Bagienice Małe: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja zweryfikowana][wersja zweryfikowana]
Linia 35: Linia 35:
  
 
=== Charakterystyka fizjograficzna ===
 
=== Charakterystyka fizjograficzna ===
Wieś znajduje się na [[Pojezierze Mrągowskie |Pojezierzu Mrągowskim]]. Oddalona jest 6 km na zachód od [[Mrągowo|Mrągowa]], otoczona jest lasami i bagnami. W pobliżu miejscowości znajduje się [[Rezerwat przyrody Gązwa]] oraz [[leśniczówka Złoty Potok]]. Miejscowość położona jest na terenie fizjograficznym charakterystycznym dla [[Powiat mrągowski| powiatu mrągowskiego]], który znajduje się w obrębie dwóch regionów: część zachodnia do linii [[Lipowo]] - [[Kosewo]] - [[Baranowo]] - [[Cudnochy]] to obszar wyniesień [[Pojezierze Mrągowskie |Pojezierza Mrągowskiego]]; część wschodnia to [[Kraina Wielkich Jezior Mazurskich]], stanowiąca rozległe obniżenie w pasie pojezierzy Polski Północno-Wschodniej. Ukształtowanie terenu jest typowe dla obszarów polodowcowych. Występuje tutaj także skupienie dużych, naturalnych zbiorników wodnych (14% powierzchni) oraz rozległe, zwarte kompleksy leśne (31% powierzchni).  
+
Wieś znajduje się na [[Pojezierze Mrągowskie |Pojezierzu Mrągowskim]]. Oddalona jest 6 km na zachód od [[Mrągowo|Mrągowa]], otoczona jest lasami i bagnami. W pobliżu miejscowości znajduje się [[Rezerwat przyrody Gązwa]] oraz [[leśniczówka Złoty Potok]]. Miejscowość położona jest na terenie fizjograficznym charakterystycznym dla [[Powiat mrągowski| powiatu mrągowskiego]], który znajduje się w obrębie dwóch regionów: część zachodnia do linii [[Lipowo]] - [[Kosewo]] - [[Baranowo (gmina Mikołajki) |Baranowo]] - [[Cudnochy]] to obszar wyniesień [[Pojezierze Mrągowskie |Pojezierza Mrągowskiego]]; część wschodnia to [[Kraina Wielkich Jezior Mazurskich]], stanowiąca rozległe obniżenie w pasie pojezierzy Polski Północno-Wschodniej. Ukształtowanie terenu jest typowe dla obszarów polodowcowych. Występuje tutaj także skupienie dużych, naturalnych zbiorników wodnych (14% powierzchni) oraz rozległe, zwarte kompleksy leśne (31% powierzchni).  
 
<br/>
 
<br/>
  

Wersja z 12:33, 8 lip 2014

Bagienice Małe

Rodzaj miejscowości wieś sołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat mrągowski
Gmina Mrągowo
Sołectwo Bagienice Małe
Liczba ludności (Pole-obowiązkowe) Pole-obowiązkowe
Strefa numeracyjna (+48) 89
Tablice rejestracyjne NMR
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Bagienice Małe
Bagienice Małe
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Bagienice Małe
Bagienice Małe
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}

Bagienice Małe (Stawy, niem. Klein Bagnowen, Bruchwalde, Bugnowen) – wieś sołecka w Polsce w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie mrągowskim, w gminie Mrągowo. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego.


Charakterystyka fizjograficzna

Wieś znajduje się na Pojezierzu Mrągowskim. Oddalona jest 6 km na zachód od Mrągowa, otoczona jest lasami i bagnami. W pobliżu miejscowości znajduje się Rezerwat przyrody Gązwa oraz leśniczówka Złoty Potok. Miejscowość położona jest na terenie fizjograficznym charakterystycznym dla powiatu mrągowskiego, który znajduje się w obrębie dwóch regionów: część zachodnia do linii Lipowo - Kosewo - Baranowo - Cudnochy to obszar wyniesień Pojezierza Mrągowskiego; część wschodnia to Kraina Wielkich Jezior Mazurskich, stanowiąca rozległe obniżenie w pasie pojezierzy Polski Północno-Wschodniej. Ukształtowanie terenu jest typowe dla obszarów polodowcowych. Występuje tutaj także skupienie dużych, naturalnych zbiorników wodnych (14% powierzchni) oraz rozległe, zwarte kompleksy leśne (31% powierzchni).

Dzieje miejscowości

Wieś lokowana najprawdopodobniej na dobrach Jana Guta, otrzymanych w wyniku nadania przez księcia Albrechta na prawie lennym w 1562 r. Jednak istnienia Bagienic Małych nie odnotowano na mapach z połowy XVII w. W takim wypadku należy przypuszczać, że założono ją pod koniec XVII w., bowiem już w 1785 r. było tam 7 dymów, a w 1838 r. 13. W 1838 r. mieszkały tu 92 osoby. Zabudowa wiejska odpowiadała planom krzywej ulicówki. W 1821 r. miejscowość określano jako wieś szlachecką o dwóch równorzędnie stosowanych nazwach: Klein Bagnowen i Bagienicze.


W XIX w. liczba mieszkańców sukcesywnie rosła. Po separacji gruntów i uwłaszczeniu chłopów, zabudowa uległa rozproszeniu. Części nowych gospodarstw ulokowała się na tzw. "wymiarach". W 1877 r. powstała tutaj jednoklasowa szkoła z niemieckim językiem wykładowym, która na stałe wpisała się w rozwój szkolnictwa na terenie dzisiejszej gminy Mrągowo. W 1928 r. wieś wymieniana była razem z leśniczówką. Po II wojnie światowej budynek szkolny został zniszczony. Odbudowy dokonali między innymi: były woźny Napierski i murarz Braun, którzy zadeklarowali się jako Polacy. W 1939 r. było tu 276 mieszkańców.


Gospodarka

We wsi działa sklep spożywczo-przemysłowy i schronisko dla zwierząt. Funkcjonuje tutaj także gospodarstwo agroturystyczne.

Religia

Wieś znajduje się na terenie parafii rzymskokatolickiej pw. Błogosławionego Honorata Koźmińskiego w Mrągowie, a także parafii greckokatolickiej pw. Świętego Bazylego Wielkiego w Kętrzynie.

Ludzie związani z miejscowością

Na kartach historii wsi zapisali się: woźny Napierski i murarz Braun. Ponadto wychowywał się tu i chodził do szkoły Mariusz Drężek - polski aktor. W 2011 r. sołtysem została wybrana Laura Barszcz.

Zabytki

We wsi zachowała się drewniana kapliczka.


Bibliografia

Mrągowo. Z dziejów miasta i okolic, pod red. Andrzeja Wakara, Olsztyn 1975, 487 ss.

Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, pod red. Bronisława Chlebowskiego, Filipa Sulimierskiego, Władysława Walewskiego, t. I, Warszawa 1880, 960 ss.

http://www.it.mragowo.pl/media/art/707/file/historia.pdf, 12.09.2013.


Zobacz też

http://www.mrangowotm.pl