Elbląskie Stowarzyszenie Organizatorów Pomocy Społecznej: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Linia 11: Linia 11:
 
}}
 
}}
  
'''Elbląskie Stowarzyszenie Organizatorów Pomocy Społecznej''' –  inicjatorką i pomysłodawczynią stowarzyszenia jest [[Anna Szyszka]], była dyrektor Wojewódzkiego Zespołu Pomocy Społecznej w Elblągu. Stowarzyszenie w swej działalności koncentruje się na prowadzeniu domów pomocy społecznej, dziennych domów pobytu, ośrodków interwencji kryzysowej etc. Prezesem Stowarzyszenia jest [[Anna Szyszka]].
+
'''Elbląskie Stowarzyszenie Organizatorów Pomocy Społecznej''' –  stowarzyszenie koncentrujące się na prowadzeniu domów pomocy społecznej, dziennych domów pobytu, ośrodków interwencji kryzysowej etc. Prezesem Stowarzyszenia jest [[Anna Szyszka]]. Stowarzyszenie współpracuje z wieloma instytucjami i organizacjami zajmującymi się udzielaniem pomocy społecznej, m.in. z Ośrodkami Pomocy Społecznej, Powiatowymi Centrami Pomocy Rodzinie, Domami Pomocy Społecznej oraz z innymi organizacjami pozarządowymi z województw warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i pomorskiego.<br/><br/>
Stowarzyszenie od początku swojego istnienia współpracuje z wieloma instytucjami i organizacjami zajmującymi się udzielaniem pomocy społecznej, m.in. z Ośrodkami Pomocy Społecznej, Powiatowymi Centrami Pomocy Rodzinie, Domami Pomocy Społecznej oraz z innymi organizacjami pozarządowymi z województw warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i pomorskiego.<br/><br/>
 
 
== Historia ==
 
== Historia ==
Elbląskie Stowarzyszenie Organizatorów Pomocy Społecznej powstało w 1998 roku. Główną inicjatorką założenia ESOPS była Anna Szyszka, członek Stowarzyszenia Organizatorów Pomocy Społecznej w Warszawie istniejącego od 1994 roku.
+
Elbląskie Stowarzyszenie Organizatorów Pomocy Społecznej powstało w 1998 r. Główną inicjatorką założenia ESOPS była Anna Szyszka, członek Stowarzyszenia Organizatorów Pomocy Społecznej w Warszawie istniejącego od 1994 r., była dyrektor Wojewódzkiego Zespołu Pomocy Społecznej w Elblągu.  
  
Anna Szyszka, Eugeniusz Bereda, Anna Kołakowska, Ewa Kirago i Tomasz Domażalski utworzyli Komitet założycielski. 14 listopada 1998 roku odbyło się zebranie założycielskie, na którym określono cele stowarzyszenia, a także jego statut. Tego samego dnia ESOPS zostało wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego. 11 lutego 1999 roku stowarzyszenie uzyskało osobowość prawną. Liczyło wówczas 23 członków.
+
Anna Szyszka, Eugeniusz Bereda, Anna Kołakowska, Ewa Kirago i Tomasz Domażalski utworzyli Komitet Założycielski. 14 listopada 1998 r. odbyło się zebranie założycielskie, na którym określono cele stowarzyszenia, a także jego statut. Tego samego dnia ESOPS zostało wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego. 11 lutego 1999 r. stowarzyszenie uzyskało osobowość prawną. Liczyło wówczas 23 członków.
  
Od 2 maja 1999 roku ESOPS prowadzi punkt poradnictwa specjalistycznego dla osób i rodzin, które znalazły się w ciężkiej sytuacji życiowej lub finansowej. Porad udzielają wolontariusze - specjaliści z zakresu psychologii, pedagogiki, doradztwa rodzinnego czy prawa.
+
Od 2 maja 1999 r. ESOPS prowadzi punkt poradnictwa specjalistycznego dla osób i rodzin, które znalazły się w ciężkiej sytuacji życiowej lub finansowej. Porad udzielają wolontariusze specjaliści z zakresu psychologii, pedagogiki, doradztwa rodzinnego czy prawa.
  
1 lipca 1999 roku zostało uruchomione [[Centrum Usług Środowiskowyc]]h, którego zadaniem jest poszerzanie już funkcjonującej oferty miejskiej o usługi opiekuńcze i pielęgniarskie.
+
1 lipca 1999 r. zostało uruchomione [[Centrum Usług Środowiskowych]], którego zadaniem jest poszerzanie już funkcjonującej oferty miejskiej o usługi opiekuńcze i pielęgniarskie.
  
