Rezerwat Uroczysko Piotrowice

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 09:37, 25 cze 2014 autorstwa Ewa (dyskusja) (Utworzono nową stronę "{{Rezerwat przyrody infobox | nazwa_rezerwatu= Rezerwat przyrody Uroczysko Piotrowice | zdjęcie= | opis_zdjęcia= | rodzaj_rezerwatu=torfowiskowy |chara...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rezerwat przyrody Uroczysko Piotrowice

Rodzaj rezerwatu torfowiskowy
Państwo  Polska
Data utworzenia 1998
Powierzchnia 49,07 ha
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Współrzędne spoza mapy: Rezerwat przyrody Uroczysko Piotrowice : 0/0
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Współrzędne spoza mapy: Rezerwat przyrody Uroczysko Piotrowice : 0/0
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Rezerwat przyrody Uroczysko Piotrowice

O rezerwacie

Rezerwat przyrody Uroczysko Piotrowice, położony w gminie Biskupiec Pomorski, utworzono w 1998 roku (MP nr 161,poz.1102) na powierzchni 49,07ha w celu utrzymania naturalnych ekosystemów torfowiskowych wraz z przyległymi do nich powierzchniami leśnymi. Rezerwat położony jest w pobliżu wsi Piotrowice Małe, na wschód od drogi Biskupiec - Susz, w gminie Biskupiec, nadleśnictwo Jamy, leśnictwo Krotoszyny.
[[Plik:]]

Fizjogeografia terenu i szata roślinna

Obszar rezerwatu został ukształtowany podczas zlodowacenia Wisły i zajmuje bezodpływowe obniżenie terenu, które powstało po wytopieniu brył martwego lodu. Rezerwat stanowi kompleks torfowiskowo-leśny położony po zachodniej stronie jeziora Trupel, związany przestrzennie z lokalnymi zatorfieniami. Na jego terenie przeważają zbiorowiska niskotorfowiskowe, głównie wielopostaciowe zbiorowiska szuwarowe oraz torfowiska przejściowe.

Rośliny

Na terenie rezerwatu wyróżniono 37 zespołów roślinnych i 279 taksonów. Znajdują się tu interesujące i rzadkie gatunki roślin m.in.bażyna czarna, rosiczka okrągłolistna, storczyk krwisty,storczyk szerokolistnyczy widłak jałowcowaty. Z roślin objętych ochroną gatunkową ,prócz wymienionych, w rezerwacie występują grzybienie białe, porzeczka czarna, kruszyna pospolita,bagno zwyczajne i konwalia majowa.

Bibliografia

Dąbrowski S., Polakowski B.,Wołos L. Obszary chronione i pomniki przyrody województwa Warmińsko-Mazurskiego. Urząd Wojewódzki, Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Olsztynie, 1999. Olsztyn,1999.

Linki zewnętrzne

http://pl.wikipedia.org/wiki/Rezerwat_przyrody_Uroczysko_Piotrowice