Parafia pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Klebarku Wielkim: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
(Historia parafii)
Linia 23: Linia 23:
 
== Historia parafii ==
 
== Historia parafii ==
  
Nie zachowała się żadna informacja o powstaniu pierwszego kościoła w [[Klebark Wielki|Klebarku Wielkim]]. Wiadomo jedynie, że pod koniec XV wieku należał do dekanatu Dobre Miasto. W połowie XVI wieku wzniesiono nowy kościół. Został zbudowany w stylu późnogotyckim, murowany z cegły, nie tynkowany z wydzielonym prezbiterium. Po obu stronach prezbiterium znajdują się zakrystie na planie kwadratu. Od strony północnej znajduje się niewielka dobudówka, pełniąca rolę wejścia, zakończona z trzech stron schodkowymi szczytami. Wieżę kościoła wybudowano również na planie kwadratu, zakończona jest namiotowym dachem, a u nasady znajdują się cztery niewielkie szczyty. W roku 1895 na wieży zamontowano zegar. Świątynia została konsekrowana 1 sierpnia 1581 roku przez biskupa [[lkwim:Marcin Kromer|Marcina Kromera]] ku czci Znalezienia Krzyża Świętego i Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. [[Plik:parafiaklebark2.jpg|right|thumb|288px|Wnętrze kościoła w Klebarku Wielkim, źródło: [http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Klebark_Wielki_-_Church_08.jpg Wikimedia Commons] [4.10.2014]]]W latach 1891–1892 przeprowadzono prace remontowo-budowlane pod kierunkiem architekta Fritza Heitmanna. W dniu 21 września 1896 roku ponownej konsekracji dokonał biskup warmiński [[Andrzej Thiel]]. Wyposażenie wnętrza utrzymano głównie w stylu neogotyckim. Najcenniejszym zabytkiem znajdującym się w kościele jest granitowa chrzcielnica z XIV wieku oraz witraże wykonane około 1888 roku, należące do najwybitniejszych dzieł sztuki witrażowej w Polsce. Witraże przedstawiające życie Chrystusa, najprawdopodobniej powstały w pracowni Wilhelma Mayra, we współpracy z pracownią Josepha Marii Machhausena, jednego z najwybitniejszych mistrzów tego okresu. {{#ev:youtube|GcCbPP5J-8o|288|right|Klebark Wielki kościół. [4.10.2014]}}W 2007 r. zakończono gruntowna renowację witraży, dodatkowo zabezpieczając je pancerną szybą. Przy kościele znajduje się murowana z cegły klasycystyczna plebania z początku XX wieku. 8 września 2002 roku zostało tu erygowane Archidiecezjalne Sanktuarium Krzyża Świętego, a 13 września 2002 roku w uroczystej ceremonii Prymas Polski, kardynał [[Józef Glemp]], przekazał do nowo utworzonego sanktuarium Relikwie Świętego Krzyża podarowane Archidiecezji Warmińskiej przez Jana Pawła II. Wiarygodność, że ten rąbek pochodzi z Krzyża, na którym umarł Jezus Chrystus, potwierdza tu obok załączony Dekret Watykański z dnia 29 kwietnia 2002 roku, podpisany przez Arcybiskupa Petrusa Marini, Prefekta Kongregacji Liturgii i Obrzędów. Przy Sanktuarium znajduje się Dom Pielgrzyma z 30 miejscami noclegowymi, z salą konferencyjną, kuchnią i jadalnią. Klebark Wielki od 2001 roku jest siedzibą Delegatury Warmińskiej oraz Kapelanatu Związku Polskich Kawalerów Maltańskich.
+
Nie zachowała się żadna informacja o powstaniu pierwszego kościoła w [[Klebark Wielki|Klebarku Wielkim]]. Wiadomo jedynie, że pod koniec XV wieku należał do dekanatu Dobre Miasto. W połowie XVI wieku wzniesiono nowy kościół. Został zbudowany w stylu późnogotyckim, murowany z cegły, nie tynkowany z wydzielonym prezbiterium. Po obu stronach prezbiterium znajdują się zakrystie na planie kwadratu. Od strony północnej znajduje się niewielka dobudówka, pełniąca rolę wejścia, zakończona z trzech stron schodkowymi szczytami. Wieżę kościoła wybudowano również na planie kwadratu, zakończona jest namiotowym dachem, a u nasady znajdują się cztery niewielkie szczyty. W roku 1895 na wieży zamontowano zegar. Świątynia została konsekrowana 1 sierpnia 1581 roku przez biskupa [[lkwim:Marcin Kromer|Marcina Kromera]] ku czci Znalezienia Krzyża Świętego i Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. [[Plik:parafiaklebark2.jpg|right|thumb|288px|Wnętrze kościoła w Klebarku Wielkim. Fot. Yarl. Źródło: [http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Klebark_Wielki_-_Church_08.jpg Wikimedia Commons] [4.10.2014]]]W latach 1891–1892 przeprowadzono prace remontowo-budowlane pod kierunkiem architekta Fritza Heitmanna. W dniu 21 września 1896 roku ponownej konsekracji dokonał biskup warmiński [[Andrzej Thiel]]. Wyposażenie wnętrza utrzymano głównie w stylu neogotyckim. Najcenniejszym zabytkiem znajdującym się w kościele jest granitowa chrzcielnica z XIV wieku oraz witraże wykonane około 1888 roku, należące do najwybitniejszych dzieł sztuki witrażowej w Polsce. Witraże przedstawiające życie Chrystusa, najprawdopodobniej powstały w pracowni Wilhelma Mayra, we współpracy z pracownią Josepha Marii Machhausena, jednego z najwybitniejszych mistrzów tego okresu. {{#ev:youtube|GcCbPP5J-8o|288|right|Klebark Wielki kościół. [4.10.2014]}}W 2007 r. zakończono gruntowna renowację witraży, dodatkowo zabezpieczając je pancerną szybą. Przy kościele znajduje się murowana z cegły klasycystyczna plebania z początku XX wieku. 8 września 2002 roku zostało tu erygowane Archidiecezjalne Sanktuarium Krzyża Świętego, a 13 września 2002 roku w uroczystej ceremonii Prymas Polski, kardynał [[Józef Glemp]], przekazał do nowo utworzonego sanktuarium Relikwie Świętego Krzyża podarowane Archidiecezji Warmińskiej przez Jana Pawła II. Wiarygodność, że ten rąbek pochodzi z Krzyża, na którym umarł Jezus Chrystus, potwierdza tu obok załączony Dekret Watykański z dnia 29 kwietnia 2002 roku, podpisany przez Arcybiskupa Petrusa Marini, Prefekta Kongregacji Liturgii i Obrzędów. Przy Sanktuarium znajduje się Dom Pielgrzyma z 30 miejscami noclegowymi, z salą konferencyjną, kuchnią i jadalnią. Klebark Wielki od 2001 roku jest siedzibą Delegatury Warmińskiej oraz Kapelanatu Związku Polskich Kawalerów Maltańskich.
 
