Zajączkowo (gmina Milejewo)

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Wersja z dnia 08:09, 24 wrz 2014 autorstwa MagdaS (dyskusja | edycje) (Dzieje miejscowości)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zajączkowo

Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat elbląski
Gmina Milejewo
Liczba ludności (2010) 150
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Zajączkowo
Zajączkowo
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Zajączkowo
Zajączkowo
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Zajączkowo – wieś sołecka położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim, w gminie Milejewo. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa elbląskiego.

Miejscowość w 2010 roku liczyła 150 mieszkańców. Obecnie funkcję sołtysa sprawuje Lidia Chmielewska[1].

Położenie

Wieś położona jest w zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, na obszarze Wysoczyzny Elbląskiej, 2 km na północ od Milejewa, przy drodze wojewódzkiej nr 504.

Dzieje miejscowości

Za czasów pruskich istniała tu podobno osada grodowa. Na jej miejscu powstała obecna wieś. Przywilej lokacyjny Zajączkowa nie zachował się, wiadomo jednak, że miejscowość została założona w 1335 roku. Obejmowała obszar 25 włók na prawie chełmińskim. Sołtys zobowiązany do obsadzenia wsi osadnikami otrzymał 2 wolne włóki. Wieś z pewnością została spustoszona w okresie wojen polsko-krzyżackich, co z kolei wiązało się z podjęciem akcji ponownego zasiedlenia opuszczonych włók.

Po wojnach szwedzkich Zajączkowo było zamieszkane przez zaledwie 2 chłopów gospodarzących na 4 włókach. Miejscowa karczma była zrujnowana. W 1664 roku Zajączkowo posiadało 24 włóki; 4 włóki należały do ówczesnego sołtysa Krzysztofa Bombka, które nadano mu przywilejem z 3 grudnia 1659 roku. Przed 1772 rokiem Zajączkowo wchodziło w skład polskiego starostwa tolkmickiego.

Około 1818 roku w domku dróżnika osiadł Wacław Leopold, Czech pochodzący spod Pragi, służący wcześniej w wojsku pruskim. Przybysz namówił mieszkańców do ustawienia przy drodze trzech krzyży. Zostały one umieszczone w bezpośrednim sąsiedztwie staropruskiego grodziska, które w czasie budowy szosy uległo zniszczeniu. Wokół krzyży powstał mały ogród ze schodkami prowadzącymi w dół do potoku. Znajdowały się tu mostki i ławki oraz wydzielone ścieżki. Przed środkowym krzyżem wzniesiono ołtarz z cegły. Za krzyżem Wacław Leopold wzniósł altanę i skonstruował samodzielnie zegar słoneczny. Po śmierci Czecha park został zdewastowany – dzisiaj nie pozostał po nim żaden ślad. W drugiej połowie XIX wieku zaczęło się tutaj zbierać "szemrane towarzystwo", które tradycyjnie urządzało bijatyki w okresie Zielonych Świątek. Około 1 km od Zajączkowa w stronę Pogrodzia, tuż przy drodze, zachowały się jednak trzy krzyże.

Turystyka

Przypisy

  1. milejewo-ug.bip-wm.pl [05.05.2014]

Zobacz też

Bibliografia

Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Milejewo [05.06.2014]
Bank Danych Lokalnych GUS [05.06.2014]
milejewo.bil-wm.pl [05.06.2014]