Rosiczka długolistna: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
m (Zastępowanie tekstu - "Kategoria: Rezerwaty przyrody" na " ")
 
(Nie pokazano 11 wersji utworzonych przez 3 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
{{{Roślina infobox
+
{{Roślina infobox
 
  |Nazwa rośliny = Rosiczka długolistna
 
  |Nazwa rośliny = Rosiczka długolistna
  |Nazwa łacińska = Drosera anglica Huds
+
  |Nazwa łacińska = Drosera anglica
 +
|L = Huds
 
  |Pusta linia = <br/>
 
  |Pusta linia = <br/>
  |grafika =  
+
  |grafika = dros.jpg
  |podpis grafiki = Rosiczka  
+
  |podpis grafiki = '''Rosiczka długolistna (''Drosera anglica'')'''. Fot. Noah Elhardt. Źródło: [http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Drosera_anglica_Kauai.jpg Commons Wikimedia]
 
  |Systematyka = Systematyka
 
  |Systematyka = Systematyka
 
  |Domena = eukarionty  
 
  |Domena = eukarionty  
Linia 18: Linia 19:
 
  |Lista synonimów =  
 
  |Lista synonimów =  
 
}}
 
}}
<br/>
+
'''Rosiczka długolistna''' (''Drosera anglica'' Huds) – gatunek rośliny należący do rodziny rosiczkowatych (''Droseraceae'').
 +
<br/><br/>
 +
=== Morfologia ===
 +
Roślina wieloletnia osiągająca wysokość 5–20, wyjątkowo 30 cm. Łodyga jest dwukrotnie wyższa od wyrastających skośnie liści, pojawia się w maju, czerwcu. Pęd przyrastający, pod powierzchnią torfu występuje długi pęd z poprzednich lat. Liście długości 10–40 mm i szerokości 3–7 mm zebrane są w różyczkę. Blaszka liściowa w kształcie wąskiej łopatki zbiega klinowato w ogonek liściowy, który zrośnięty jest z przylistkiem. Na liściach bardzo duże włoski z gruczołami na trzonkach.
 +
 
 +
Kwitnie od maja do czerwca. Kwiaty na pędzie kwiatonośnym zebrane w gronopodobny kwiatostan. Kwiaty z 6 wolnymi płatkami korony barwy białej. Słupek jeden z 6–8 szyjkami. Roślina owadopylna. Owocem jest gładka torebka zawierająca liczne i bardzo drobne nasiona. Roślina wiatrosiewna.
 +
 
 +
=== Rozmieszczenie i ekologia ===
 +
Gatunek o zasięgu wokółbiegunowym. Występuje w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Roślina torfowiskowa, przystosowana do życia w środowisku ubogim w azot. Występuje na torfowiskach, bagnach, mokradłach, na  podłożu mokrym, piaszczysto-torfowym lub w kępach torfowców w miejscach odsłoniętych i nasłonecznionych. W Polsce występuje bardzo rzadko, głównie na niżu. W południowej Polsce notowana np. w Karpatach, choć tylko na kilku stanowiskach: w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej (na torfowiskach Puścizna Wielka, Puścizna Rękowiańska i Baligówka), na Działach Orawskich i na Polanie Biały Potok.
 +
 
 +
Na [[Warmia|Warmii]] i [[Mazury|Mazurach]] notowana w [[Rezerwat Torfowisko na Tatarskiej Górze|rezerwacie Torfowisko na Tatarskiej Górze]].
  
'''Rosiczka długolistna''' ('' Drosera anglica'' Huds ) – gatunek rośliny należący do rodziny rosiczkowatych (''Droseraceae'').  
+
W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla rzędu (O.) ''Scheuchzerietalia palustris''. Tworzy mieszańce z [[rosiczka okrągłolistna|rosiczką okrągłolistną]]. Efektem skrzyżowania tych dwóch gatunków jest rosiczka owalna (''Drosera x obovata'').
  
