Andrzej Bawirsz

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
Andrzej Bawirsz

ks. Andrzej Bawirsz.Fot. Krzysztof Kozłowski.
ks. Andrzej Bawirsz.
Fot. Krzysztof Kozłowski.
Data i miejsce urodzenia 20 czerwca 1959 r.
Bartoszyce
Zawód duchowny katolicki, proboszcz
Odznaczenia
odznaczony godnością kapelana honorowego Jego Świątobliwości

Andrzej Bawirsz (ur. 20 czerwca 1959 r. w Bartoszycach) – duchowny katolicki, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Napiwodzie.

Życiorys

Szkoła i wykształcenie

Ukończył technikum budowlane w Olsztynie, maturę zdał w 1979 roku. Jest absolwentem Wyższego Seminarium Duchownego "Hosianum" w Olsztynie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1985 roku z rąk bpa Jana Obłąka. W 2002 roku uzyskał tytuł magistra teologii.

Praca

Po święceniach kapłańskich został wikariuszem w jednej z parafii w Elblągu, pracował również w parafii na Dajtkach w Olsztynie. W 1988 roku został kierownikiem Diecezjalnego Zakładu Poligraficznego w Olsztynie. Od 1989 roku jest proboszczem parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Napiwodzie.

W ciągu trzech lat od objęcia parafii wraz z miejscową społecznością lokalną wybudował kościół i plebanię. Oprócz kościoła głównego wybudował kościół filialny pw. bł. Bolesławy Lament w Grzegórzkach i kościół pw. św. Huberta w Zimnej Wodzie.

Odznaczenia

W 1997 roku został odznaczony godnością kanonika honorowego Kapituły Kolegiackiej w Dobrym Mieście, a w 2005 roku godnością kapelana honorowego Jego Świątobliwości.

Bibliografia

A. Kopiczko, Duchowieństwo katolickie w Diecezji Warmińskiej w latach 1945–1992, cz.2, Olsztyn 2007.