Park (gmina Sępopol)

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Park

Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat bartoszycki
Gmina Bartoszyce
Sołectwo Trosiny
Liczba ludności (1998) 19
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Park
Park
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Park
Park
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Park (niem. Park) – wieś niesołecka położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie bartoszyckim, w gminie Sępopol. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa olsztyńskiego.

Miejscowość w 1998 roku liczyła 19 mieszkańców. Wieś wchodzi w skład sołectwa Trosiny, w którym funkcję sołtysa sprawuje obecnie Marianna Maczuga[1].

Położenie

Wieś położona jest w północnej części województwa warmińsko-mazurskiego, na Równinie Sępopolskiej, 12 km na północny wschód od Bartoszyc i 13 km na północny zachód od Sępopola, przy drodze wojewódzkiej nr 512.

Dzieje miejscowości

Brak jest informacji na temat okoliczności i daty powstania wsi. Prawdopodobnie przez większość swoich dziejów był to niewielki majątek ziemski. W 1857 roku folwark w Parku liczył 35 mieszkańców. Wchodził on w skład obszernego klucza dóbr von Kunheimów z Judyt, który wraz z dwoma innymi folwarkami (Domarady i Przewarszyty) zajmował powierzchnię 1121 ha. Park do 1945 roku należał do parafii ewangelickiej w Szczurkowie.

Po II wojnie światowej wieś weszła w skład sołectwa Retowy. Teren dawnego folwarku początkowo przejęły Państwowe Nieruchomości Ziemskie, ale już w lutym 1948 roku odkupiła go Państwowa Stadnina Koni w Liskach. Według spisu powszechnego z 1983 roku miejscowość składała się z dwóch budynków mieszkalnych (łącznie dziesięć mieszkań), posiadała świetlicę oraz elektryczne oświetlenie ulic. Park liczył wówczas 41 mieszkańców.

Turystyka

Zabytki

  • zespół folwarczny z ostatniej ćwierci XIX wieku: kuźnia (przełom XVIII i XIX wieku, obecnie budynek mieszkalny), stodoła, cielętnik, stajnia-obora-spichlerz, lodownia; domy robotników folwarcznych: trojak z zabudową gospodarczą; rządcówka nie zachowała się; kompozycja części gospodarczej nieczytelna
  • aleja lipowa wzdłuż drogi Park – Judyty na odcinku 1 km

Przypisy

  1. fre.of.pl [05.03.2014]

Bibliografia

Bartoszyce. Z dziejów miasta i okolic, red. Andrzej Wakar, Olsztyn 1987.
Statistisch-Topographisches Adreß-Handbuch von Ostpreussen, Commission bei Wilhelm Koch, Königsberg 1857.
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Sępopol, Sępopol 2005 [05.03.2014]
Bank Danych Lokalnych GUS [05.03.2014]