 +
Roślina owadożerna. Braki azotu w podłożu uzupełnia owadożernością. Wabi swoje ofiary błyszczącymi kroplami słodkiej cieczy, wydzielanymi  przez włoski gruczołowe. Czerwonawy kolor, uzyskany dzięki zawartości barwników antocyjanowych, zwiększa ich atrakcyjność. Ofiara jest unieruchamiana przez lepką  substancję. Trawienie zachodzi w zamkniętej pułapce przez około 3 h. Wydzielany kwas mrówkowy stopniowo  rozpuszcza ciało owada. Uwalniane pierwsze cząsteczki białka pobudzają gruczoły rośliny do wydzielania enzymów proteolitycznych. Miękkie części ciała ofiary zostają strawione, a powstała z nich ciecz bogata w substancje odżywcze ulega wchłonięciu przez roślinę. Po strawieniu ofiary liść otwiera się, a pozostałości zwykle są zdmuchiwane przez wiatr. Ponowne otwarcie następuje po 24 godzinach.
  
=== Morfologia ===
 
Roślina wieloletnia osiągająca wysokość  5–20, wyjątkowo 30 cm. Łodyga,  jest dwukrotnie wyższa od wyrastających skośnie liści , pojawia się w miesiącach maj-czerwiec. Pęd przyrastający, pod powierzchnią torfu występuje długi pęd z poprzednich lat. Liście długość  10–40 mm i szerokości  3–7 mm zebrane są w  różyczkę. Blaszka liściowa w kształcie wąskiej łopatki  zbiega klinowato w ogonek liściowy, który zrośnięty  jest z  przylistkiem. Na liściach bardzo duże włoski z gruczołami na trzonkach.
 
Kwitnie od maja do czerwca. Kwiaty na pędzie kwiatonośnym zebranym w gronopodobny kwiatostan. Kwiaty z 6 wolnymi płatkami korony barwy białej. Słupek jeden z 6–8 szyjkami. Roślina owadopylna. Owocem jest gładka torebka zawierająca liczne i bardzo drobne nasiona. Roślina wiatrosiewna.
 
<br/>
 
=== Rozmieszczenie i ekologia ===
 
Gatunek o zasięgu wokół biegunowym. Występuje Europie, Azji i Ameryce Północnej. Roślina torfowiskowa, przystosowana do życia w środowisku ubogim  azot. Występuje na  torfowiskach, bagnach, mokradłach, na  podłożu mokrym, piaszczysto-torfowym  lub w kępach torfowców w miejscach odsłoniętych i nasłonecznionych. W Polsce występuje bardzo rzadko, głównie na niżu. Na Warmii i Mazurach notowana w rezerwacie [[Rezerwat na Tatarskiej Górze| Tatarskiej Górze]].W południowej Polsce  notowana np. w Karpatach tylko na kilku stanowiskach: w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej (na torfowiskach Puścizna Wielka, Puścizna Rękowiańska i Baligówka), na Działach Orawskich i na Polanie Biały Potok .
 
<br/>
 
W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla rzędu (O.) Scheuchzerietalia palustris .Tworzy mieszańce z rosiczką okrągłolistną. Efektem skrzyżowania tych dwóch gatunków jest rosiczka owalna (Drosera x obovata).
 
<br/>
 
Roślina owadożerna . Braki azotu w podłożu uzupełnia owadożernością. Wabi swoje ofiary błyszczącymi kroplami słodkiej cieczy, wydzielanymi  przez włoski gruczołowe. Czerwonawy kolor, uzyskany dzięki zawartości barwników antocyjanowych, zwiększa ich atrakcyjność. Ofiara jest unieruchamiana przez lepką  substancję. Trawienie zachodzi w zamkniętej pułapce przez około 3 h. Wydzielany kwas mrówkowy stopniowo  rozpuszcza ciało owada. Uwalniane pierwsze cząsteczki białka pobudzają gruczoły rośliny do wydzielania enzymów proteolitycznych. Miękkie części ciała ofiary zostają strawione, a powstała z nich ciecz – bogata w substancje odżywcze, ulega wchłonięciu przez roślinę. Po strawieniu ofiary liść otwiera się, a pozostałości zwykle są zdmuchiwane przez wiatr. Ponowne otwarcie następuje po 24 godzinach.
 
