kaplicą rozdarła blyskawica, potężny grzmot zatrząsł posadami kaplicy. Żołnierze patrzyli osłupiali z przerażenia, na ich głowy opadło sklepienie kaplicy, a podłoga osuwała się spod nóg. Kaplica zapadła się pod ziemię, zostało po niej jedynie zagłębienie w kształcie leja. Każdej jesieni, w rocznicę tamtego wydarzenia (pod koniec listopada), dobiegają spod ziemi jęki grzesznych żołdaków, a  ich dusze błąkają się po rozstajach dróg.
+
W miejscowości działa jednostka [[Ochotnicza Straż Pożarna w Majewie|Ochotniczej Straży Pożarnej]].
 
+
{{Przypisy}}
Majewianie uznali to miejsce za przeklęte i w jego pobliżu chowali zmarłych zołnierzy francuskich, których za grabieże i gwałty topili w okolicznych Wielkich Bagnach, w 1813r. Tak powstał cmentarz zwany Pingels Karkhof ( Pingels było pogardliwym określeniem dla francuskiego żołnierza, tak jak określenie Niemca- Szkop).
+
<references/>
 
 
 
 
W latach 70. XIX wieku poprowadzono nową szosę, prostując przebieg tolkmickiego traktu. W miejscowości działa jednostka [[Ochotnicza Straż Pożarna w Majewie|Ochotniczej Straży Pożarnej]].
 
 
 
<br/>
 
 
 
== Ludzie związani z miejscowością ==
 
 
 
<br/>
 
 
 
== Zabytki ==
 
 
 
<br/>
 
  
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
#[http://www.milejewo.bil-wm.pl/index.php?inf=1&idsl=2&id=6| Baza Informacji Lokalnej] [data dostępu: 5.06.2014]
+
[http://www.milejewo.bil-wm.pl/index.php?inf=1&idsl=2&id=6 Baza Informacji Lokalnej] [05.06.2014]<br/>
#[http://milejewo-ug.bip-wm.pl/public/?id=91898| Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Milejewo] [data dostępu: 5.06.2014]
+
[http://milejewo-ug.bip-wm.pl/public/?id=91898| Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Milejewo] [05.06.2014]<br/>
#[http://www.stat.gov.pl/bdl/app/samorzad_m.dims| Bank Danych Lokalnych GUS] [data dostępu: 5.06.2014]
+
[http://www.stat.gov.pl/bdl/app/samorzad_m.dims Bank Danych Lokalnych GUS] [05.06.2014]<br/>
#[http://www.wiki.rowery.olsztyn.pl/miejsca/1914/warminsko-mazurskie/majewo| Olsztyńska Strona Rowerowa] [data dostępu: 5.06.2014]
+
[http://www.wiki.rowery.olsztyn.pl/miejsca/1914/warminsko-mazurskie/majewo Olsztyńska Strona Rowerowa] [05.06.2014]
<br/>
 
 
 
{{Przypisy}}
 
<references/>
 
 
<br/>
 
<br/>
  
[[Kategoria: Miejscowość]]  [[Kategoria: Powiat elbląski]] [[Kategoria: Gmina Milejewo (gmina wiejska)]] [[Kategoria: Wsie sołeckie]]
+
[[Kategoria: Miejscowość]]  [[Kategoria: Powiat elbląski]] [[Kategoria: Milejewo (gmina wiejska)]] [[Kategoria: Wsie sołeckie]] [[Kategoria: 1301-1400]]

Aktualna wersja na dzień 09:50, 27 kwi 2020

Majewo

Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat elbląski
Gmina Milejewo
Liczba ludności (2010) 220
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Majewo
Majewo
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Majewo
Majewo
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Majewo (niem. Maibaum) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim, w gminie Milejewo. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa elbląskiego. Miejscowość w 2010 roku liczyła 220 mieszkańców. Obecnie funkcję sołtysa sprawuje Magdalena Kwietniewska.

Położenie

Wieś jest położona w zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, na obszarze Wysoczyzny Elbląskiej, 2 km na wschód od Milejewa, między drogą krajową nr 22 a drogą wojewódzką nr 504.

Dzieje miejscowości

Wieś została założona w 1305 r. Na północ od Majewa przy rozstajach dróg do Zajączkowa i Karszewa do początku XIX w. stała kapliczka. Znajdowała się na niewysokim pagórku, który nazywano cmentarzem. W tym okresie wieś należała do kościoła parafialnego w Nowym Monasterzysku. Kapliczka była namiastką kościoła, odbywały się w niej wspólne modlitwy oraz część nabożeństw. Stała się ona miejscem tragicznych wydarzeń w okresie wojen napoleońskich. Jesienią 1806 roku nastąpiła przerwa w działaniach militarnych prowadzonych przez Francję i Prusy. W tym okresie wojska napoleońskie rozlokowały się między innymi w Majewie. Gdy pijani francuscy żołnierze wracali któregoś wieczora z karczmy w Zajączkowie, po drodze zaskoczył ich deszcz i schronili się w kaplicy. Tam kontynuowali picie, urozmaicając sobie czas sprośnymi piosenkami i bluźnierczymi uwagami. W tym momencie podobno w kaplicę uderzył piorun, a na żołnierzy zawaliło się sklepienie. Legenda głosi, że co roku w rocznicę tamtego wydarzenia spod ziemi dobiegały jęki Francuzów, a ich dusze błąkały się po rozstajach dróg. Miejscowi uznali to miejsce za przeklęte. W jego pobliżu zaczęto chować zmarłych francuskich żołnierzy, a posądzani o gwałty i rabunki byli również topieni w okolicznych Wielkich Bagnach. W 1813 roku w tym miejscu powstał cmentarz Pingels Karkhof.

W latach 70. XIX wieku poprowadzono nową szosę, prostując przebieg tolkmickiego traktu.

W miejscowości działa jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej.

Przypisy


Bibliografia

Baza Informacji Lokalnej [05.06.2014]
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Milejewo [05.06.2014]
Bank Danych Lokalnych GUS [05.06.2014]
Olsztyńska Strona Rowerowa [05.06.2014]