Kamiennik Wielki

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 19:56, 29 cze 2014 autorstwa Emzet (dyskusja | edycje) (Dzieje miejscowości)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kamiennik Wielki

Dom podcieniowy w Kamienniku Wielkim
Dom podcieniowy w Kamienniku Wielkim
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat elbląski
Gmina Milejewo
Liczba ludności (2010) 549
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Kamiennik Wielki
Kamiennik Wielki
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kamiennik Wielki
Kamiennik Wielki
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}


Kamiennik Wielki (niem. Gross Stoboy) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim, w gminie Milejewo. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa elbląskiego.

Miejscowość w 2010 roku liczyła 549 mieszkańców. Obecnie funkcję sołtysa sprawuje Alina Bogucka[1].


Położenie

Wieś położona jest w zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, na obszarze Wysoczyzny Elbląskiej, 4 km na południe od Milejewa, przy drodze krajowej nr 22.

Dzieje miejscowości

Data założenia miejscowości nie jest znana. W 1320 roku istniała już duża wieś z 70 włókami ziemi. Po upadku rządów krzyżackich wieś dostała się z nadania króla polskiego klasztorowi brygidek w Elblągu, a później przeszła w posiadanie miasta. W Kamienniku Wielkim czynny był niegdyś młyn wodny poruszany przez potok Rogowa. W pobliżu granicy z Pomorską Wsią znajdowała się niegdyś papiernia. Otaczające Kamiennik Wielki gęste lasy zostały niemal w całości wykarczowane. Miejscowość znajdowała się na skrzyżowaniu uczęszczanych niegdyś dróg - w związku z tym powstała tutaj wkrótce karczma. Po 1772 roku Kamiennik Wielki obejmował obszar 65 włók i był zamieszkany przez 300 osób.

Dokładna data powstania szkoły nie jest znana, ale miało to miejsce przez 1772 rokiem. Nie była to jednak szczególnie popularna instytucja w miejscowości. Z powodu braku szkolnego budynku każdy chłop - według kolejności - musiał przyjmować nauczyciela z dziećmi w swoim domu. Oliwy do ognia dolewał fakt, że mieszkańcy byli zobowiązani do zapewniania nauczycielowi wyżywienia. Ostatecznie w 1785 roku mieszkańcy doprowadzili do usunięcia nauczyciela z Kamiennika Wielkiego. Na represje ze strony władz elbląskich nie trzeba było długo czekać. Szkolny budynek został wzniesiony w 1820 roku. Po trzech latach doszło do kolejnego konfliktu - mieszkańcy wsi nie chcieli przyjąć narzuconego przez urząd pruski nauczyciela. Interweniowała nawet żandarmeria, która zatrzymała chłopów w areszcie na obowiązkową 48-godzinną odsiadkę. Kolejny szkolny budynek powstał w roku 1873. Miejscowość była wówczas zamieszkana przez 500 osób. W 1920 roku liczba mieszkańców wzrosła do 530 osób.


Obecnie w miejscowości działa dom weselny Kamienny Dworek.


Turystyka


Zabytki

  • Domy podcieniowe


Bibliografia

  1. Baza Informacji Lokalnej [data dostępu: 5.05.2014]
  2. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Milejewo [data dostępu: 5.05.2014]
  3. Bank Danych Lokalnych GUS [data dostępu: 5.05.2014]
  4. Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej [data dostępu: 5.05.2014]


Przypisy