5 maja 2003 roku ESOPS zawarło porozumienie z władzami Lidzbarka Warmińskiego w sprawie uruchomienia filii stowarzyszenia w tym mieście.
+
5 maja 2003 r. ESOPS zawarło porozumienie z władzami [[Lidzbark Warmiński|Lidzbarka Warmińskiego]] w sprawie uruchomienia filii stowarzyszenia w tym mieście.
 
 
<u>Nagrody i wyróżnienia przyznane Elbląskiemu Stowarzyszeniu Organizatorów Pomocy Społecznej:</u>
 
:2001 r. - wyróżnienie Ministra Pracy i Polity Społecznej za osiągnięcia w dziedzinie pomocy społecznej.
 
:2003 r. - nagroda specjalna Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej za wybitne, nowatorskie rozwiązania w pomocy na rzecz drugiego człowieka.
 
:2005 r. - nagroda [[Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego]] dla [[Anny Szyszki]] za wybitne osiągnięcia w dziedzinie pomocy społecznej.
 
:2007 r. - Złoty Krzyż Zasługi za działalność społeczną dla Zbigniewa Pawłowskiego.
 
:2008 r. - odznaczenie dla [[Anny Szyszki]] od [[Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego]] za szczególne zasługi dla rozwoju województwa.
 
:2008 r. - nagroda Ministra Pracy i Polityki Społecznej dla [[Anny Szyszki]] za zaangażowanie w realizację programów przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu w ramach programu "Dobrych praktykach aktywnych form pomocy 2008 r." oraz za książkę pt. "Pomoc społeczna w województwie elbląskim w latach 1981-98 w wycinkach prasowych".
 
:2010 r. - Kawalerski Krzyż Odrodzenia Polski przyznany [[Annie Szyszcze]] za działalność społeczną, w szczególności na rzecz pomocy osobom niewidomym i słabowidzącym.
 
 
== Statut ==
 
== Statut ==
 
Elbląskie Stowarzyszenie Organizatorów Pomocy Społecznej działa w oparciu o statut, który reguluje takie kwestie jak cele i działania stowarzyszenia, członkostwo w stowarzyszeniu, władze stowarzyszenia oraz majątek stowarzyszenia.
 
Elbląskie Stowarzyszenie Organizatorów Pomocy Społecznej działa w oparciu o statut, który reguluje takie kwestie jak cele i działania stowarzyszenia, członkostwo w stowarzyszeniu, władze stowarzyszenia oraz majątek stowarzyszenia.
Linia 37: Linia 27:
 
== Cele ==
 
== Cele ==
 
Elbląskie Stowarzyszenie Organizatorów Pomocy Społecznej realizuje następujące cele statutowe:
 
Elbląskie Stowarzyszenie Organizatorów Pomocy Społecznej realizuje następujące cele statutowe:
*Propagowanie nowych metod i technik działania w zakresie polityki społecznej;
+
*propagowanie nowych metod i technik działania w zakresie polityki społecznej
*Podnoszenie umiejętności, szczególnie zawodowej, kadry pomocy społecznej poprzez działalność edukacyjno-szkoleniowa;
+
*podnoszenie umiejętności, szczególnie zawodowej, kadry pomocy społecznej poprzez działalność edukacyjno-szkoleniową
*Współuczestniczenie w tworzeniu różnych form pomocy drugiemu człowiekowi;
+
*współuczestniczenie w tworzeniu różnych form pomocy drugiemu człowiekowi
*Promowanie idei wolontariatu;
+
*promowanie idei wolontariatu
*Prowadzenie domów pomocy społecznej, dziennych domów pobytu, środowiskowych domów samopomocy, ośrodków interwencji kryzysowej, ośrodków wsparcia, punktów poradnictwa specjalistycznego, świetlic oraz klubów środowiskowych;
+
*prowadzenie domów pomocy społecznej, dziennych domów pobytu, środowiskowych domów samopomocy, ośrodków interwencji kryzysowej, ośrodków wsparcia, punktów poradnictwa specjalistycznego, świetlic oraz klubów środowiskowych
*Tworzenie i opiniowanie programów w zakresie rozwiązywania problemów społecznych;
+
*tworzenie i opiniowanie programów w zakresie rozwiązywania problemów społecznych
*Organizowanie sympozjów i konferencji naukowych;
+
*organizowanie sympozjów i konferencji naukowych
*Prowadzenie systemu stypendialnego wspierającego dzieci i młodzież.
+
*prowadzenie systemu stypendialnego wspierającego dzieci i młodzież
 
