Kajny: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja zweryfikowana][wersja zweryfikowana]
Linia 29: Linia 29:
 
  |www                  =
 
  |www                  =
 
}}<br/>
 
}}<br/>
'''Kajny''' (niem. ''Kainen'', ''Kaynen'') – wieś sołecka w Polsce położona w [[województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]], w [[powiat olsztyński|powiecie olsztyńskim]], w [[gmina Jonkowo|gminie Jonkowo]]. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do [[województwo olsztyńskie|województwa olsztyńskiego]].
+
'''Kajny''' (niem. ''Kainen'', ''Kaynen'') – [[wieś sołecka]] w Polsce położona w [[Województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko-mazurskim]], w [[Powiat olsztyński|powiecie olsztyńskim]], w [[Jonkowo (gmina wiejska)|gminie Jonkowo]]. W latach 1975-1998 miejscowość [[Podział administracyjny |administracyjnie]] należała do [[Województwo olsztyńskie|województwa olsztyńskiego]].
 
Miejscowość w 2010 roku była zamieszkana przez 64 osoby.
 
Miejscowość w 2010 roku była zamieszkana przez 64 osoby.
 
<br/><br/>
 
<br/><br/>
Linia 38: Linia 38:
  
 
== Dzieje miejscowości ==
 
== Dzieje miejscowości ==
Wieś została założona  przez kapitułę warmińską w 1354 roku na starym pruskim polu osadniczym – campus Kaynen na obszarze 7 łanów. Od XIX wieku do roku 1945 funkcjonowała nazwa Kainen. Na przełomie XIX i XX wieku wieś była zamieszkana przez 140-170 osób. [[II wojna światowa]] doprowadziła do spustoszenia miejscowości i jej opustoszenia. W miejscowości znajduje się czynna wież ciśnień zaopatrująca mieszkańców w wodę. Wieża zasilana jest przez XIX-wieczny tzw. taran wodny . To hydrotechniczne urządzenie napędzane siłą wody działa od ponad stu lat. Taran wodny został zaporjektowany przez  Josepha Michaela Montgolfiera. Urządzenie zlokalizowane jest obok leśniczówki.
+
Wieś została założona  przez kapitułę warmińską w 1354 roku na starym pruskim polu osadniczym – campus Kaynen na obszarze 7 łanów. Od XIX wieku do roku 1945 funkcjonowała nazwa Kainen. Na przełomie XIX i XX wieku wieś była zamieszkana przez 140-170 osób. [[II wojna światowa na Warmii i Mazurach |II wojna światowa]] doprowadziła do spustoszenia miejscowości i jej opustoszenia. W miejscowości znajduje się czynna wież ciśnień zaopatrująca mieszkańców w wodę. Wieża zasilana jest przez XIX-wieczny tzw. taran wodny. To hydrotechniczne urządzenie napędzane siłą wody działa od ponad stu lat. Taran wodny został zaporjektowany przez  Josepha Michaela Montgolfiera. Urządzenie zlokalizowane jest obok leśniczówki.
 
1 sierpnia 2004 roku Kajny obchodziły 650 – lecie powstania wsi. Przy leśniczówce został utworzony [[Ośrodek Edukacji Leśnej w Kajnach| Ośrodek Edukacji Leśnej]].
 
1 sierpnia 2004 roku Kajny obchodziły 650 – lecie powstania wsi. Przy leśniczówce został utworzony [[Ośrodek Edukacji Leśnej w Kajnach| Ośrodek Edukacji Leśnej]].
 +
 
<br/>
 
<br/>
  
 
== Ludzie związani z miejscowością ==
 
== Ludzie związani z miejscowością ==
*[[Stanisław Żurawski]] (1868-1943) – urodzony w Kajnach działacz warmiński, współzałożyciel [[Bank Ludowy w Olsztynie|Banku Ludowego w Olsztynie]], działacz [[Związek Polaków w Niemczech|Związku Polaków w Niemczech]]; skatowany przez gestapo zmarł wskutek odniesionych ran . Został pochowany w [[Brąswałd|Brąswałdzie]]. Jego syn Alfons Żurawski, został przed wojną wcielony do Wehrmachtu – stacjonował w [[Królewiec|Królewcu]]. Podczas pobytu w Kajnach w 1940 roku nawiązał kontakt w polskimi jeńcami. Po powrocie do Królewca został oskarżony o zdradę [[III Rzesza|Rzeszy]] i skazany na karę śmierci w 1942 roku.
+
*[[Stanisław Żurawski]] (1868-1943) – urodzony w Kajnach działacz warmiński, współzałożyciel [[Bank Ludowy w Olsztynie|Banku Ludowego w Olsztynie]], działacz [[Związek Polaków w Niemczech|Związku Polaków w Niemczech]]; skatowany przez gestapo zmarł wskutek odniesionych ran. Został pochowany w [[Brąswałd|Brąswałdzie]]. Jego syn Alfons Żurawski, został przed wojną wcielony do Wehrmachtu – stacjonował w [[Królewiec|Królewcu]]. Podczas pobytu w Kajnach w 1940 roku nawiązał kontakt w polskimi jeńcami. Po powrocie do Królewca został oskarżony o zdradę [[III Rzesza|Rzeszy]] i skazany na karę śmierci w 1942 roku.
 +
*[[Wiktoria Żurawska |Wiktoria Żurawska]] (1900-1970) – urodzona w Kajnach nauczycielka i bibliotekarka, pracownik [[Biblioteka Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie |Biblioteki Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie]]
  
