Żaba śmieszka: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Linia 24: Linia 24:
  
 
==Źródło==  
 
==Źródło==  
 +
<references/>
 
*[[Główczyński Krzysztof|Główczyński K.]]/ [[Wittbrodt Krzysztof|Wittbrodt K.]] 2011, Płazy i gady Welskiego Parku Krajobrazowego, Wydawnictwo VEGA, Kwidzyn 2011, 13 str.
 
*[[Główczyński Krzysztof|Główczyński K.]]/ [[Wittbrodt Krzysztof|Wittbrodt K.]] 2011, Płazy i gady Welskiego Parku Krajobrazowego, Wydawnictwo VEGA, Kwidzyn 2011, 13 str.
 
*WikiMedia
 
*WikiMedia

Wersja z 12:55, 8 sty 2014

{{{nazwa zwyczajowa}}}

Pelophylax ridibundus/Rana ridibunda[1]`
Pallas, 1771
[[Plik:{{{grafika}}}|240x240px|Pelophylax ridibundus/Rana ridibunda]]
{{{opis grafiki}}}
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada płazy
Rząd płazy bezogonowe
Rodzina żabowate
Rodzaj Pelophylax

Żaby

To rodzina płazów bezogonowych. Blisko spokrewnione z ropuchami. Różnią się od nich wielkością (żaby są mniejsze) i zazwyczaj skóra żab jest wilgotna i gładka (u ropuch: chropowata i sucha oraz pokryta gruczołami jadowymi). Poza tym żaby dużo swobodniej się poruszają skacząc. Gatunki żab występujących na Warmii i Mazurach: żaba jeziorkowa, żaba moczarowa, żaba śmieszka, żaba trawna, żaba wodna.

Żaba śmieszka

Największa z polskich żab – długość ciała do 13 cm. Bardzo podobna do żaby wodnej. Odróżnia ją od kuzynki jednak masywniejsza budowa ciała i chropowata skóra na grzbiecie, na której znajdują się brodawki. Ubarwienie od oliwkowozielonego do ciemnobrązowego. Na ciele ciemniejsze nieregularne plamki. Brzuch jaśniejszy, także plamisty.

Żaba śmieszka w naturalnym środowisku. (zdj. M.Qulehla)

Żarłoczne zwierzę, które nie pogardzi innymi płazami, małymi rybami, drobnymi ssakami i pisklętami wodnych ptaków. Zamieszkuje głównie brzegi jezior, głębszych stawów i starorzeczy, ale także stawy i rowy melioracyjne. Zwykle spędza czas na lądzie lub tuż pod powierzchnią wody. Spotkać ją można od wczesnej wiosny do października – właśnie jesienią zapada w sen zimowy, który spędza na dnie zbiornika.

Źródło

  1. Pelophylax ridibundus/Rana ridibunda w: Integrated Taxonomic Information System {{#invoke:lang|język}}