Muzeum Mazurskie w Działdowie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
m (Zastępowanie tekstu - "Kategoria: Dzieje" na "Kategoria:Dzieje Warmii i Mazur")
 
(Nie pokazano 4 wersji utworzonych przez 3 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
'''Muzeum Mazurskie w Działdowie''' - powstało w lipcu 1927 roku z inicjatywy [[Józef Biedrawa|Józefa Biedrawy]] i [[lkwim: Emilia Sukertowa-Biedrawina|Emilii Sukertowej-Biedrawiny]]. Muzeum znajdowało się w [[Mazurski Dom Ludowy|Mazurskim Domu Ludowym]], założonym 3 grudnia 1922 roku. Była to pierwsza tego typu instytucja poświęcona ludności mazurskiej.
+
'''Muzeum Mazurskie w Działdowie''' – muzeum powstałe w lipcu 1927 roku z inicjatywy [[Józef Biedrawa|Józefa Biedrawy]] i [[lkwim: Emilia Sukertowa-Biedrawina|Emilii Sukertowej-Biedrawiny]]. Muzeum znajdowało się w [[Mazurski Dom Ludowy w Działdowie|Mazurskim Domu Ludowym]] założonym 3 grudnia 1922 roku. Była to pierwsza tego typu instytucja poświęcona [[Mazury|ludności mazurskiej]].
<br/>
+
<br/><br/>
 +
==Historia==
 +
Inicjatywa Biedrawów była wspierana przez [[Zrzeszenie Ewangelików Polaków]], samorząd miasta [[Działdowo|Działdowa]] i instytucje kulturalne Lwowa. Opiekę nad Muzeum sprawowali członkowie Koła Krajoznawczego Młodzieży Mazurskiej im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny, które powołano w 1926 roku przy Państwowym Seminarium Nauczycielskim w Działdowie. Celem Muzeum stało się zachowanie od zniszczenia wszelkich elementów mazurskiej tradycji i kultury. Uroczyste otwarcie placówki miało miejsce 17 lipca 1927 roku.
  
Inicjatywa Biedrawów była wspierana przez [[Zrzeszenie Ewangelików Polaków]], samorząd miasta Działdowa, instytucje kulturalne Lwowa.
 
Opiekę nad Muzeum sprawowali członkowie Koła Krajoznawczego Młodzieży Mazurskiej im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny, które powołano w 1926 roku przy Państwowym Seminarium Nauczycielskim w Działdowie. Celem Muzeum stało się zachowanie od zniszczenia wszelkich elementów mazurskiej tradycji i kultury. Uroczyste otwarcie placówki miało miejsce 17 lipca 1927 roku.
 
 
Eksponatów poszukiwano przede wszystkim na mazurskich wsiach, w domach rodzinnych uczniów Seminarium i członków Koła Krajoznawczego, a także wśród sąsiadów, krewnych i znajomych.  
 
Eksponatów poszukiwano przede wszystkim na mazurskich wsiach, w domach rodzinnych uczniów Seminarium i członków Koła Krajoznawczego, a także wśród sąsiadów, krewnych i znajomych.  
  
Placówka istniała do 1939 roku. Przed wybuchem wojny Rada Miejska przejęła muzeum z rąk Biedrawów. Planowano JE przenieść do zamku, który wówczas remontowano. Większość zgromadzonych zbiorów zaginęła w czasie [[II Wojna Światowa|II wojny światowej]]. W trakcie dwunastu lat istnienia Muzeum, Emilia Sukertowa-Biedrawina zdołała zebrać sto kilkadziesiąt zabytkowych kafli, będących niezwykłą formą ludowego rzemiosła. Najstarszy z nich pochodził z 1806 roku. Sukertowa-Biedrawina zadbała także o przygotowanie plansz przedstawiających tradycyjne ubiory ludowe noszone w okolicach Działdowa. Pod koniec sierpnia 1939 roku zabytkowe kafle zostały zakopane w pobliskim ogrodzie. Niestety, po wojnie nie udało się ich odnaleźć. Dopiero w latach 70. XX wieku część z nich odnalazła się na strychu budynku, w którym mieściła się placówka.
+
Placówka istniała do 1939 roku. Przed wybuchem wojny Rada Miejska przejęła muzeum z rąk Biedrawów. Planowano przenieść je do [[lkwim: Zamek w Działdowie|zamku]], który wówczas remontowano. Większość zgromadzonych zbiorów zaginęła w czasie II wojny światowej.
 
