Jan Schmidt
Jan Chrystian Schmidt | |
| |
Data i miejsce urodzenia | ok. 1701 r. nieznane |
Data i miejsce śmierci | 18 maja 1759 r. Reszel |
Jan Chrystian Schmidt (ur. ok. 1701 r. – zm. 18 maja 1759 r. Reszlu) – rzeźbiarz, rajca miejski.
Spis treści
Życiorys
Nie jest znane dokładne miejsce urodzenia rzeźbiarza. Źródła wskazują na kilka kierunków z jakich mógł pochodzić: Saksonia, Reszel, Królewiec lub Warszawa. Wiadomo, że był synem Jana Schmidta (ur. 1656), również rzeźbiarza i stolarza, a także prawdopodobnie wnukiem (lub krewnym) Jana Schmidta (1629-1701) też zajmującego się tym rzemiosłem. Data urodzin została oszacowana na podstawie długości życia artysty odnotowanej w aktach zgonów kościoła parafialnego w Reszlu. Przypuszczalnie Jan Chrystian był konwertytą, który ok. 1723 r. porzucił wyznanie kalwińskie i przeszedł na katolicyzm. 6 (9?) listopada 1724 r. ożenił się z Elżbietą Peucker (córką rzeźbiarza Krzysztofa Peuckera). Ze związku urodziło się jedenaścioro dzieci: Jan Krzysztof, Andrzej, Jan Szymon, Bernard, Józef, Chrystian Bernard, Antoni Wawrzyniec, Franciszek Ksawery, Filip, jedyna córka Elżbieta oraz Ludwik. Owdowiał 15 czerwca 1753 r. Ożenił się ponownie z Katarzyną (nieznaną z nazwiska). Ślub najprawdopodobniej odbył się w jej rodzinnej miejscowości, poza Reszlem. Zmarł w wieku 58 lat.
Szkoła i wykształcenie
Nie są znane informacje o jego wykształceniu. Większość źródeł podaje, że praktykował u Krzysztofa Peuckera, późniejszego teścia, w jego warsztacie w Reszlu. Przypuszcza się jednak, że wcześniej pobierał nauki w Warszawie, lub nawet Dreźnie, zaś do Reszla i warsztatu Peuckera trafił nie jako czeladnik, ale ukształtowany młody artysta poszukujący zatrudnienia. W 1732 r. był już majstrem i realizował samodzielnie zlecenia.
Praca
Znanych jest obecnie dziesięć prac Jana Chrystiana Schmidta potwierdzonych źródłowo, z których nie wszystkie zachowały się do dzisiaj:
- Immaculata w Świętej Lipce (1732) – kamienna figura Marii Niepokalanie Poczętej;
- Ołtarz główny w kościele bernardynów w Barczewie (1734-1736) – ufundowany przez małżeństwo z Braniewa (Jana Citt i jego żony);
- Ołtarz główny w kościele jezuitów w Grodnie (1736-1737) – w ramach kontraktu z rektorem kolegium w Grodnie – Antonim Chądzyńskim;
- dwa ołtarze z kościoła w Kadynach: św. Antoniego i św. Franciszka (1736-1738);
- cztery ołtarze boczne w kościele bernardynów w Barczewie (1745);
- ołtarz Matki Boskiej Bolesnej w kościele parafialnym w Reszlu (lata 50-te XVIII w.)
Najpewniej spod dłuta Jana Chrystiana Schmidta wyszły ponadto:
- figura Marii na lipie w Świętej Lipce (ok. 1727);
- krucyfiks ze Świętej Lipki (1727);
- ołtarz św. Franciszka w kościele bernardynów w Barczewie (ok. 1736);
- ołtarze boczne w kościele Świętego Krzyża w Braniewie (lata 30-te XVIII w.);
- ołtarz Świętego Krzyża w kościele św. Katarzyny w Braniewie (lata 30-te XVIII w.);
- ołtarz główny w Ornecie (między 1739-1744);
- ambona w Ornecie (1740-1744);
- ołtarz główny w kościele w Ramsowie (1740);
- ołtarz główny w kościele w Osetniku (1742);
- figury na ołtarzu głównym w kościele w Henrykowie (lata 30-te XVIII w.);
- figury św. Jana Chrzciciela i św. Józefa w Reszlu (ok. 1740);
- figury Marii i anioła na prospekcie organowym w kościele w Chwalęcinie (I poł. XVIII w.);
- fragmenty dekoracji ambony w w kościele w Chruścielu (lata 30-te XVIII w.)
i inne rzeźby w kościołach na terenie Warmii, m.in. Braniewie, Reszlu, Ornecie, Olsztynie.
W 1759 r. warsztat po nim przejął syn Chrystian Bernard. Stylistykę dzieł Jana Christiana wyróżnia przede wszystkim upozowanie tworzonych postaci, równowaga w kompozycji pracy, a także barokowe, mistrzowsko wykonywane bogactwo draperii.
Działalność społeczna, kulturalna, naukowa, polityczna
Nie później niż w 1724 r. został członkiem miejskiej ławy w Reszlu. W dokumentach, poza mianem rzeźbiarza i stolarza, określany był jako: civil, czyli obywatel, Famatus Dominus, consul, czyli rajca). W połowie lat 30-tych XVIII wieku został członkiem rady miejskiej. W latach 1738-1748 był prowizorem kościoła parafialnego. Zapewne sprawował też inne urzędy miejskie.
Ciekawostki
Jan Chrystian wielokrotnie podawał do chrztu dzieci pochodzące z ważnych rodów reszelskich, z rodzin burmistrzów, radnych i ławników. Świadczy to o silnych powiązaniach artysty ze środowiskiem osób wpływowych w mieście, co wpłynęło znacząco na rozwój jego kariery artystycznej.
Bibliografia
- Smoliński Mariusz, Rzeźbiarz Jan Chrystian Schmidt. Rola Warmii jako prowincji artystycznej w XVIII wieku, Olsztyn 2006, OBN, [passim].
- Wagner Arkadiusz, Warsztat rzeźbiarski Chrystiana Bernarda Schmidta na Warmii, Olsztyn 2007, OBN, s. 50-60.