Parafia pw. św. Wojciecha w Nowym Dworze: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja zweryfikowana]
(Historia parafii)
Linia 17: Linia 17:
 
  |dzień wspomnienia      =  
 
  |dzień wspomnienia      =  
 
  |www                    =  
 
  |www                    =  
}}<br/>
+
}}
 +
''' Parafia pw. św. Wojciecha w Nowym Dworze ''' — rzymskokatolicka parafia leżąca w dekanacie [[Pasym]] należącym do archidiecezji warmińskiej. Kościół parafialny znajduje się w [[Nowy Dwór|Nowym Dworze]]. Od 2008 r. proboszczem parafii jest ks. kan. [[Edward Molitorys]].
 +
<br/><br/>
 +
[[Plik:parafianowydwór1.jpg|right|thumb|288px|Wnętrze kościoła w Nowym Dworze,  fot. Mieczysław Kalski]]
 +
== Historia parafii ==
 +
Miejscowość należała do parafii ewangelickiej w [[Jedwabno|Jedwabnie]]. Kościół w Nowym Dworze powstał dopiero na początku XX wieku. Po II wojnie światowej świątynia została opuszczona, a budynek z czasem uległ zniszczeniu. W roku 1980 kościół został odkupiony przez wspólnotę katolicką i odrestaurowany staraniem ks. [[Tadeusz Kaska|Tadeusza Kaski]]. Dekretem z dnia 1 lipca 1998 roku, wchodzącym w życie z chwilą wystawienia, Arcybiskup Metropolita Warmiński [[Edmund Piszcz]] powołał do życia rzymskokatolicką parafię pod wezwaniem św. Wojciecha.
  
''' Parafia pw. św. Wojciecha w Nowym Dworze ''' — rzymskokatolicka parafia leżąca w [[dekanat Pasym|dekanacie Pasym]] należącym do [[archidiecezja warmińska | archidiecezji warmińskiej]]. Kościół parafialny znajduje się w [[Nowy Dwór|Nowym Dworze]]. Od 2008 r. proboszczem parafii jest ks. kan. [[Edward Molitorys]].
+
W skład parafii weszły wydzielone z [[Parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski w Gromie|parafii w Gromie]] i z [[Parafia pw. św. Józefa i Matki Boskiej Częstochowskiej w Jedwabnie |parafii w Jedwabnie]] miejscowości: [[Nowy Dwór]], [[Dzierzki]], [[Witówko]], [[Witowo PGR]], [[Witowo]], [[Witowo kolonia]] oraz [[Brajniki]]. Kościół w Nowym Dworze stał się kościołem parafialnym, a plebania i kancelaria parafialna znalazły się w dzierżawionych pomieszczeniach. Nominację na pierwszego proboszcza otrzymał ks. Ireneusz Trochimowicz. Wspólnota liczy około 650 wiernych.
 
 
== Historia parafii ==
 
Miejscowość należała do parafii ewangelickiej w Jedwabnie. Kościół w Nowym Dworze powstał dopiero na początku XX wieku. Po II wojnie światowej świątynia została opuszczona, a budynek z czasem uległ zniszczeniu. W roku 1980 kościół został odkupiony przez wspólnotę katolicką i odrestaurowany staraniem ks. [[Tadeusz Kaska|Tadeusza Kaski]]. Dekretem z dnia 1 lipca 1998 roku, wchodzącym w życie z chwilą wystawienia, Arcybiskup Metropolita Warmiński [[Edmund Piszcz]] powołał do życia rzymskokatolicką parafię pod wezwaniem św. Wojciecha. W skład parafii weszły wydzielone z [[Parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski w Gromie|parafii w Gromie]] i z [[Parafia pw. św. Józefa i Matki Boskiej Częstochowskiej w Jedwabnie |parafii w Jedwabnie]] miejscowości: [[Nowy Dwór]], [[Dzierzki]], [[Witówko]], [[Witowo PGR]], [[Witowo]], [[Witowo kolonia]] oraz [[Brajniki]]. Kościół w Nowym Dworze stał się kościołem parafialnym, a plebania i kancelaria parafialna znalazły się w dzierżawionych pomieszczeniach. Nominację na pierwszego proboszcza otrzymał ks. Ireneusz Trochimowicz. Wspólnota liczy około 650 wiernych.
 