 
<br/>
 
  
 +
W trakcie dwunastu lat istnienia Muzeum Emilia Sukertowa-Biedrawina zdołała zebrać sto kilkadziesiąt zabytkowych kafli będących niezwykłą formą ludowego rzemiosła. Najstarszy z nich pochodził z 1806 roku. Kafle zgromadzone w muzeum w przeważającej większości pochodziły z wytwórni w [[Nidzica|Nidzicy]], która należała do rodziny Karpowiczów. Wyrabiano je z tłustej gliny, którą następnie wypalano, szlifowano piaskiem, dekorowano ręcznie, a na koniec pokrywano glazurą i ponownie wypalano. Sukertowa-Biedrawina zadbała także o przygotowanie plansz przedstawiających tradycyjne ubiory ludowe noszone w okolicach Działdowa. Pod koniec sierpnia 1939 roku zabytkowe kafle zostały zakopane w pobliskim ogrodzie. Niestety po wojnie nie udało się ich odnaleźć. Dopiero w latach 70. XX wieku część z nich odnalazła się na strychu budynku, w którym mieściła się placówka.
 +
==Zobacz też==
 +
[[lkwim: Muzeum Mazurskie w Szczytnie|Muzeum Mazurskie w Szczytnie]]<br/>
 +
[[Mazurski Dom Ludowy w Działdowie]]<br/>
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
#Achremczyk Stanisław, ''Historia Warmii i Mazur'', t. II, Olsztyn 2011.
+
Achremczyk Stanisław, ''Historia Warmii i Mazur'', t. II, Olsztyn 2011.<br/>
#Bystrzycki Piotr, ''Działdowszczyzna w latach II Rzeczypospolitej: życie społeczno-polityczne'',
+
Bystrzycki Piotr, ''Działdowszczyzna w latach II Rzeczypospolitej: życie społeczno-polityczne''.<br/>
#''Cieszyniacy na Warmii i Mazurach'', red. Andrzej Faruga, Stanisław Achremczyk, Olsztyn 2008.
+
''Cieszyniacy na Warmii i Mazurach'', red. Andrzej Faruga, Stanisław Achremczyk, Olsztyn 2008.
#''Działdowo'', red. Wanda Korycka, Olsztyn 1966.
+
''Działdowo'', red. Wanda Korycka, Olsztyn 1966.<br/>
#''Mazury. Słownik stronniczy, ilustrowany'', red. Waldemar Mierzwa, Dąbrówno 2008.
+
''Mazury. Słownik stronniczy, ilustrowany'', red. Waldemar Mierzwa, Dąbrówno 2008.<br/>
#Szostakowska Małgorzata, ''Emilia Sukertowa-Biedrawina 1887-1970: zarys biograficzny'', Olsztyn 1978.
+
Szostakowska Małgorzata, ''Emilia Sukertowa-Biedrawina 1887-1970: zarys biograficzny'', Olsztyn 1978.<br/>
#Odachowski Marian Andrzej, ''Spacer po Działdowie'', Działdowo 2009.
+
Odachowski Marian Andrzej, ''Spacer po Działdowie'', Działdowo 2009.<br/>
#Wrzesiński Wojciech, ''Ruch polski na Warmii, Mazurach i Powiślu w latach 1920-1939'', Olsztyn 1973..
+
Wrzesiński Wojciech, ''Ruch polski na Warmii, Mazurach i Powiślu w latach 1920-1939'', Olsztyn 1973.<br/>
#[http://palade.pl/index.php?p=1_70_NIEUDANA-REPOLONIZACJA-MAZUR-Z-DZIALDOWA| Nieudana repolonizacja Mazurów z Działdowa] [data dostępu: 14.10.2014]
+
[http://palade.pl/index.php?p=1_70_NIEUDANA-REPOLONIZACJA-MAZUR-Z-DZIALDOWA palade.pl, ''Nieudana repolonizacja Mazurów z Działdowa''] [14.10.2014]<br/>
 
 
<br/>
 
  
{{Przypisy}}
 
<references>
 
<br/>
 
  
== Zobacz też ==
 
*[[Mazurski Dom Ludowy w Działdowie]]
 
