Arkadiusz Letkiewicz
Arkadiusz Letkiewicz | |
| |
Arkadiusz Letkiewicz
| |
Data i miejsce urodzenia | 22 listopada 1965 r. Szczytno |
Arkadiusz Letkiewicz (ur. 22 listopada 1965 r. w Szczytnie) – emerytowany inspektor policji, w latach 2008–2012 komendant-rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. W latach 2012–2013 zastępca Komendanta Głównego Policji. Profesor nadzwyczajny Politechniki Rzeszowskiej oraz Akademii Humanistycznej w Pułtusku, były profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Spis treści
Życiorys
Szkoła i wykształcenie
Arkadiusz Letkiewicz jest absolwentem Wydziału Organizacji i Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego. Ukończył również Studium Oficerskie w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie. Posiada stopień naukowy doktora habilitowanego.
Praca
Arkadiusz Letkiewicz karierę zawodową rozpoczął w sektorze prywatnym, podejmując pracę w jednej z firm komputerowych w Gdyni, w której objął ostatecznie stanowisko dyrektora. 20 sierpnia 1996 r. został przyjęty do służby policyjnej na stanowisku aplikanta Zakładu Organizacji Kierowania i Łączności Instytutu Podstaw Służby Policyjnej w Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Na uczelni tej ukończył Studium Oficerskie i 24 lipca 1997 r. awansował do stopnia podkomisarza policji.
1 marca 1997 r. awansował na stanowisko asystenta w Zakładzie Organizacji Kierowania i Łączności Instytutu Podstaw Służby Policyjnej. Jednocześnie podjął pracę nad przygotowaniem rozprawy doktorskiej pt. Empiryczna weryfikacja modelu partycypacji decyzyjnej Vrooma-Yettona. Obrona rozprawy doktorskiej przed Radą Wydziału Zarządzania i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie odbyła się 8 lutego 2000 r. Letkiewicz uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu (specjalność: organizacja i zarządzanie).
1 marca 2000 r. został mianowany adiunktem Zakładu Organizacji i Zarządzania w WSPol, który stał się częścią nowo powołanego Instytutu Kształcenia i Doskonalenia Kadr Kierowniczych Policji. Wkrótce po tym awansie, 1 października 2001 r., Letkiewicza mianowano kierownikiem Zakładu Organizacji i Zarządzania, zaś 1 maja 2002 r. powierzono mu pełnienie obowiązków zastępcy dyrektora Instytutu Kształcenia i Doskonalenia Kadr Kierowniczych Policji.
Podjęte przez kierownictwo policji próby reorganizacji WSPol i pozbawienia szkoły charakteru akademickiego, które realizowane były w 2003 r., nie pozostały bez wpływu na sytuację zawodową jej pracowników, w tym również Arkadiusza Letkiewicza. 1 października 2003 r. został on mianowany kierownikiem jednego z pięciu utworzonych wówczas zakładów. Natomiast 1 grudnia 2004 r., w związku z kolejną reorganizacją uczelni, w ramach której przywrócono instytuty, przeniesiono go na stanowisko adiunkta Zakładu Podstaw Zarządzania Instytutu Kształcenia Kadr Kierowniczych i Zarządzania Jakością w Policji. Powierzono mu również funkcję pełnomocnika komendanta WSPol ds. zarządzania jakością.
Na przełomie 2005 i 2006 r. Letkiewicz przyjął propozycję przenosin do Słupska. 31 stycznia 2006 r. mianowano go zastępcą komendanta tamtejszej szkoły policji. 16 października 2006 r. powrócił do WSPol w Szczytnie, gdzie objął stanowisko dyrektora Instytutu Kształcenia Funkcjonariuszy Służb Państwowych Zwalczających Przestępczość Zorganizowaną i Terroryzm. Jednocześnie został pełnomocnikiem komendanta-rektora ds. studiów i badań.