== Zarząd ==
 
== Zarząd ==
Skład Zarządu wybranego przez Walne Zgromadzenie 30 czerwca 2012 roku:
+
Skład Zarządu wybranego przez Walne Zgromadzenie 30 czerwca 2012 r.:
*[[Anna Szyszka]] - Prezes Zarządu
+
*[[Anna Szyszka]] – prezes zarządu
*[[Zbigniew Pawłowski]] - Wiceprezes Zarządu
+
*[[Zbigniew Pawłowski]] – wiceprezes zarządu
*[[Jarosław Kogut]] - Wiceprezes Zarządu
+
*[[Jarosław Kogut]] – wiceprezes zarządu
*[[Franciszek Dawgul]] - Skarbnik
+
*[[Franciszek Dawgul]] – skarbnik
*[[Elżbieta Marszałkowska]] - Członek Zarządu
+
*[[Elżbieta Marszałkowska]] – członek zarządu
*[[Jarosław Keller]] - Członek Zarządu
+
*[[Jarosław Keller]] – członek zarządu
 
== Formy działalności ==
 
== Formy działalności ==
 
Elbląskie Stowarzyszenie Organizatorów Pomocy Społecznej w celu realizacji założeń statutowych podejmuje następujące działania:
 
Elbląskie Stowarzyszenie Organizatorów Pomocy Społecznej w celu realizacji założeń statutowych podejmuje następujące działania:
*Prowadzenie działalności szkoleniowo-edukacyjnej poprzez organizowanie szkoleń, seminariów, sympozjów;
+
*Prowadzi działalność szkoleniowo-edukacyjnej poprzez organizowanie szkoleń, seminariów, sympozjów.
*Przeprowadzanie badań socjologicznych;
+
*Przeprowadzi badania socjologicznych.
*Wydawanie publikacji;
+
*Wydaje publikacje.
*Realizowanie zajęć w świetlicy środowiskowej dla dzieci z rodzin wiejskich w miejscowości Jegłownik;
+
*Realizuje zajęcia w świetlicy środowiskowej dla dzieci z rodzin wiejskich w miejscowości [[Jegłownik|Jegłownik]].
*Prowadzenie Środowiskowego Domu Samopomocy w Jegłowniku, który powstał 15 grudnia 2003 roku;
+
*Prowadzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Jegłowniku, który powstał 15 grudnia 2003 roku.
*Organizowanie zajęć w świetlicy socjoterapeutycznej dla dzieci z rodzin zagrożonych problemem alkoholowym i społecznym z Elbląga w ramach funkcjonowania Świetlicy Socjoterapeutycznej przy ul. Gwiezdnej 21 w Elblągu;
+
*Organizuje zajęcia w świetlicy socjoterapeutycznej dla dzieci z rodzin zagrożonych problemem alkoholowym i społecznym z Elbląga w ramach funkcjonowania Świetlicy Socjoterapeutycznej przy ul. Gwiezdnej 21 w [[Elbląg|Elblągu]].
*Opracowywanie programów w zakresie rozwiązywania problemów społecznych, tworzenie programów dotyczących domów pomocy społecznej i innych form pomocy instytucjonalnej;
+
*Opracowuje programy w zakresie rozwiązywania problemów społecznych, tworzy programy dotyczące domów pomocy społecznej i innych form pomocy instytucjonalnej.
*Prowadzenie bezpłatnego poradnictwa specjalistycznego psychologicznego oraz prawnego;
+
*Prowadzi bezpłatne poradnictwo specjalistyczne, psychologiczne, oraz prawne.
*Organizowanie wypoczynku letniego ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży.
+
*Organizuje wypoczynek letni ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży.
== Źródła ==
+
==Nagrody i wyróżnienia==
 +
'''Nagrody i wyróżnienia przyznane Elbląskiemu Stowarzyszeniu Organizatorów Pomocy Społecznej:'''
 +
*2001 r. – wyróżnienie Ministra Pracy i Polity Społecznej za osiągnięcia w dziedzinie pomocy społecznej
 +
*2003 r. – nagroda specjalna Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej za wybitne, nowatorskie rozwiązania w pomocy na rzecz drugiego człowieka
 +
*2005 r. – nagroda Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego dla Anny Szyszki za wybitne osiągnięcia w dziedzinie pomocy społecznej
 +
*2007 r. – Złoty Krzyż Zasługi za działalność społeczną dla Zbigniewa Pawłowskiego
 +
*2008 r. – odznaczenie dla Anny Szyszki od Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego za szczególne zasługi dla rozwoju województwa
 +
*2008 r. – nagroda Ministra Pracy i Polityki Społecznej dla Anny Szyszki za zaangażowanie w realizację programów przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu w ramach programu "Dobrych praktykach aktywnych form pomocy 2008 r." oraz za książkę pt. ''Pomoc społeczna w województwie elbląskim w latach 1981-98 w wycinkach prasowych''
 +
*2010 r. – Kawalerski Krzyż Odrodzenia Polski przyznany Annie Szyszce za działalność społeczną, w szczególności na rzecz pomocy osobom niewidomym i słabowidzącym
 +
== Bibliografia==
 