[[Plik:parafiaklebark3.jpg|right|thumb|288px|Klebark Wielki. Kościół parafialny katolicki. Chrzcielnica. Fotograf Müller Karl 1929. ©IS PAN, źródło: [http://www.ciekawemazury.pl/archiwalne_zdjecia_mazur/1919-4945/city/Klebark+Wielki/  Ciekawe Mazury] [4.10.2014]]]<br/>
 
[[Plik:parafiaklebark3.jpg|right|thumb|288px|Klebark Wielki. Kościół parafialny katolicki. Chrzcielnica. Fotograf Müller Karl 1929. ©IS PAN, źródło: [http://www.ciekawemazury.pl/archiwalne_zdjecia_mazur/1919-4945/city/Klebark+Wielki/  Ciekawe Mazury] [4.10.2014]]]<br/>
 
[[Plik:parafiaklebarkwlk1.jpg|right|thumb|288px|Witraże w kościele w Klebarku Wielkim,  fot. Mieczysław Kalski]]
 
[[Plik:parafiaklebarkwlk1.jpg|right|thumb|288px|Witraże w kościele w Klebarku Wielkim,  fot. Mieczysław Kalski]]

Wersja z 10:59, 15 gru 2014

Parafia pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Klebarku Wielkim

Kościół pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Klebarku Wielkim, fot. Mieczysław Kalski
Kościół pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Klebarku Wielkim, fot. Mieczysław Kalski
Siedziba Klebark Wielki
Adres Klebark Wielki 32, 10-687 Olsztyn
Data powołania II połowa XIV w.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja warmińska
Dekanat Olsztyn V - Kormoran
Kościół Kościół pw. Znalezienia Krzyża Świętego i Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Klebarku Wielkim


Parafia pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Klebarku Wielkim — rzymskokatolicka parafia leżąca w dekanacie Olsztyn V - Kormoran należącym do archidiecezji warmińskiej. Kościół parafialny znajduje się w Klebarku Wielkim. Od 1999 r. proboszczem parafii jest ks. kap. hon. mgr lic. Henryk Błaszczyk.

