Hildenbrandia rzeczna: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Linia 44: Linia 44:
 
=== Ciekawostki ===
 
=== Ciekawostki ===
  
Na Warmii i Mazurach gatunek ten znany jest z rzeki [[Rzeka Krutynia|Krutyni]] w [[Mazurski Park Krajobrazowy|Mazurskim Parku Krajobrazowym]], [[Rzeka Łyna|Łyny]] (w obrębie rezerwatu [[Rezerwat Las Warmiński im. prof. Benona Polakowskiego|"Las Warmiński im. prof. Benona Polakowskiego"]]), [[Rzeka Ełk|rzeki Ełk]] (Straduny) oraz [[Rzeka Bludzia|Bludzi]] w [[Puszcza Romincka|Puszczy Rominckiej]].
+
Na Warmii i Mazurach gatunek ten znany jest z rzeki [[Rzeka Krutynia|Krutyni]] w [[Mazurski Park Krajobrazowy|Mazurskim Parku Krajobrazowym]], [[Rzeka Łyna|Łyny]] - w rezerwacie [[Rezerwat Las Warmiński im. prof. Benona Polakowskiego|"Las Warmiński im. prof. Benona Polakowskiego"]]), [[Rzeka Ełk|Ełk]] (Straduny) oraz [[Rzeka Bludzia|Bludzi]] w [[Puszcza Romincka|Puszczy Rominckiej]].
 
<br/>
 
<br/>
  

Wersja z 22:23, 22 mar 2014

Hildebrandia rzeczna

Hildebrandia rivularis
(Liebm.) J. Agardh
Hildebrandia rzeczna
Hildebrandia rzeczna
Systematyka
Królestwo rośliny
Gromada krasnorosty
Klasa krasnorosty właściwe (Florideophyceae)
Rząd hildebrandiowce
Rodzina hildebrandiowate
Rodzaj hildebrandia
Gatunek hildebrandia rzeczna
Synonimy


Hildebrandia rzeczna (Hildebrandia rivularis (Liebm.) J. Agardh) – gatunek słodkowodnego krasnorostu z rodziny hildebrandiowatych (Hildebrandiaceae), rządu hildebrandiowców (Hildebrandiales)


Morfologia

Plecha w postaci płaskiej skorupy ściśle przylegającej do skalnego podłoża, co sprawia, że wygląda jak nalot. Rozrasta się promieniście, przybierając okrągławy, plackowaty kształt. Zbudowana z komórek ułożonych w ściśle ze sobą zrośniętych pionowych rzędach, słabo rozgałęziających się. Do podłoża przylega dolna warstwa plechy, nie tworząc chwytników. Górna warstwa plechy gładka. Barwa krwistoczerwona (od różu po bordo), zimą z brązowawym odcienie. Tetrasporangia umieszczone w zagłębieniach konceptakli porozrzucanych po powierzchni plechy. Komórki w przybliżeniu cylindryczno-kuliste. W komórkach pojedyncze chloroplasty. Komórki w różnych częściach plechy mają różne rozmiary, różniące się nawet dwukrotnie, zwłaszcza w przypadku rozgałęziania się.


Rozmieszczenie i ekologia

Gatunek słodkowodny. Roślina kosmopolityczna. Stwierdzono jej występowanie w większej części Europy, basenie Morza Karaibskiego, wschodniej Azji i wschodniej Australii. W Polsce występuje na rozproszonych stanowiskach – głównie na Pomorzu, rzadziej w Beskidach, w centralnej Polsce prawie niespotykany. Typowy dla wartko płynących rzek o stosunkowo czystej wodzie. Skorupiasty kształt plechy sprawia, że mieści się ona w warstwie granicznej, gdzie prąd oddziałuje słabiej. Hildebrandia częściej porasta części kamieni od strony natarcia prądu.


Wartość użytkowa

W Polsce roślina ta objęta jest ochroną gatunkową od 2004 r. (jako jeden z trzech gatunków glonów spoza grupy ramienic). Gatunek wpisany na czerwoną listę glonów Polski ze statusem V – narażony.


Ciekawostki

Na Warmii i Mazurach gatunek ten znany jest z rzeki Krutyni w Mazurskim Parku Krajobrazowym, Łyny - w rezerwacie "Las Warmiński im. prof. Benona Polakowskiego"), Ełk (Straduny) oraz Bludzi w Puszczy Rominckiej.


Bibliografia

J. Żelazna-Wieczorek, M. Ziułkiewicz: Hildebrandia rivularis (Rhodophyta) in Central Poland. Acta Societatis Botanicorum Poloniae 77(1): 41-777, 2008.

S. Czachorowski (red.): Wstępna ocena stanu poznania oraz zagrożenia bezkręgowców powiatu ełckiego, 2003 (mscr).


Linki zewnętrzne

http://pl.wikipedia.org/wiki/Hildenbrandia_rzeczna