[http://bazy.ngo.pl/search/info.asp?id=869 Baza danych organizacji pozarządowych i instytucji] [11.04.2014]<br/>
 
[http://bazy.ngo.pl/search/info.asp?id=869 Baza danych organizacji pozarządowych i instytucji] [11.04.2014]<br/>
 
[http://cop.elblag.pl/?page=organizations&ShowOne=95 Centrum Organizacji Pozarządowych w Elblągu] [11.04.2014]<br/>
 
[http://cop.elblag.pl/?page=organizations&ShowOne=95 Centrum Organizacji Pozarządowych w Elblągu] [11.04.2014]<br/>

Wersja z 12:00, 5 cze 2014

Elbląskie Stowarzyszenie Organizatorów Pomocy Społecznej

[[Plik:Logo Elbląskiego Stowarzyszenia Organizatorów Pomocy Społecznej.jpeg|285px|Elbląskie Stowarzyszenie Organizatorów Pomocy Społecznej]]
Elbląskie Stowarzyszenie Organizatorów Pomocy Społecznej
Rok założenia 1998 rok
Założyciel Anna Szyszka, Eugeniusz Bereda, Anna Kołakowska, Ewa Kirago, Tomasz Domażalski
Siedziba ul. Świętego Ducha 19, 82-300 Elbląg
Profil działalności pomoc społeczna
Kontakt tel. 55 236 25 54, e-mail: esops@interia.eu
KRS 00 00 00 13 04


Elbląskie Stowarzyszenie Organizatorów Pomocy Społecznej – stowarzyszenie koncentrujące się na prowadzeniu domów pomocy społecznej, dziennych domów pobytu, ośrodków interwencji kryzysowej etc. Prezesem Stowarzyszenia jest Anna Szyszka. Stowarzyszenie współpracuje z wieloma instytucjami i organizacjami zajmującymi się udzielaniem pomocy społecznej, m.in. z Ośrodkami Pomocy Społecznej, Powiatowymi Centrami Pomocy Rodzinie, Domami Pomocy Społecznej oraz z innymi organizacjami pozarządowymi z województw warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i pomorskiego.

Historia

Elbląskie Stowarzyszenie Organizatorów Pomocy Społecznej powstało w 1998 r. Główną inicjatorką założenia ESOPS była Anna Szyszka, członek Stowarzyszenia Organizatorów Pomocy Społecznej w Warszawie istniejącego od 1994 r., była dyrektor Wojewódzkiego Zespołu Pomocy Społecznej w Elblągu.

Anna Szyszka, Eugeniusz Bereda, Anna Kołakowska, Ewa Kirago i Tomasz Domażalski utworzyli Komitet Założycielski. 14 listopada 1998 r. odbyło się zebranie założycielskie, na którym określono cele stowarzyszenia, a także jego statut. Tego samego dnia ESOPS zostało wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego. 11 lutego 1999 r. stowarzyszenie uzyskało osobowość prawną. Liczyło wówczas 23 członków.

Od 2 maja 1999 r. ESOPS prowadzi punkt poradnictwa specjalistycznego dla osób i rodzin, które znalazły się w ciężkiej sytuacji życiowej lub finansowej. Porad udzielają wolontariusze – specjaliści z zakresu psychologii, pedagogiki, doradztwa rodzinnego czy prawa.

1 lipca 1999 r. zostało uruchomione Centrum Usług Środowiskowych, którego zadaniem jest poszerzanie już funkcjonującej oferty miejskiej o usługi opiekuńcze i pielęgniarskie.

