Rezerwat Ostoja Bobrów na Rzece Pasłęce
Rezerwat przyrody Ostoja bobrów na rzece Pasłęce | |
| |
Rodzaj rezerwatu | faunistyczny |
Państwo | Polska |
Data utworzenia | 1970 |
Powierzchnia | 4239,97 ha |
{{#invoke:Koordynaty|szablon}} |
Rezerwat przyrody Ostoja bobrów na rzece Pasłęce – rezerwat utworzony w 1970 r. (MP nr 2, poz. 21) w celu zachowania stanowisk bobra. Obszar o powierzchni 4239,97 ha obejmuje rzekę Pasłękę od źródeł do granic miasta Braniewo, wraz z trzema przepływowymi jeziorami: Sarąg, Łęguty i Isąg, zaporowym Jeziorem Pierzchalskim oraz dolnymi odcinkami dopływów: Morąg, Drwęca Warmińska i Wałsza wraz z przylegającymi gruntami.
W skład rezerwatu wchodzą dodatkowo grunty przylegające – pasy obszarów nadrzecznych i nadjeziornych o szerokości 100 m na gruntach państwowych i 10 m na gruntach prywatnych. Jest to rezerwat o dużej wartości przyrodniczej i interesujący pod względem krajobrazowym, rozciąga się na długości 200 km.
Spis treści
Zwierzęta
W rezerwacie występuje oprócz bobra wiele gatunków zwierząt, m.in.: wydra, norka amerykańska, zimorodek, pluszcz. Spotkać można też bielika, orlika krzykliwego, żurawia, tracza nurogęś, sarnę, dzika, jelenia i inne. Ponadto w wodach Pasłęki i jej dopływów żyje bogata ichtiofauna: w górnej części dorzecza rzeki stwierdzono występowanie 24 gatunków ryb należących do 8 rodzin. Żyją tu takie gatunki jak: pstrąg potokowy, sztucznie wprowadzony lipień, a także kleń, świnka i głowacz.
Rośliny
Szata roślinna rezerwatu jest zróżnicowana i bogata. Lasy nadrzeczne rejonu południowego zajmują siedliska borowe z przewagą sosny pospolitej, z licznym udziałem dębu szypułkowego, grabu zwyczajnego, brzozy brodawkowatej i buka zwyczajnego. Rejon północny, oddzielony od poprzedniego terenami łąkowymi, pokrywają lasy liściaste typu grądowego, w których dominuje dąb szypułkowy i buk zwyczajny z domieszką lipy drobnolistnej, klonu zwyczajnego, a w sąsiedztwie wód olchy czarnej, jesionu wyniosłego i wiązów: górskiego, szypułkowego oraz pospolitego. W runie rezerwatu występuje wiele gatunków rzadkich i chronionych roślin, np. wawrzynek wilczełyko, lilia złotogłów, bluszcz pospolity, kopytnik pospolity, gatunki storczyków i inne.
Ciekawostki
Rezerwat ten jest największym rezerwatem w województwie warmińsko-mazurskim.
Bobry były niegdyś stałym elementem fauny na Pojezierzu Mazurskim. Jeszcze w pierwszej połowie XVIII wieku musiały należeć tu do zwierząt pospolitych. Podczas wizyty króla Stanisława Leszczyńskiego w Królewcu w 1734 r. były przedmiotem handlu, a za ogon bobra płacono 2 dukaty. Uważa się, że zwierzęta te zostały wytępione na początku XIX wieku.
Bibliografia
Dąbrowski S., Polakowski B., Wołos L., Obszary chronione i pomniki przyrody województwa Warmińsko-Mazurskiego, Urząd Wojewódzki, Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Olsztynie, 1999.
Zobacz też
Rejestr rezerwatów przyrody województwa warmińsko-mazurskiego, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie [22.10.2014]
pl.wikipedia.org, Rezerwat Ostoja bobrów na rzece Pasłęce, pl.wikipedia.org [22.10.2014]
- Strony zawierające wywołania szablonów z parametrami o takich samych nazwach
- Przyroda
- Ochrona przyrody
- Rezerwaty przyrody
- Stawiguda (gmina wiejska)
- Olsztynek (gmina miejsko-wiejska)
- Gietrzwałd (gmina wiejska)
- Jonkowo (gmina wiejska)
- Świątki (gmina wiejska)
- Łukta (gmina wiejska)
- Lubomino (gmina wiejska)
- Miłakowo (gmina miejsko-wiejska)
- Orneta (gmina miejsko-wiejska)
- Godkowo (gmina wiejska)
- Płoskinia (gmina wiejska)
- Wilczęta (gmina wiejska)
- Braniewo (gmina wiejska)