<br/>
 
  
[[Kategoria: Dzieje]] [[Kategoria: 1919-1939]] [[Kategoria: Historia]] [[Kategoria: Organizacje i stowarzyszenia]] [[Kategoria: Kultura]] [[Kategoria: Miejsca Kultury]] [[Kategoria: Muzea]]
+
[[Kategoria:Dzieje Warmii i Mazur]] [[Kategoria: 1919-1944]] [[Kategoria: Muzea]] [[Kategoria: Działdowo]]

Aktualna wersja na dzień 13:01, 16 wrz 2015

Muzeum Mazurskie w Działdowie – muzeum powstałe w lipcu 1927 roku z inicjatywy Józefa Biedrawy i Emilii Sukertowej-Biedrawiny. Muzeum znajdowało się w Mazurskim Domu Ludowym założonym 3 grudnia 1922 roku. Była to pierwsza tego typu instytucja poświęcona ludności mazurskiej.

Historia

Inicjatywa Biedrawów była wspierana przez Zrzeszenie Ewangelików Polaków, samorząd miasta Działdowa i instytucje kulturalne Lwowa. Opiekę nad Muzeum sprawowali członkowie Koła Krajoznawczego Młodzieży Mazurskiej im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny, które powołano w 1926 roku przy Państwowym Seminarium Nauczycielskim w Działdowie. Celem Muzeum stało się zachowanie od zniszczenia wszelkich elementów mazurskiej tradycji i kultury. Uroczyste otwarcie placówki miało miejsce 17 lipca 1927 roku.

Eksponatów poszukiwano przede wszystkim na mazurskich wsiach, w domach rodzinnych uczniów Seminarium i członków Koła Krajoznawczego, a także wśród sąsiadów, krewnych i znajomych.

Placówka istniała do 1939 roku. Przed wybuchem wojny Rada Miejska przejęła muzeum z rąk Biedrawów. Planowano przenieść je do zamku, który wówczas remontowano. Większość zgromadzonych zbiorów zaginęła w czasie II wojny światowej.

W trakcie dwunastu lat istnienia Muzeum Emilia Sukertowa-Biedrawina zdołała zebrać sto kilkadziesiąt zabytkowych kafli będących niezwykłą formą ludowego rzemiosła. Najstarszy z nich pochodził z 1806 roku. Kafle zgromadzone w muzeum w przeważającej większości pochodziły z wytwórni w Nidzicy, która należała do rodziny Karpowiczów. Wyrabiano je z tłustej gliny, którą następnie wypalano, szlifowano piaskiem, dekorowano ręcznie, a na koniec pokrywano glazurą i ponownie wypalano. Sukertowa-Biedrawina zadbała także o przygotowanie plansz przedstawiających tradycyjne ubiory ludowe noszone w okolicach Działdowa. Pod koniec sierpnia 1939 roku zabytkowe kafle zostały zakopane w pobliskim ogrodzie. Niestety po wojnie nie udało się ich odnaleźć. Dopiero w latach 70. XX wieku część z nich odnalazła się na strychu budynku, w którym mieściła się placówka.

Zobacz też

Muzeum Mazurskie w Szczytnie
Mazurski Dom Ludowy w Działdowie

Bibliografia

Achremczyk Stanisław, Historia Warmii i Mazur, t. II, Olsztyn 2011.
Bystrzycki Piotr, Działdowszczyzna w latach II Rzeczypospolitej: życie społeczno-polityczne.
Cieszyniacy na Warmii i Mazurach, red. Andrzej Faruga, Stanisław Achremczyk, Olsztyn 2008. Działdowo, red. Wanda Korycka, Olsztyn 1966.
Mazury. Słownik stronniczy, ilustrowany, red. Waldemar Mierzwa, Dąbrówno 2008.
Szostakowska Małgorzata, Emilia Sukertowa-Biedrawina 1887-1970: zarys biograficzny, Olsztyn 1978.
Odachowski Marian Andrzej, Spacer po Działdowie, Działdowo 2009.
Wrzesiński Wojciech, Ruch polski na Warmii, Mazurach i Powiślu w latach 1920-1939, Olsztyn 1973.
palade.pl, Nieudana repolonizacja Mazurów z Działdowa [14.10.2014]