Dobry: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
(Zabytki)
(Zabytki)
Linia 55: Linia 55:
  
 
== Zabytki ==
 
== Zabytki ==
*[[Kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski w Dobrym|Kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski]]
+
*[[Kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski w Dobrym|Kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski]], ierwszy kościół wybudowano w czasach krzyżackich. Obecny wygląd kościoła pochodzi z 1505r., kiedy to został rozbudowany w kierunku wschodnim.
 +
 
 +
W miejscu drewnianej wieży, w latach 1717-1718 masywną wieżę z cegły,  iewątpliwie ozdobą kościoła w Dobrym jest dzisiaj ścienny nagrobek barokowy  z  piaskowca  Eliasza  von  Kanitza,  zmarłego  w  1674 r.- uczestnika wypraw  przeciwko  Turkom.  Nagrobek został wykonany w 1704r.  w Królewcu  przez  Johanna Georga Poertzella  i  przedstawia Kanitza w pozycji leżącej,opatrzony jest okolicznościowym epitafium, z datami życia i śmierci.
 
<br/>
 
<br/>
  

Wersja z 13:21, 27 cze 2014

Dobry

Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat elbląski
Gmina Godkowo
Liczba ludności (2010) 297
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Dobry
Dobry
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Dobry
Dobry
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}


Dobry (niem. Döbern) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim, w gminie Godkowo. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa elbląskiego.

Miejscowość w 2010 roku liczyła 297 mieszkańców.


Położenie

Wieś położona jest w zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, na obszarze Wysoczyzny Elbląskiej, 5,5 km na północ od Godkowa, przy granicy z powiatem braniewskim.

Dzieje miejscowości

Dobry był zamieszkały przez Prusów przed przybyciem Zakonu. Lokacja odbyła się na prawie magdeburskim 12.10.1465 r. na mocy kontraktu wydanego przez Wielkiego Mistrza zakonu dla Mikołaja von Uffenhofeu, za jego zasługi w wojnie trzynastoletniej. Na przestrzeni dziejów patronat ten przechodził na kolejnych właścicieli wsi lub sąsiednich dóbr, w tym takie rodziny zu Dohna z Gładysz.

W czasie wojen napoleońskich w Dobrym i w okolicy stacjonowały wojska napoleońskie. W XIX w. założono stację pomocy biednym. Wieś słynęła z dorocznych targów końskich. W latach 1921-1926 uruchomiono linię kolejową ze Słobit do Ornety przez co wieś nabrała dodatkowego znaczenia . Przed II wojną światową funkcjonowało drobne rzemiosło, nowoczesna mleczarnia, zakład paszowy i produkcji nawozów oraz duża firma budowlana.

W dniach 23.01-5.02.1945 w okolicy wsi toczyły się ciężkie walki, które zakończyły się zajęciem wsi przez oddziały sowieckie.

Obecnie wieś liczy 299 mieszkańców. We wsi mieści się Gminne Gimnazjum , dwa sklepy spożywczo-przemysłowe oraz Ochotnicza Straż Pożarna. Na uwagę zasługuje gotycki Kościół parafialny p.w. Matki Bożej Królowej Polski przebudowany w dobie baroku oraz dom podcieniowy z końca XVIIIw.


Edukacja


Zabytki

W miejscu drewnianej wieży, w latach 1717-1718 masywną wieżę z cegły, iewątpliwie ozdobą kościoła w Dobrym jest dzisiaj ścienny nagrobek barokowy z piaskowca Eliasza von Kanitza, zmarłego w 1674 r.- uczestnika wypraw przeciwko Turkom. Nagrobek został wykonany w 1704r. w Królewcu przez Johanna Georga Poertzella i przedstawia Kanitza w pozycji leżącej,opatrzony jest okolicznościowym epitafium, z datami życia i śmierci.

Bibliografia

  1. Mieczkowski Krzysztof, Tomaszewski Marian, Rowerem po krainie Kanału Elbląskiego. Przewodnik po szlakach rowerowych, Elbląg 2012.
  2. Strategia zrównoważonego rozwoju gminy Godkowo na lata 2013-2020 [data dostępu: 5.05.2014]
  3. Bank Danych Lokalnych GUS [data dostępu: 5.05.2014]
  4. Baza Informacji Lokalnej [data dostępu: 5.05.2014]


Przypisy


Zobacz też