Bagienice Małe

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Bagienice Małe

Rodzaj miejscowości wieś sołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat mrągowski
Gmina Mrągowo
Sołectwo Bagienice Małe
Liczba ludności (2010) 210
Strefa numeracyjna (+48) 89
Tablice rejestracyjne NMR
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Bagienice Małe
Bagienice Małe
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Bagienice Małe
Bagienice Małe
Ziemia

Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:city }


Bagienice Małe (Stawy, niem. Klein Bagnowen, Bruchwalde, Bugnowen) – wieś sołecka w województwie warmińsko–mazurskim, w powiecie mrągowskim, w gminie Mrągowo. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego. W 2010 roku wieś liczyła 210 mieszkańców. Obecnie funkcję sołtysa pełni Laura Barszcz[1].

Położenie

Wieś znajduje się na Pojezierzu Mrągowskim. Oddalona jest 6 km na zachód od Mrągowa, otoczona jest lasami i bagnami. W pobliżu miejscowości znajduje się Rezerwat przyrody Gązwa oraz leśniczówka Złoty Potok.

Dzieje miejscowości

Wieś lokowana najprawdopodobniej na dobrach Jana Guta, otrzymanych w wyniku nadania przez księcia Albrechta na prawie lennym w 1562 r. Jednak istnienia Bagienic Małych nie odnotowano na mapach z połowy XVII w. W takim wypadku należy przypuszczać, że założono ją pod koniec XVII w., bowiem już w 1785 r. było tam 7 dymów, a w 1838 r. ich liczba wzrosła do 13. W 1838 r. mieszkały tu 92 osoby. W 1821 r. miejscowość określano jako wieś szlachecką o dwóch równorzędnie stosowanych nazwach: Klein Bagnowen i Bagienicze.

W XIX w. liczba mieszkańców sukcesywnie rosła. Po separacji gruntów i uwłaszczeniu chłopów zabudowa uległa rozproszeniu. Część nowych gospodarstw ulokowała się na tzw. wymiarach.

W 1877 r. powstała tutaj jednoklasowa szkoła z niemieckim językiem wykładowym, która na stałe wpisała się w rozwój szkolnictwa na terenie dzisiejszej gminy Mrągowo. W 1928 r. wieś wymieniana była razem z leśniczówką. Po II wojnie światowej budynek szkolny został zniszczony. Odbudowy dokonali między innymi: były woźny Napierski i murarz Braun, którzy zadeklarowali się jako Polacy. W 1939 r. było tu 276 mieszkańców.

Gospodarka

We wsi działa sklep spożywczo–przemysłowy i schronisko dla zwierząt. Funkcjonuje tutaj także gospodarstwo agroturystyczne.

Religia

Wieś znajduje się na terenie parafii rzymskokatolickiej w Mrągowie, a także parafii greckokatolickiej w Kętrzynie.

Ludzie związani z miejscowością

Na kartach historii wsi zapisali się: woźny Napierski i murarz Braun. Ponadto wychowywał się tu i chodził do szkoły Mariusz Drężek – polski aktor.

Zabytki

We wsi zachowała się drewniana kapliczka.

Bibliografia

Mrągowo. Z dziejów miasta i okolic, pod red. Andrzeja Wakara, Olsztyn 1975.
Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, pod red. Bronisława Chlebowskiego, Filipa Sulimierskiego, Władysława Walewskiego, t. I, Warszawa 1880.
Mrągowo. Informacja Turystyczna [12.09.2013]
Wrota Warmii i Mazur [17.07.2014]
Bank Danych Lokalnych GUS [17.07.2014]

Przypisy

  1. Wrota Warmii i Mazur [17.07.2014]