 
<br/>
 
<br/>
Linia 51: Linia 53:
 
*Zabytkowy drewniany dom rodziny Rautenberg, wybudowany w 1856 roku
 
*Zabytkowy drewniany dom rodziny Rautenberg, wybudowany w 1856 roku
 
*Dwie kapliczki warmińskie zlokalizowane na terenie wsi
 
*Dwie kapliczki warmińskie zlokalizowane na terenie wsi
 +
 +
<br/>
 +
 +
== Turystyka ==
 +
*Szlak rowerowy o długości 21,9 km ("żółty") – przebieg trasy: [[Dywity]] – [[Redykajny]] – [[Gutkowo]] – [[Wilimowo]] – Kajny – [[Barkweda]] – [[Brąswałd]] – [[Ługwałd]] – [[Dywity]]
 +
*Szlak rowerowy o długości 40 km – przebieg trasy: [[Olsztyn]] – [[Redykajny]] – [[Brąswałd]] – [[Barkweda]] – Kajny – [[Gutkowo]] – [[Łupstych]] – [[Olsztyn]]
 +
 
<br/>
 
<br/>
  
Linia 62: Linia 71:
  
  
 
+
[[Kategoria: Powiat olsztyński]]
 
+
[[Kategoria: Jonkowo (gmina wiejska)]]
[[Kategoria: Miejscowość]][[Kategoria: powiat olsztyński]][[Kategoria: gmina Jonkowo]][[Kategoria: wieś sołecka]]
+
[[Kategoria: Wsie sołeckie]]
 +
[[Kategoria: 1301-1400]]

Wersja z 07:30, 11 lip 2014

Kajny

Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat olsztyński
Gmina Jonkowo
Liczba ludności (2010) 64
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Kajny
Kajny
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kajny
Kajny
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}


Kajny (niem. Kainen, Kaynen) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, w gminie Jonkowo. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego. Miejscowość w 2010 roku była zamieszkana przez 64 osoby.

Położenie

Miejscowość jest położona na Pojezierzu Olsztyńskim, w odległości 5 km na północny wschód od Jonkowa. Wieś położona jest na obszarze Leśnictwa Redykajny i Nadleśnictwa Kudypy.

Dzieje miejscowości

Wieś została założona przez kapitułę warmińską w 1354 roku na starym pruskim polu osadniczym – campus Kaynen na obszarze 7 łanów. Od XIX wieku do roku 1945 funkcjonowała nazwa Kainen. Na przełomie XIX i XX wieku wieś była zamieszkana przez 140-170 osób. II wojna światowa doprowadziła do spustoszenia miejscowości i jej opustoszenia. W miejscowości znajduje się czynna wież ciśnień zaopatrująca mieszkańców w wodę. Wieża zasilana jest przez XIX-wieczny tzw. taran wodny. To hydrotechniczne urządzenie napędzane siłą wody działa od ponad stu lat. Taran wodny został zaporjektowany przez Josepha Michaela Montgolfiera. Urządzenie zlokalizowane jest obok leśniczówki. 1 sierpnia 2004 roku Kajny obchodziły 650 – lecie powstania wsi. Przy leśniczówce został utworzony Ośrodek Edukacji Leśnej.


Ludzie związani z miejscowością


Zabytki

  • Taran wodny, zainstalowany pod koniec XIX wieku
  • Zabytkowy drewniany dom rodziny Rautenberg, wybudowany w 1856 roku
  • Dwie kapliczki warmińskie zlokalizowane na terenie wsi


Turystyka


Bibliografia

  1. Jadwiszczak Andrzej S., Kisielew Kazimierz, Klimek Robert, Kosińska Teresa, Warmia znana i nieznana: Brąswałd, Barkweda, Kajny, Bukwałd, Cerkiewnik, Swobodna, Gady 2012.
  2. Kellmann Georg, Historia parafii Klebark Wielki, jej wiosek i okolic. Parafia p.w. Znalezienia Krzyża Świętego i Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Klebarku Wielkim, Klebark Wielki 2007.
  3. Szlaki rowerowe powiatu olsztyńskiego i miasta Olsztyn, Białystok 2001.
  4. Bank Danych Lokalnych GUS [data dostępu: 10.12.2013]
  5. Dom Warmiński] [data dostępu: 10.12.2013]
  6. Wikipedia: Kajny [data dostępu: 10.12.2013]