<br/>
 
 
=== Wartość użytkowa ===
 
=== Wartość użytkowa ===
Rosiczka długolistna jest rośliną objętą w Polsce ścisłą ochroną gatunkową. W skali kraju jest gatunkiem wymierającym, krytycznie zagrożonym (kategoria „E” na Czerwonej Liście). Jest rzadsza od [[rosiczka okrągłolistna |rosiczki okrągłolistnej]].
+
Rosiczka długolistna jest rośliną objętą w Polsce ścisłą ochroną gatunkową. W skali kraju jest gatunkiem wymierającym, krytycznie zagrożonym (kategoria E na "Czerwonej Liście"). Jest rzadsza od [[rosiczka okrągłolistna|rosiczki okrągłolistnej]].
<br/>
 
 
 
  
 
=== Ciekawostki ===
 
=== Ciekawostki ===
 
Nazwa rosiczka pochodzi stąd, że na gruczołach jej liści powstaje lepka substancja wabiąca owady, przypominająca rosę.
 
Nazwa rosiczka pochodzi stąd, że na gruczołach jej liści powstaje lepka substancja wabiąca owady, przypominająca rosę.
Rosiczka długolistna jest największym z polskich gatunków rosiczek. Rośnie na torfowiskach ale nie wymaga aż tak kwaśnego podłoża jak rosiczka okrągłolistna. Gatunek można hodować cały rok na zewnątrz.
+
 
<br/>
+
Rosiczka długolistna jest największym z polskich gatunków rosiczek. Rośnie na torfowiskach, ale nie wymaga aż tak kwaśnego podłoża jak rosiczka okrągłolistna. Gatunek można hodować cały rok na zewnątrz.
  
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
K. Zarzycki, Z. Szeląg: ''Red list of the vascular plants in Poland''. W: Z. Mirek, . Zarzycki, W. Wojewoda Z. Szelag (red.), ''Red lists of plants and fungi in Poland''. Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2006, 11-20.
+
Zarzycki K., Szeląg Z., ''Red list of the vascular plants in Poland'', [w:] Mirek Z., Zarzycki K., Wojewoda W., Szeląg Z. (red.), ''Red lists of plants and fungi in Poland'', W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, Kraków 2006.<br/>
<br/>
+
[http://grzesiak.kei.pl/jurek/lista264.html grzesiak.kei.pl] [30.06.2014]<br/>
== Linki zewnętrzne ==
+
[http://pl.wikipedia.org/wiki/Rosiczka_długolistna pl.wikipedia.org, rosiczka długolistna] [30.06.2014]<br/>
http://grzesiak.kei.pl/jurek/lista264.html
+
[http://roslinyowadozerne.eu/art/rosliny/drosera-anglica.php roslinyowadozerne.eu] [30.06.2014]<br/>
<br/>
 
http://pl.wikipedia.org/wiki/Rosiczka_d%C5%82ugolistna
 
<br/>
 
http://roslinyowadozerne.eu/art/rosliny/drosera-anglica.php
 
 
<br/>
 
<br/>
  
[[Kategoria: Przyroda]] [[Kategoria:Rośliny]] [[Kategoria:Rośliny Warmii i Mazur]] [[Kategoria:Rośliny chronione]]
+
[[Kategoria: Przyroda]] [[Kategoria: Rośliny Warmii i Mazur]] [[Kategoria: Rośliny chronione]] [[Kategoria: Powiat gołdapski]]

Aktualna wersja na dzień 16:25, 21 mar 2015

Rosiczka długolistna

Drosera anglica
Huds
Rosiczka długolistna (Drosera anglica). Fot. Noah Elhardt. Źródło: Commons Wikimedia
Rosiczka długolistna (Drosera anglica). Fot. Noah Elhardt. Źródło: Commons Wikimedia
Systematyka
Królestwo rośliny
Podkrólestwo rośliny naczyniowe
Gromada okrytonasienne
Klasa dwuliścienne
Rząd goździkowce
Rodzina rosiczkowate
Rodzaj rosiczka
Gatunek rosiczka długolistna
Synonimy

Rosiczka długolistna (Drosera anglica Huds) – gatunek rośliny należący do rodziny rosiczkowatych (Droseraceae).

