Gimnazjum im. Jana Pawła II w Młynarach

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 09:04, 18 lut 2015 autorstwa LPF (dyskusja | edycje) (Bibliografia)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gimnazjum im. Jana Pawła II w Młynarach

Data założenia: 1999 r.
Poziom szkoły: ponadpodstawowy
Podtyp szkoły: gimnazjum
Adres: ul. Warszawska 1, 14-420 Młynary
Patron: Jan Paweł II


Gimnazjum im. Jana Pawła II w Młynarach – placówka oświatowa w województwie warmińsko-mazurskim wchodząca w skład Zespołu Szkół w Młynarach, do którego należy także Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Młynarach. Funkcję dyrektora Zespołu pełni obecnie Jan Radziszewski.

Historia

Gimnazjum powstało 1 września 1999 r. natomiast 14 grudnia 2005 r. nadano mu imię Jana Pawła II. Od 1 września 2008 r. placówka weszła, wraz ze Szkołą Podstawową im. Stefana Żeromskiego w Młynarach, w skład Zespołu Szkół w Młynarach.

Dyrektorzy szkoły od reaktywowania jej działalności po II wojnie światowej do utworzenia Zespołu Szkół w Młynarach: 1999-2001 - Jadwiga Wiśniewska-Szynkiewicz 2001-2008 - Jan Radziszewski

Działalność

Szkoła realizuje wiele projektów. Na szczególną uwagę zasługują:

  • Projekt "Akademia Młodych Noblistów" realizowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (2010-2012). Polegał on na organizowaniu zajęć pozalekcyjnych w tzw. laboratoriach: laboratorium ICT, laboratorium języka angielskiego, laboratorium biologiczno-chemicznym. uczniowie wzięli m.in. udział w: warsztatach edukacyjnych, wycieczkach edukacyjnych, spotkaniach z ludźmi z pasją, letnich i zimowych obozach edukacyjnych
  • Projekt "Szkolny Ośrodek Kariery dla uczniów Gimnazjum w Młynarach" finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (2013-2015). Jego głównym celem jest podniesienie wiedzy i umiejętności planowania własnej drogi edukacyjno-zawodowej u gimnazjalistów w latach szkolnych 2013/2014 i 2014/2015. Doradztwem zawodowym objęto 203 uczniów w wieku 13-16 lat, którzy nie mają wystarczającego dostępu do poradnictwa edukacyjno-zawodowego. W jego ramach projektu w szkole powstał SZOK – Szkolny Ośrodek Kariery, w którym odbywają się warsztaty grupowe oraz konsultacje indywidualne z doradcą zawodowym oraz psychologiem. Dla każdego gimnazjalisty objętego projektem tworzony jest IPEZ –Indywidualny Profil Edukacyjno-Zawodowy. Wszyscy uczniowie borą udział w wyjazdach na Targi Szkół Średnich do sąsiednich miast oraz odbywają wizyty zawodoznawcze w zakładach pracy reprezentujących różne branże.
  • Ogólnopolski projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej "Szkoła Współpracy. Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły", współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (2013-2015). Jego celem jest to, aby uczniowie gimnazjum czuli się dobrze w szkole, a przez to z chęcią uczestniczyli w różnych inicjatywach, osiągali sukcesy i świadomie podejmowali pewne decyzje o swoich działaniach i wiedzieli, że mają wpływ na funkcjonowanie życia szkoły. Projekt realizowany jest również po to, aby rodzice mogli uświadomić sobie, jak wiele mogą zdziałać, aby ich dzieci uczyły się w odpowiadających im warunkach.


Cele i zadania

Szkoła realizuje cele i zadania określone w ustawie o systemie oświaty, wydanych na jej podstawie aktach wykonawczych oraz programie wychowawczym i programie profilaktyki szkolnej.

Kadra pedagogiczna

Grono pedagogiczne w roku szkolnym 2014/2015:

  • biologia – Izabela Guzicz
  • chemia – Anna Kołodziej-Rabiczk
  • geografia – Irena Konopelska-Władyczak, Marta Matak
  • fizyka – Wiesława Hulanicka
  • edukacja dla bezpieczeństwa – Ewa Nisiewicz
  • wiedza o społeczeństwie – Waldemar Nisiewicz

Grono pozostałych nauczycieli znajduje się w Zespole Szkół w Młynarach|Zespole Szkół w Młynarach.

Osiągnięcia

Uczniowie gimnazjum uzyskują znaczne sukcesy przede wszystkim w konkursach artystycznych, sportowych i przedmiotowych (laureaci historii, języka polskiego, Języka niemieckiego, chemii, fizyki).

Bibliografia

zs.mlynary.edu.pl [27.11.2014]
szkolnictwo.pl [27.11.2014]