5 maja 2003 r. ESOPS zawarło porozumienie z władzami Lidzbarka Warmińskiego w sprawie uruchomienia filii stowarzyszenia w tym mieście.

Statut

Elbląskie Stowarzyszenie Organizatorów Pomocy Społecznej działa w oparciu o statut, który reguluje takie kwestie jak cele i działania stowarzyszenia, członkostwo w stowarzyszeniu, władze stowarzyszenia oraz majątek stowarzyszenia.

Cele

Elbląskie Stowarzyszenie Organizatorów Pomocy Społecznej realizuje następujące cele statutowe:

  • propagowanie nowych metod i technik działania w zakresie polityki społecznej
  • podnoszenie umiejętności, szczególnie zawodowej, kadry pomocy społecznej poprzez działalność edukacyjno-szkoleniową
  • współuczestniczenie w tworzeniu różnych form pomocy drugiemu człowiekowi
  • promowanie idei wolontariatu
  • prowadzenie domów pomocy społecznej, dziennych domów pobytu, środowiskowych domów samopomocy, ośrodków interwencji kryzysowej, ośrodków wsparcia, punktów poradnictwa specjalistycznego, świetlic oraz klubów środowiskowych
  • tworzenie i opiniowanie programów w zakresie rozwiązywania problemów społecznych
  • organizowanie sympozjów i konferencji naukowych
  • prowadzenie systemu stypendialnego wspierającego dzieci i młodzież

Zarząd

Skład Zarządu wybranego przez Walne Zgromadzenie 30 czerwca 2012 r.:

Formy działalności

Elbląskie Stowarzyszenie Organizatorów Pomocy Społecznej w celu realizacji założeń statutowych podejmuje następujące działania:

  • Prowadzi działalność szkoleniowo-edukacyjnej poprzez organizowanie szkoleń, seminariów, sympozjów.
  • Przeprowadzi badania socjologicznych.
  • Wydaje publikacje.
  • Realizuje zajęcia w świetlicy środowiskowej dla dzieci z rodzin wiejskich w miejscowości Jegłownik.
  • Prowadzi Środowiskowy Dom Samopomocy w Jegłowniku, który powstał 15 grudnia 2003 roku.
  • Organizuje zajęcia w świetlicy socjoterapeutycznej dla dzieci z rodzin zagrożonych problemem alkoholowym i społecznym z Elbląga w ramach funkcjonowania Świetlicy Socjoterapeutycznej przy ul. Gwiezdnej 21 w Elblągu.
  • Opracowuje programy w zakresie rozwiązywania problemów społecznych, tworzy programy dotyczące domów pomocy społecznej i innych form pomocy instytucjonalnej.
  • Prowadzi bezpłatne poradnictwo specjalistyczne, psychologiczne, oraz prawne.
  • Organizuje wypoczynek letni ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży.

Nagrody i wyróżnienia

Nagrody i wyróżnienia przyznane Elbląskiemu Stowarzyszeniu Organizatorów Pomocy Społecznej:

  • 2001 r. – wyróżnienie Ministra Pracy i Polity Społecznej za osiągnięcia w dziedzinie pomocy społecznej
  • 2003 r. – nagroda specjalna Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej za wybitne, nowatorskie rozwiązania w pomocy na rzecz drugiego człowieka
  • 2005 r. – nagroda Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego dla Anny Szyszki za wybitne osiągnięcia w dziedzinie pomocy społecznej
  • 2007 r. – Złoty Krzyż Zasługi za działalność społeczną dla Zbigniewa Pawłowskiego
  • 2008 r. – odznaczenie dla Anny Szyszki od Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego za szczególne zasługi dla rozwoju województwa
  • 2008 r. – nagroda Ministra Pracy i Polityki Społecznej dla Anny Szyszki za zaangażowanie w realizację programów przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu w ramach programu "Dobrych praktykach aktywnych form pomocy 2008 r." oraz za książkę pt. Pomoc społeczna w województwie elbląskim w latach 1981-98 w wycinkach prasowych
  • 2010 r. – Kawalerski Krzyż Odrodzenia Polski przyznany Annie Szyszce za działalność społeczną, w szczególności na rzecz pomocy osobom niewidomym i słabowidzącym

Bibliografia

Baza danych organizacji pozarządowych i instytucji [11.04.2014]
Centrum Organizacji Pozarządowych w Elblągu [11.04.2014]
Elbląskie Stowarzyszenie Organizatorów Pomocy Społecznej [11.04.2014]
Krajowy Rejestr Sądowy online [11.04.2014]