Mniejszość mazurska na Warmii i Mazurach: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
(Bibliografia)
 
(Nie pokazano 6 wersji utworzonych przez 4 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
''' Mniejszość mazurska na Warmii i Mazurach ''' <br/>
+
''' Mniejszość mazurska na Warmii i Mazurach ''' – jedna z mniejszości zamieszkujących [[województwo warmińsko-mazurskie]].
 +
<br/><br/>
 
== Historia ==
 
== Historia ==
Mazurzy pruscy byli potomkami osadników z Mazowsza (Mazurów właściwych), którzy od końca XIV wieku zasiedlali tereny Prus Książęcych. W XIX wieku Mazurzy oraz Warmiacy byli poddawani procesowi germanizacji. Po II wojnie światowej Mazurzy, Warmiacy oraz inne mniejszości etniczne byli represjonowani przez władze, jako „element niepewny”.
+
[[Mazurzy|Mazurzy pruscy]] byli potomkami osadników z Mazowsza (Mazurów właściwych), którzy od końca XIV wieku zasiedlali tereny [[Prusy Książęce|Prus Książęcych]]. W XIX wieku Mazurzy oraz [[Warmiacy]] byli poddawani procesowi germanizacji.  
[[Plik:DSC04893.JPG | right | 242px |thumb| Kościół ewangelicki w Sorkwitach. Źródło: Pan Mieczysław Kalski. ]]  
+
 
 +
Po II wojnie światowej Mazurzy, Warmiacy oraz inne mniejszości etniczne byli represjonowani przez władze jako "element niepewny".
 +
[[Plik:DSC04893.JPG | right | 242px |thumb| Kościół ewangelicki w Sorkwitach. Fot. Mieczysław Kalski. ]]  
 
<br/>
 
<br/>
 
== Liczebność ==
 
== Liczebność ==
Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku, na terenie województwa warmińsko-mazurskiego znajduje się około 6 tysięcy Mazurów. Natomiast według szacunków z 2000 roku w Polsce było około 5 tysięcy Mazurów.   
+
Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku na terenie województwa warmińsko-mazurskiego znajduje się około 6 tysięcy Mazurów, natomiast według szacunków z 2000 roku w Polsce było około 5 tysięcy Mazurów.   
<br/>
+
 
 
== Najważniejsze ośrodki ==
 
== Najważniejsze ośrodki ==
Największe skupisko Mazurów zamieszkuje w gminie Sorkwity, która jest jedyną gminą posiadającą parafię wiejską Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Większość Mazurów z województwa warmińsko-mazurskiego uległa procesowi asymilacji.  
+
Największe skupisko Mazurów znajduje się w [[Sorkwity (gmina wiejska)|gminie Sorkwity]], która jest jedyną gminą posiadającą [[Parafia Ewangelicko-Augsburska w Sorkwitach|parafię wiejską Kościoła ewangelicko-augsburskiego]]. Większość Mazurów z województwa warmińsko-mazurskiego uległa procesowi asymilacji.  
<br/>
+
 
 
== Kultura ==
 
== Kultura ==
Część Mazurów współpracuje ze stowarzyszeniami mniejszości niemieckiej. Jedynym samodzielnym stowarzyszeniem Mazurów jest Mazurskie Towarzystwo Ewangelickie. Działają również: Stowarzyszenie Mazurów Związek Polsko-Niemiecki; Stowarzyszenie Mazurskie liczące około 600 członków oraz Olsztyńskie Stowarzyszenie Mniejszości Niemieckiej, liczącej około 1000 członków, na czele której stał Walter Angrik. Oba ostatnie ugrupowania współpracowały z mniejszością niemiecką. Osoby, które chcą współpracować z tym stowarzyszeniem mają taką możliwość poprzez dokonywanie opracowań naukowych, docierać z pomocą społeczną oraz współpracować z wydawnictwami, które zajmują się problematyką Mazurów. Od 1990 roku w Olsztynie funkcjonuje Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa „Borussia”, której priorytetem jest poznawanie historii Warmii i Mazur. Od 1994 roku w Giżycku działa stowarzyszenie „Wspólnota Mazurska”. Natomiast w zbiorach Muzeum Budownictwa Ludowego (parku etnograficznym) w Olsztynku znajdują się elementy architektury mazurskiej. W Muzeum Mazurskim w Szczytnie znajdują się kafle mazurskie. Natomiast w Węgorzewie znajduje się Muzeum Kultury Ludowej.       
+
Część Mazurów współpracuje ze stowarzyszeniami mniejszości niemieckiej. Jedynym samodzielnym stowarzyszeniem Mazurów jest [[Mazurskie Towarzystwo Ewangelickie]]. Działają również: Stowarzyszenie Mazurów Związek Polsko-Niemiecki; Stowarzyszenie Mazurskie liczące około 600 członków oraz Olsztyńskie Stowarzyszenie Mniejszości Niemieckiej liczące około 1000 członków, na czele którego stał [[lkwim: Walter Angrik|Walter Angrik]]. Oba ostatnie ugrupowania współpracowały z mniejszością niemiecką.  
 +
 