Morfologia

Roślina wieloletnia osiągająca wysokość 5–20, wyjątkowo 30 cm. Łodyga jest dwukrotnie wyższa od wyrastających skośnie liści, pojawia się w maju, czerwcu. Pęd przyrastający, pod powierzchnią torfu występuje długi pęd z poprzednich lat. Liście długości 10–40 mm i szerokości 3–7 mm zebrane są w różyczkę. Blaszka liściowa w kształcie wąskiej łopatki zbiega klinowato w ogonek liściowy, który zrośnięty jest z przylistkiem. Na liściach bardzo duże włoski z gruczołami na trzonkach.

Kwitnie od maja do czerwca. Kwiaty na pędzie kwiatonośnym zebrane w gronopodobny kwiatostan. Kwiaty z 6 wolnymi płatkami korony barwy białej. Słupek jeden z 6–8 szyjkami. Roślina owadopylna. Owocem jest gładka torebka zawierająca liczne i bardzo drobne nasiona. Roślina wiatrosiewna.

Rozmieszczenie i ekologia

Gatunek o zasięgu wokółbiegunowym. Występuje w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Roślina torfowiskowa, przystosowana do życia w środowisku ubogim w azot. Występuje na torfowiskach, bagnach, mokradłach, na podłożu mokrym, piaszczysto-torfowym lub w kępach torfowców w miejscach odsłoniętych i nasłonecznionych. W Polsce występuje bardzo rzadko, głównie na niżu. W południowej Polsce notowana np. w Karpatach, choć tylko na kilku stanowiskach: w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej (na torfowiskach Puścizna Wielka, Puścizna Rękowiańska i Baligówka), na Działach Orawskich i na Polanie Biały Potok.

Na Warmii i Mazurach notowana w rezerwacie Torfowisko na Tatarskiej Górze.

W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla rzędu (O.) Scheuchzerietalia palustris. Tworzy mieszańce z rosiczką okrągłolistną. Efektem skrzyżowania tych dwóch gatunków jest rosiczka owalna (Drosera x obovata).

Roślina owadożerna. Braki azotu w podłożu uzupełnia owadożernością. Wabi swoje ofiary błyszczącymi kroplami słodkiej cieczy, wydzielanymi przez włoski gruczołowe. Czerwonawy kolor, uzyskany dzięki zawartości barwników antocyjanowych, zwiększa ich atrakcyjność. Ofiara jest unieruchamiana przez lepką substancję. Trawienie zachodzi w zamkniętej pułapce przez około 3 h. Wydzielany kwas mrówkowy stopniowo rozpuszcza ciało owada. Uwalniane pierwsze cząsteczki białka pobudzają gruczoły rośliny do wydzielania enzymów proteolitycznych. Miękkie części ciała ofiary zostają strawione, a powstała z nich ciecz bogata w substancje odżywcze ulega wchłonięciu przez roślinę. Po strawieniu ofiary liść otwiera się, a pozostałości zwykle są zdmuchiwane przez wiatr. Ponowne otwarcie następuje po 24 godzinach.

Wartość użytkowa

Rosiczka długolistna jest rośliną objętą w Polsce ścisłą ochroną gatunkową. W skali kraju jest gatunkiem wymierającym, krytycznie zagrożonym (kategoria E na "Czerwonej Liście"). Jest rzadsza od rosiczki okrągłolistnej.

Ciekawostki

Nazwa rosiczka pochodzi stąd, że na gruczołach jej liści powstaje lepka substancja wabiąca owady, przypominająca rosę.

Rosiczka długolistna jest największym z polskich gatunków rosiczek. Rośnie na torfowiskach, ale nie wymaga aż tak kwaśnego podłoża jak rosiczka okrągłolistna. Gatunek można hodować cały rok na zewnątrz.

Bibliografia

Zarzycki K., Szeląg Z., Red list of the vascular plants in Poland, [w:] Mirek Z., Zarzycki K., Wojewoda W., Szeląg Z. (red.), Red lists of plants and fungi in Poland, W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, Kraków 2006.
grzesiak.kei.pl [30.06.2014]
pl.wikipedia.org, rosiczka długolistna [30.06.2014]
roslinyowadozerne.eu [30.06.2014]