Bzury

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Bzury

Rodzaj miejscowości wieś sołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat ełcki
Gmina Prostki
Liczba ludności (2010) 39
Strefa numeracyjna (+48) 87
Kod pocztowy 19-335
Tablice rejestracyjne NEL
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Bzury
Bzury
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Bzury
Bzury
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}


Bzury (niem. Bzurren, od 1938 r. Serren) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie warmińsko–mazurskim, w powiecie ełckim, w gminie Prostki. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa suwalskiego. W 2010 roku wieś liczyła 39 mieszkańców. Aktualnie funkcję sołtysa sprawuje Rafał Kalinowski[1].

Położenie

Wieś położona jest w południowo–zachodniej części Pojezierza Ełckiego, około 15 km na południowy zachód od Ełku, w pobliżu granicy z powiatem piskim oraz z województwem podlaskim.

Dzieje miejscowości

Wieś powstała w ramach kolonizacji południowych i wschodnich obszarów państwa Zakonu Krzyżackiego. Brak jest dokładnych informacji na temat daty jej założenia, jednak najprawdopodobniej stało się to w pierwszych latach XVI wieku. Z późniejszych źródeł wynika, że tutejsze dobra były wówczas sprzedane przez prokuratora piskiego Jerzego von Kolbitza i prawdopodobnie nosiły nazwę Kortejki (Korteyken). Natomiast z 1538 roku pochodzi przywilej lokacyjny wsi, wystawiony przez księcia Albrechta Hohenzollerna. Dobra te otrzymali bracia Stanisław i Piotr z Bzur (Bschura); obejmowały one 17 łanów na prawie magdeburskim z obowiązkiem jednej służby zbrojnej. Wieś należała do parafii ewangelickiej w pobliskim Rożyńsku Wielkim, która powstała około 1550 roku. Szkoła we wsi powstała w 1818 roku. W 1935 roku uczęszczało do niej 116 dzieci, zaś zatrudnionych było dwóch nauczycieli. W 1857 roku Bzury liczyły 90 mieszkańców. Obecnie miejscowość jest siedzibą sołectwa.

Gospodarka

W miejscowości i okolicach najintensywniej rozwija się sektor gospodarczy związany z usługami turystycznymi: ośrodek wypoczynkowy, agroturystyka, pensjonaty, wypożyczalnia sprzętu wodnego.

Religia

Wieś znajduje się na terenie parafii rzymskokatolickiej pw. św. Szczepana w Rożyńsku Wielkim.

Bibliografia

Białuński Grzegorz, Kolonizacja „Wielkiej Puszczy” (do 1568 roku) – starostwa piskie, ełckie, straduńskie, zelkowskie i węgoborskie (węgorzewskie), Olsztyn 2002.
Pisz. Z dziejów miasta i powiatu, red. Wanda Korycka, Olsztyn 1970.
Statistisch-Topographisches Adreß-Handbuch von Ostpreussen, Commission bei Wilhelm Koch, Königsberg 1857.
Deutsche Verwaltungsgeschichte [01.09.2013]
Bank Danych Lokalnych GUS [01.09.2013]

Przypisy