Jarand z Grabia: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Linia 25: Linia 25:
  
 
== Życiorys ==  
 
== Życiorys ==  
Jarand z Grabia legitymujący się herbem Pomian. Urodził się jako syn kasztelana kruszwickiego. W 1402 roku mianowano go stolnikiem brzeskim. W czasie wyprawy do państwa zakonu krzyżackiego prowadził chorągiew biskupa poznańskiego, [[Wojciech z Jastrzębiec|Wojciecha z Jastrzębiec]]. Wziął udział w bitwie grunwaldzkiej oraz oblężeniu [[Malbork|Malborka]], za co uzyskał w nadaniu od króla wieś [[Miłomłyn]]. W 1426 roku pełnił funkcję posła, wysłanego do państwa krzyżackiego. W 1427 roku polski król mianował go wojewodą inowrocławskim. Po śmierci Władysława Jagiełły służył na dworze Władysława III Warneńczyka oraz Kazimierza IV Jagiellończyka.     
+
Jarand z Grabia legitymujący się herbem Pomian. Urodził się jako syn kasztelana kruszwickiego. W 1402 roku mianowano go stolnikiem brzeskim. W czasie wyprawy do państwa zakonu krzyżackiego prowadził chorągiew biskupa poznańskiego, [[Wojciech Jastrzębiec|Wojciecha z Jastrzębiec]]. Wziął udział w bitwie grunwaldzkiej oraz oblężeniu [[Malbork|Malborka]], za co uzyskał w nadaniu od króla wieś [[Miłomłyn]]. W 1426 roku pełnił funkcję posła, wysłanego do państwa krzyżackiego. W 1427 roku polski król mianował go wojewodą inowrocławskim. Po śmierci Władysława Jagiełły służył na dworze Władysława III Warneńczyka oraz Kazimierza IV Jagiellończyka.     
  
 
<br/>
 
<br/>

Wersja z 18:33, 30 gru 2014

Jarand z Grabia

Pole-obowiązkowe
Pole-obowiązkowe

Jarand z Grabia – stolnik brzeski, uczestnik bitwy grunwaldzkiej.


Życiorys

Jarand z Grabia legitymujący się herbem Pomian. Urodził się jako syn kasztelana kruszwickiego. W 1402 roku mianowano go stolnikiem brzeskim. W czasie wyprawy do państwa zakonu krzyżackiego prowadził chorągiew biskupa poznańskiego, Wojciecha z Jastrzębiec. Wziął udział w bitwie grunwaldzkiej oraz oblężeniu Malborka, za co uzyskał w nadaniu od króla wieś Miłomłyn. W 1426 roku pełnił funkcję posła, wysłanego do państwa krzyżackiego. W 1427 roku polski król mianował go wojewodą inowrocławskim. Po śmierci Władysława Jagiełły służył na dworze Władysława III Warneńczyka oraz Kazimierza IV Jagiellończyka.


Bibliografia

J. Sikorski, Bohaterowie Grunwaldu, Olsztyn 2010.

Zobacz też