[[Plik:parafianowydwór1.jpg|right|thumb|288px|Wnętrze kościoła w Nowym Dworze,  fot. Mieczysław Kalski]]<br/>
 
  
 
== Kler parafialny ==
 
== Kler parafialny ==
Linia 29: Linia 30:
 
*[[Ireneusz Trochimowicz]] (1998–2008)
 
*[[Ireneusz Trochimowicz]] (1998–2008)
 
*[[Edward Molitorys]] (od 2008)
 
*[[Edward Molitorys]] (od 2008)
<br/>
 
 
 
== Grupy działające na terenie parafii ==
 
== Grupy działające na terenie parafii ==
 
*Bielanki
 
*Bielanki
 
*Rodzina Różańcowa
 
*Rodzina Różańcowa
 
*Ministranci
 
*Ministranci
<br/>
 
 
 
== Zobacz też ==
 
== Zobacz też ==
 
[http://archwarmia.pl/ Archidiecezja Warmińska]<br/>
 
[http://archwarmia.pl/ Archidiecezja Warmińska]<br/>
<br/>
 
 
 
== Bibliografia ==
 
== Bibliografia ==
 
''Kościoły i kaplice Archidiecezji Warmińskiej'', red. Bronisław Magdziarz, Olsztyn 1999<br/>
 
''Kościoły i kaplice Archidiecezji Warmińskiej'', red. Bronisław Magdziarz, Olsztyn 1999<br/>
Linia 48: Linia 43:
  
 
[[Kategoria: Kościół]]
 
[[Kategoria: Kościół]]
[[Kategoria: Kościół Rzymskokatolicki]]
+
[[Kategoria: Kościół rzymskokatolicki]]
 
[[Kategoria: Parafie rzymskokatolickie]]
 
[[Kategoria: Parafie rzymskokatolickie]]
 
[[Kategoria: Archidiecezja warmińska]]
 
[[Kategoria: Archidiecezja warmińska]]

Wersja z 12:14, 28 lut 2015

Parafia pw. św. Wojciecha w Nowym Dworze

Kościół pw. św. Wojciecha w Nowym Dworze, fot. Mieczysław Kalski
Kościół pw. św. Wojciecha w Nowym Dworze, fot. Mieczysław Kalski
Siedziba Nowy Dwór
Adres ul. Niepodległości 11, Nowy Dwór, 12-100 Szczytno
Data powołania 1 lipca 1998 r.
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja warmińska
Dekanat Pasym
Kościół Kościół pw. św. Wojciecha w Nowym Dworze

Parafia pw. św. Wojciecha w Nowym Dworze — rzymskokatolicka parafia leżąca w dekanacie Pasym należącym do archidiecezji warmińskiej. Kościół parafialny znajduje się w Nowym Dworze. Od 2008 r. proboszczem parafii jest ks. kan. Edward Molitorys.

Wnętrze kościoła w Nowym Dworze, fot. Mieczysław Kalski

Historia parafii

Miejscowość należała do parafii ewangelickiej w Jedwabnie. Kościół w Nowym Dworze powstał dopiero na początku XX wieku. Po II wojnie światowej świątynia została opuszczona, a budynek z czasem uległ zniszczeniu. W roku 1980 kościół został odkupiony przez wspólnotę katolicką i odrestaurowany staraniem ks. Tadeusza Kaski. Dekretem z dnia 1 lipca 1998 roku, wchodzącym w życie z chwilą wystawienia, Arcybiskup Metropolita Warmiński Edmund Piszcz powołał do życia rzymskokatolicką parafię pod wezwaniem św. Wojciecha.

W skład parafii weszły wydzielone z parafii w Gromie i z parafii w Jedwabnie miejscowości: Nowy Dwór, Dzierzki, Witówko, Witowo PGR, Witowo, Witowo kolonia oraz Brajniki. Kościół w Nowym Dworze stał się kościołem parafialnym, a plebania i kancelaria parafialna znalazły się w dzierżawionych pomieszczeniach. Nominację na pierwszego proboszcza otrzymał ks. Ireneusz Trochimowicz. Wspólnota liczy około 650 wiernych.

Kler parafialny

Proboszczowie:

Grupy działające na terenie parafii

  • Bielanki
  • Rodzina Różańcowa
  • Ministranci

Zobacz też

Archidiecezja Warmińska

Bibliografia

Kościoły i kaplice Archidiecezji Warmińskiej, red. Bronisław Magdziarz, Olsztyn 1999
Katalog duchowieństwa katolickiego diecezji warmińskiej (1945-1992), Andrzej Kopiczko, Olsztyn 2006
Parafie utworzone w dziesięcioleciu Archidiecezji Warmińskiej 1992–2002, bp Julian Wojtkowski, Studia Warmińskie XL, 2003 [6.10.2014]