Pomorska Wieś

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Pomorska Wieś

Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat elbląski
Gmina Milejewo
Liczba ludności (2010) 262
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Pomorska Wieś
Pomorska Wieś
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Pomorska Wieś
Pomorska Wieś
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }

Pomorska Wieś (niem. Pomehrendorf) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim, w gminie Milejewo. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa elbląskiego. Miejscowość w 2010 roku liczyła 262 mieszkańców. Obecnie funkcję sołtysa sprawuje Zofia Zaborowska[1].

Położenie

Wieś położona jest w zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, na obszarze Wysoczyzny Elbląskiej, 8 km na południe od Milejewa, przy drodze wojewódzkiej nr 509.

Dzieje miejscowości

Pomorska Wieś jest jedną z najstarszych miejscowości na Wzniesieniu Elbląskim, położoną przy starym trakcie biegnącym z Elbląga do Młynar. Pierwotnie na obszarze dzisiejszej wsi znajdowała się osada Pogezanów. Lokacja miejscowości miała miejsce pod koniec XIII w. Ponowienie przywileju lokacyjnego nastąpiło w 1344 roku. Po raz pierwszy wymieniono miejscowego proboszcza o imieniu Mateusz w dokumentach z 1378 roku. Pomorska Wieś posiadała 57 włók ziemi oraz karczmę. Latem 1671 roku wybuchł wielki pożar, który strawił część miejscowości. Spłonął kościół, szkoła, karczma, 12 zagród chłopskich.

Około 1820 roku Pomorska Wieś posiadała 67 włók ziemi i 14 gospodarstw. Liczyła w tym czasie 331 mieszkańców. Około 1820 roku miejscowość była zamieszkana przez 428 osób. Miejscowa szkoła parafialna istniała już od dawna. Budynek nowej szkoły wzniesiony został w XVIII wieku. Po zakończeniu II wojny światowej placówka została uruchomiona w 1946 roku.

Nazwa Pomehrendorf utrzymała się w pieczęciach nagłówkowych Urzędu Gminnego – obok nadanej przez władzę nazwy Bierutowo – aż do roku 1947. Miejscowość została stosunkowo szybko zasiedlona przez przybyszów z Polski. Do 1 stycznia 1973 roku mieściła się tutaj siedziba Gromadzkiej Rady Narodowej.

Obecnie w Pomorskiej Wsi znajduje się 6-klasowa Szkoła Podstawowa im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, Filia Biblioteczna oraz sklep spożywczy i świetlica wiejska. Pomorska Wieś posiada własną parafię pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny.

Edukacja

Zabytki

  • Zabytkowy kościół pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny – wzniesiony w stylu gotyckim, z XIV-wiecznym prezbiterium, nawą z 1672 roku i drewnianą wieżą z 1766 roku. Pierwotną świątynię w 1671 roku strawił pożar, po którym pozostały tylko mury obwiednie i wschodni szczyt. Kościół odbudowano częściowo już w kolejnym roku.
  • Pomnik ku czci poległych w czasie I wojny światowej, znajduje się przy kościele.

Przypisy

Bibliografia

milejewo.bil-wm.pl [04.05.2014]
Szkoła Podstawowa w Pomorskiej Wsi [04.05.2014]
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Milejewo [04.05.2014]
Bank Danych Lokalnych GUS [04.05.2014]
Historia Wysoczyzny Elbląskiej, historia-wyzynaelblaska.pl [04.05.2014]