Mniejszość ukraińska na Warmii i Mazurach
Mniejszość ukraińska na Warmii i Mazurach
Historia
Mniejszość ukraińska pojawiła się na Ziemiach Odzyskanych w ramach Akcji „Wisła”, mającej miejsce od 1 maja do 16 sierpnia 1947 roku. Ówczesne władze miały na celu wynarodowienie i zasymilowanie mniejszości ukraińskiej. Nie tworzono szkół ukraińskojęzycznych oraz utrudniano działalności na rzecz rozwoju kultury ukraińskiej. Dopiero w kwietniu 1952 roku nastąpił przełom za sprawą uchwały Biura Politycznego PZPR mniejszość ukraińska mogła uczyć się swojego języka. W roku szkolnym 1953/1954 utworzono w województwie olsztyńskim 9 punktów umożliwiających naukę języka ukraińskiego. Od 1 września 1956 do 1970 roku istniały ukraińskie klasy Liceum Pedagogicznego w Bartoszycach. W roku szkolnym 1963/1964 do szkół ukraińskojęzycznych uczęszczało 1704 dzieci co było najwyższą ilością uczniów w latach 60.tych.
Liczebność
Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku na terenie Polski przebywało 38 1797 ukraińskich obywateli, z czego 13 037 na terenie Warmii i Mazur. Od czasu wybuchu konfliktu na Ukrainie, blisko 800 jej mieszkańców poprosiło władze polskie o przyznanie statusu uchodźcy wojennego. W wyborach samorządowych w 2011 roku, jeden z przedstawicieli tej mniejszości, uzyskał mandat poselski do parlamentu. W Polsce działa Związek Ukraińców w Polsce, na czele którego stoi prezes Piotr Tyma. Związek ten posiada struktury regionalne, składające się z 10 oddziałów.
Najważniejsze ośrodki
Mniejszość ukraińska zamieszkuje północną część województwa od granicy z Obwodem Kaliningradzkim wraz z Olsztynem.
Kultura
Mniejszość ukraińska zamieszkuje północną część województwa od granicy z Obwodem Kaliningradzkim wraz z Olsztynem.
Najważniejszymi imprezami mniejszości ukraińskiej na Warmii i Mazurach są Dziecięce Festiwale i Konkursy, odbywające się w Koszalinie, Elblągu, Olsztynie, Wrocławiu oraz w Giżycku.
Według szacunków blisko 10% mieszkańców Warmii i Mazur słucha ukraińskiej audycji radiowej. Radio Olsztyn emituje transmisje w tym języku od 1958 roku. Początkowo raz w miesiącu, później co dwa tygodnie, a od przełomu lat 70. i 80.tych po pół godziny w każdą niedzielę. Od 15 stycznia 2001 roku audycje w języku ukraińskim nadawane są codziennie. Sekcja ukraińska polskiego Radia Olsztyn współpracuje z Ukraińską sekcją Radia BBC ulokowaną w Londynie.
Główną placówką edukacyjną młodzieży ukraińskiej na Warmii jest Zespół Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławieckim. Mieści się w nim gimnazjum, liceum oraz technikum gastronomiczne.
Bibliografia:
<http://mniejszosci.narodowe.mac.gov.pl/mne/mniejszosci/charakterystyka-mniejs/6480,Charakterystyka-mniejszosci-narodowych-i-etnicznych-w-Polsce.html#ukraincy >
< http://www.lesiabart.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=323:z-historii-szkolnictwa-ukraiskiego-na-warmii-i-mazurach&catid=51:o-patronie&Itemid=67 >
< http://wiadomosci.onet.pl/swiat/ukraincy-coraz-liczniej-przyjezdzaja-do-polski/bq149 >
< http://www.zup.ukraina.com.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1&Itemid=2 > <http://wrota.warmia.mazury.pl/archiwum/images/stories/stories_2011/Kancelaria_Sejmiku/Pliki/informacja%20o%20mniejszo%C5%9Bciach%20sesja%2010.2010r..pdf >