Żaba moczarowa

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
{{{nazwa zwyczajowa}}}

Rana arvalis[1]`
Nillson, 1842
[[Plik:{{{grafika}}}|240x240px|Rana arvalis]]
{{{opis grafiki}}}
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada płazy
Rząd płazy bezogonowe
Rodzina żabowate
Rodzaj Rana

Żaby

To rodzina płazów bezogonowych. Blisko spokrewnione z ropuchami. Różnią się od nich wielkością (żaby są mniejsze) i zazwyczaj skóra żab jest wilgotna i gładka (u ropuch: chropowata i sucha oraz pokryta gruczołami jadowymi). Poza tym żaby dużo swobodniej się poruszają skacząc. Gatunki żab występujących na Warmii i Mazurach: żaba jeziorkowa, żaba moczarowa, żaba śmieszka, żaba trawna, żaba wodna.

Żaba moczarowa

Niewielkie zwierzą z grupy żab brunatnych: długość ciała do 8 cm. Ubarwienie brązowe w różnych odcieniach, ciało pokryte ciemniejszymi plamkami. Podobna do żaby trawnej. Na grzbiecie widoczne jasne fałdy grzbietowe. Wzdłuż ciała przebiega jasna pręga. Spodnia część ciała jaśniejsza od grzbietowej. Po bokach charakterystyczne ciemne, niemal okrągłe plamy.

Żaba moczarowa (zdj.H. Oloffson)

Wytrzymała na brak wody, występuje na łąkach, w lasach świerkowych, liściastych, polanach śródleśnych, a nawet w suchych terenach o podłożu wapiennym. Nie stroni od słońca. Ze snu zimowego budzi się w marcu, niemal od razu poszukuje zbiorników wodnych i odbywa gody. W tym czasie (warto o tym pamiętać wędrując po bezdrożach warmińsko-mazurskich) ubarwienie samców przybiera intensywnie niebieski odcień.

Źródło

  • Rana arvalis w: Integrated Taxonomic Information System {{#invoke:lang|język}}