Ząbrowiec

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ząbrowiec

Kaplica filialna w Ząbrowcu
Kaplica filialna w Ząbrowcu
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat elbląski
Gmina Godkowo
Liczba ludności (2010) 244
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Ząbrowiec
Ząbrowiec
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Ząbrowiec
Ząbrowiec
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}


Ząbrowiec (niem. Sommerfeld) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim, w gminie Godkowo. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa elbląskiego.

Miejscowość w 2010 roku liczyła 244 mieszkańców.


Położenie

Wieś położona jest w zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, na obszarze Wysoczyzny Elbląskiej, 6 km na południowy wschód od Godkowa, w pobliżu granicy z powiatem ostródzkim.

Dzieje miejscowości

Dokument lokacyjny wsi nie zachował się. Prawdopodobnie została założona przez Zakon Krzyżacki na tzw. "surowym korzeniu" na początku XIV stulecia. Funkcjonowała wówczas jako wieś czynszowa zasiedlona przez ludność niemiecką. Pierwotna nazwa wsi Sommerfeld obowiązywała do roku 1945. Po zakończeniu II wojny światowej do roku 1948 była zwana Latowice.


Podczas Kampanii napoleońskich wieś niszczona Kontrybucjami, plądrowaniem i przyniesionymi przez wojska francuskie chorobami.

W dniu 11.06.1807 r. przez Ząbrowiec przechodziły polskie wojska gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, kierując się na Frydland (obecnie Prawolinsk). Wieś wiele wycierpiała wtedy na skutek głodu. Przed wojną wieś liczyła 585 mieszkańców wraz z sąsiednimi Zimochami. Obecnie wieś liczy 230 mieszkańców. Na początku lat 90 wybudowano nowy Kościół dzięki wysiłkowi miejscowej społeczności.

Obecnie istnieje sklep spożywczo-przemysłowy i wiejska świetlica oraz kaplica pw. św. Franciszka z Asyżu w Ząbrowcu, będąca filią parafii rzymsko-katolickiej w Miłakowie.


Ludzie związani z miejscowością


Zabytki


Bibliografia

  1. Baza Informacji Lokalnej [data dostępu: 5.05.2014]
  2. Strategia zrównoważonego rozwoju gminy Godkowo na lata 2013-2020 [data dostępu: 5.05.2014]
  3. Bank Danych Lokalnych GUS [data dostępu: 5.05.2014]


Przypisy