W czerwcu 2008 r. na Akademii Obrony Narodowej uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego (specjalność: kierowanie organizacjami). 1 listopada mianowano go prorektorem ds. studiów i badań. Stanowisko komendanta-rektora objął 7 sierpnia 2008 r. 24 lipca 2011 r. otrzymał awans na stopień inspektora policji.
Arkadiusz Letkiewicz kierował WSPol do połowy stycznia 2012 r. W dziejach uczelni był to jeden z najbardziej znaczących i efektywnych okresów. M. in. ze środków unijnych pozyskano fundusze, dzięki którym zmodernizowano szkołę oraz wzbogacono ją o nowe obiekty, w tym o Policyjne Centrum Dydaktyczno-Badawcze oraz nową bibliotekę.
Letkiewicz doprowadził również do nadania WSPol klasycznej struktury akademickiej. Wyróżniono wówczas Wydział Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Administracji, który został utworzony decyzją ministra spraw wewnętrznych i administracji z d. 30 kwietnia 2010 r. Działania te, w powiązaniu z pozyskaniem do pracy w WSPol samodzielnych pracowników naukowych, pozwoliły na wystąpienie do Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów z wnioskiem o przyznanie wydziałowi uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora w dziedzinie nauk o bezpieczeństwie. Wniosek zyskał akceptację, w związku z czym Wydział Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Administracji WSPol od 2011 r. posiada uprawnienia do doktoryzowania.
Arkadiusz Letkiewicz został m.in. powołany w skład zespołu doradców prezydenta RP w ramach Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego.
W styczniu 2012 r. zwolnił stanowisko komendanta-rektora WSPol i objął stanowisko zastępcy Komendanta Głównego Policji. W kwietniu 2013 r. złożył na ręce komendanta głównego nadinspektora Marka Działoszyńskiego raport oraz wniosek o zwolnienie go ze stanowiska i przeniesienie na emeryturę. Wniosek ten został rozpatrzony pozytywnie.
Działalność naukowa
Obowiązki związane ze sprawowaniem licznych funkcji administracyjnych nie zahamowały aktywności naukowej Letkiewicza. Jest współautorem kilkunastu publikacji zwartych, autorem licznych artykułów z zakresu problematyki zarządzania i szeroko rozumianego bezpieczeństwa wewnętrznego i narodowego oraz autorem samodzielnych monografii. Przygotowany przez Letkiewicza we współautorstwie Zarys dziejów polskiej policji wydano w pięciu wersjach językowych. Popularność tej pozycji zadecydowała o jej dwukrotnym wznawianiu.
W 2011 r. wydano pracę zbiorową pt. Nauka o bezpieczeństwie: istota, przedmiot badań i kierunki rozwoju. Studia i materiały, której był współredaktorem. W 2012 r. ukazała się jego książka Kompetencje menedżerskie w polskiej policji.
Państwowy Uniwersytet Spraw Wewnętrznych Ukrainy we Lwowie zaoferował Letkiewiczowi stanowisko profesora-korespondenta.
Ciekawostki
Poza służbą w policji oraz rolą nauczyciela akademickiego Letkiewicz realizuje się także jako muzyk. W 2010 r. dołączył jako perkusista do składu zespołu Hunter mającego status legendy polskiej sceny metalowej. W 2012 r. zespół wystąpił wraz z Arkadiuszem Letkiewiczem jako support przed Metallicą na jej koncercie w Polsce.
Zobacz też
policja.pl [20.04.2014]
szczytno.wm.pl [20.04.2014]
msw.gov.pl [20.04.2014]
nauka-polska.pl [20.04.2014]
Bibliografia
Kamasa D., Kronika Policji, "Przegląd Policyjny", roczniki 2004–2009.
Majer P., Kronika Policji, "Przegląd Policyjny", roczniki 1990–2003.
50-lecie oficerskiego szkolnictwa policyjnego w Szczytnie (1954–2004), pod red. nauk. Mieczysława Goettela, Andrzeja Misiuka i in., Szczytno 2004.