Ząbrowiec

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Ząbrowiec

Kaplica filialna w Ząbrowcu.Źródło: www.milakowo.parafia.info.pl
Kaplica filialna w Ząbrowcu.
Źródło: www.milakowo.parafia.info.pl
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat elbląski
Gmina Godkowo
Liczba ludności (2010) 244
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Ząbrowiec
Ząbrowiec
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Ząbrowiec
Ząbrowiec
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }

Ząbrowiec (niem. Sommerfeld) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim, w gminie Godkowo. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa elbląskiego. Miejscowość w 2010 roku liczyła 244 mieszkańców. Funkcję sołtysa sprawuje Marlena Staruch.

Położenie

Wieś położona jest w zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, na obszarze Wysoczyzny Elbląskiej, 6 km na południowy wschód od Godkowa, w pobliżu granicy z powiatem ostródzkim.

Dzieje miejscowości

Dokument lokacyjny wsi nie zachował się. Prawdopodobnie została założona przez zakon krzyżacki na tzw. "surowym korzeniu" na początku XIV stulecia. Funkcjonowała wówczas jako wieś czynszowa zasiedlona przez ludność niemiecką.

Pierwotna nazwa wsi Sommerfeld obowiązywała do roku 1945. Po zakończeni II wojny światowej do roku 1948 miejscowość była zwana "Latowice". W okresie wojen napoleońskich Ząbrowiec, podobnie jak większość okolicznych miejscowości, boleśnie ucierpiał na skutek kontrybucji i rabunków dokonywanych przez francuskich żołnierzy. W tym czasie pojawiło się również zagrożenie związane z epidemiami.

11 czerwca 1807 roku przez miejscowość przechodziły wojska generała Jana Henryka Dąbrowskiego, które kierowały się wówczas na Frydland.

Przed wybuchem II wojny światowej Ząbrowiec była zamieszkany przez 585 osób. Obecnie istnieje tu sklep spożywczo-przemysłowy i wiejska świetlica oraz kaplica pw. św. Franciszka z Asyżu (filia parafii rzymskokatolickiej w Miłakowie), którą wybudowano na początku lat 90. XX wieku.

Bibliografia

Baza Informacji Lokalnej [05.05.2014]
Strategia zrównoważonego rozwoju gminy Godkowo na lata 2013–2020,uggodkowo.bip.doc.pl [05.05.2014]
Bank Danych Lokalnych GUS [05.05.2014]