Historia parafii

Nie zachowała się żadna informacja o powstaniu pierwszego kościoła w Klebarku Wielkim. Wiadomo jedynie, że pod koniec XV wieku należał do dekanatu Dobre Miasto. W połowie XVI wieku wzniesiono nowy kościół. Został zbudowany w stylu późnogotyckim, murowany z cegły, nie tynkowany z wydzielonym prezbiterium. Po obu stronach prezbiterium znajdują się zakrystie na planie kwadratu. Od strony północnej znajduje się niewielka dobudówka, pełniąca rolę wejścia, zakończona z trzech stron schodkowymi szczytami. Wieżę kościoła wybudowano również na planie kwadratu, zakończona jest namiotowym dachem, a u nasady znajdują się cztery niewielkie szczyty. W roku 1895 na wieży zamontowano zegar. Świątynia została konsekrowana 1 sierpnia 1581 roku przez biskupa Marcina Kromera ku czci Znalezienia Krzyża Świętego i Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.
Wnętrze kościoła w Klebarku Wielkim. Fot. Yarl. Źródło: Wikimedia Commons [4.10.2014]
W latach 1891–1892 przeprowadzono prace remontowo-budowlane pod kierunkiem architekta Fritza Heitmanna. W dniu 21 września 1896 roku ponownej konsekracji dokonał biskup warmiński Andrzej Thiel. Wyposażenie wnętrza utrzymano głównie w stylu neogotyckim. Najcenniejszym zabytkiem znajdującym się w kościele jest granitowa chrzcielnica z XIV wieku oraz witraże wykonane około 1888 roku, należące do najwybitniejszych dzieł sztuki witrażowej w Polsce. Witraże przedstawiające życie Chrystusa, najprawdopodobniej powstały w pracowni Wilhelma Mayra, we współpracy z pracownią Josepha Marii Machhausena, jednego z najwybitniejszych mistrzów tego okresu.
Klebark Wielki kościół. [4.10.2014]
W 2007 r. zakończono gruntowna renowację witraży, dodatkowo zabezpieczając je pancerną szybą. Przy kościele znajduje się murowana z cegły klasycystyczna plebania z początku XX wieku. 8 września 2002 roku zostało tu erygowane Archidiecezjalne Sanktuarium Krzyża Świętego, a 13 września 2002 roku w uroczystej ceremonii Prymas Polski, kardynał Józef Glemp, przekazał do nowo utworzonego sanktuarium Relikwie Świętego Krzyża podarowane Archidiecezji Warmińskiej przez Jana Pawła II. Wiarygodność, że ten rąbek pochodzi z Krzyża, na którym umarł Jezus Chrystus, potwierdza tu obok załączony Dekret Watykański z dnia 29 kwietnia 2002 roku, podpisany przez Arcybiskupa Petrusa Marini, Prefekta Kongregacji Liturgii i Obrzędów. Przy Sanktuarium znajduje się Dom Pielgrzyma z 30 miejscami noclegowymi, z salą konferencyjną, kuchnią i jadalnią. Klebark Wielki od 2001 roku jest siedzibą Delegatury Warmińskiej oraz Kapelanatu Związku Polskich Kawalerów Maltańskich.
Klebark Wielki. Kościół parafialny katolicki. Chrzcielnica. Fotograf Müller Karl 1929. ©IS PAN, źródło: Ciekawe Mazury [4.10.2014]

Witraże w kościele w Klebarku Wielkim, fot. Mieczysław Kalski


Kler parafialny

Proboszczowie:


Zobacz też

Archidiecezja Warmińska

Bibliografia

Kościoły i kaplice Archidiecezji Warmińskiej, red. Bronisław Magdziarz, Olsztyn 1999
Katalog duchowieństwa katolickiego diecezji warmińskiej (do 1945 roku), Andrzej Kopiczko, Olsztyn 2003
Katalog duchowieństwa katolickiego diecezji warmińskiej (1945-1992), Andrzej Kopiczko, Olsztyn 2006
Klebark Wielki] [4.10.2014]
Klebark Wielki Wikipedia [4.10.2014]