Jezioro Gielądzkie

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jezioro Gielądzkie

Jezioro Gielądzkie, źródło: polskaniezwykla.plJezioro Gielądzkie, źródło: polskaniezwykla.pl
Powierzchnia 444.00ha
Wymiary 6800.0m / 1650.0m
Średnia głębokość 6.8m
Maksymalna głębokość 27.0m
Długość brzegu 20230.0m
Objętość 30192.0 tys. m3
Wysokość n.p.m. 133.0 m.n.p.m.
Wyspy 6
Rodzaj rynnowe
Lokalizacja jeziora na mapie okolicyLokalizacja jeziora na mapie okolicy

Jezioro Gielądzkie – jezioro leżące w gminie Sorkwity w dorzeczu Pisy, Krytuni, oraz Narwi. Na obrzeżach jeziora położonych jest kilka miejscowości: na południowo-zachodnich krańcach gminna wieś Sorkwity, na zachodnich wieś Gieląd, dalej ku północy Pustniki, na północy Botowo, a w środkowej części brzegów wschodnich Młynik. Wokół jeziora biegną drogi, przeważnie o twardej nawierzchni. Południowym krańcem zbiornika przebiega droga nr 16. Od północny Jezioro Gielądzkie łączy się z jeziorem Zyndaki, a od południa z Jeziorem Lampackim (początek szlaku kajakowego Krutyni). Jezioro objęte jest strefą ciszy.

Ukształtowanie

Duże, rynnowe jezioro położone około 12 km na zachód od Mrągowa.

Zbiornik o rozwiniętej linii brzegowej z kilkoma głęboczkami, o niezbyt stromych stokach, przeważnie piaszczystej ławicy, dnie twardym, miejscami mulistym. Na jeziorze leży sześć niewielkich wysp: trzy większe, wypiętrzone i zadrzewione, położone są w środkowej części zbiornika, dwie małe w południowych krańcach i szósta u krańców północnych.

Brzegi jeziora są przeważnie wysokie i miejscami strome, jedynie północno-wschodnie płaskie. Brzegi wschodnie porasta las, pozostałe zajmują pola, łąki miejscami podmokłe, zwłaszcza w środkowej części zachodnich obrzeży.

Przyroda

Jezioro miernie zarośnięte. Oczerety względnie równomiernie występują wokół brzegów i wysp, przeważa trzcina, ponadto sitowie, tatarak, skrzyp. W zacisznych partiach zbiornika rozwija się grążel żółty. Wśród roślinności zanurzonej przeważa moczarka tworząca większe skupiska wokół brzegów części północnej i przy dużej wyspie w części środkowej.

Pogłowie ryb urozmaicone, występuje m.in. leszcz, płoć, sandacz, szczupak, węgorz, lin.

Użytkownik - dzierżawca

Jezioro użytkowane jest przez Gospodarstwo Rybackie Mrągowo.

Bibliografia

[ http://mojemazury.pl/jezioro/19/Gieladzkie mojemazury.pl] [10.01.2015]
Jeziora Pojezierza Mrągowskiego, Instytut Rybactwa śródlądowego, Olsztyn 1998.