 +
Od 1990 roku w Olsztynie funkcjonuje [[lkwim: Wspólnota Kulturowa Borussia|Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa "Borussia"]], której priorytetem jest poznawanie historii Warmii i Mazur. Od 1994 roku w [[Giżycko|Giżycku]] działa [[Stowarzyszenie "Wspólnota Mazurska"]]. Natomiast w zbiorach [[lkwim: Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny w Olsztynku| Muzeum Budownictwa Ludowego (parku etnograficznym) w Olsztynku]] znajdują się elementy architektury mazurskiej. W [[lkwim: Muzeum Mazurskie w Szczytnie|Muzeum Mazurskim w Szczytnie]] znajdują się kafle mazurskie. Działa także [[lkwim: Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie|Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie]].       
 
<br/>
 
<br/>
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
[ http://biurose.sejm.gov.pl/teksty_pdf_92/r-29.pdf ]<br/> [ http://encyklopedia.pwn.pl/haslo/4009129/mazurzy.html ]<br/> [ http://polska.newsweek.pl/polscy-prusacy,88481,1,1.html ] <br/> --[[Użytkownik:MaciejG|MaciejG]] ([[Dyskusja użytkownika:MaciejG|dyskusja]]) 14:59, 27 lis 2014 (CET)Maciej Grabski
+
[http://biurose.sejm.gov.pl/teksty_pdf_92/r-29.pdf biurose.sejm.gov.pl] [20.02.2015]<br/>  
 +
[http://encyklopedia.pwn.pl/haslo/4009129/mazurzy.html encyklopedia.pwn.pl] [20.02.2015]<br/>  
 +
[http://polska.newsweek.pl/polscy-prusacy,88481,1,1.html polska.newsweek.pl]  [20.02.2015]<br/>
 +
 
 +
[[Kategoria: Społeczeństwo]][[Kategoria:Społeczeństwo]][[Kategoria: Mniejszości narodowe i etniczne]]
 +
[[Kategoria: Sorkwity (gmina wiejska)]] [[Kategoria: 1301-1400]]

Aktualna wersja na dzień 21:00, 21 mar 2015

Mniejszość mazurska na Warmii i Mazurach – jedna z mniejszości zamieszkujących województwo warmińsko-mazurskie.

Historia

Mazurzy pruscy byli potomkami osadników z Mazowsza (Mazurów właściwych), którzy od końca XIV wieku zasiedlali tereny Prus Książęcych. W XIX wieku Mazurzy oraz Warmiacy byli poddawani procesowi germanizacji.

Po II wojnie światowej Mazurzy, Warmiacy oraz inne mniejszości etniczne byli represjonowani przez władze jako "element niepewny".

Kościół ewangelicki w Sorkwitach. Fot. Mieczysław Kalski.


Liczebność

Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku na terenie województwa warmińsko-mazurskiego znajduje się około 6 tysięcy Mazurów, natomiast według szacunków z 2000 roku w Polsce było około 5 tysięcy Mazurów.

Najważniejsze ośrodki

Największe skupisko Mazurów znajduje się w gminie Sorkwity, która jest jedyną gminą posiadającą parafię wiejską Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Większość Mazurów z województwa warmińsko-mazurskiego uległa procesowi asymilacji.

Kultura

Część Mazurów współpracuje ze stowarzyszeniami mniejszości niemieckiej. Jedynym samodzielnym stowarzyszeniem Mazurów jest Mazurskie Towarzystwo Ewangelickie. Działają również: Stowarzyszenie Mazurów Związek Polsko-Niemiecki; Stowarzyszenie Mazurskie liczące około 600 członków oraz Olsztyńskie Stowarzyszenie Mniejszości Niemieckiej liczące około 1000 członków, na czele którego stał Walter Angrik. Oba ostatnie ugrupowania współpracowały z mniejszością niemiecką.

Od 1990 roku w Olsztynie funkcjonuje Stowarzyszenie Wspólnota Kulturowa "Borussia", której priorytetem jest poznawanie historii Warmii i Mazur. Od 1994 roku w Giżycku działa Stowarzyszenie "Wspólnota Mazurska". Natomiast w zbiorach Muzeum Budownictwa Ludowego (parku etnograficznym) w Olsztynku znajdują się elementy architektury mazurskiej. W Muzeum Mazurskim w Szczytnie znajdują się kafle mazurskie. Działa także Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie.

Bibliografia

biurose.sejm.gov.pl [20.02.2015]
encyklopedia.pwn.pl [20.02.2015]
polska.newsweek.pl [20.02.2015]