Buczki: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia Warmii i Mazur
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja zweryfikowana][wersja zweryfikowana]
 
Linia 30: Linia 30:
 
  |www                  =
 
  |www                  =
 
}}<br/>
 
}}<br/>
''' Buczki''' (niem. ''Buczken'', od 1938 r. ''Kleinseliggen'') – wieś sołecka położona w [[Województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko–mazurskim]], w [[Powiat ełcki |powiecie ełckim]], w [[Ełk (gmina wiejska)|gminie Ełk]]. W latach 1975–1998 miejscowość [[Podział administracyjny|administracyjnie]] należała do [[Województwo suwalskie|województwa suwalskiego]]. Wieś w 2010 roku liczyła 77 mieszkańców<ref>łącznie Buczki i Szeligi</ref>. Obecnie funkcję sołtysa sprawuje [[Ewa Lewicka ]]<ref> [http://elk-ug.bip.eur.pl/ Strona Urzędu Gminy Ełk] [29.08.2013]</ref>.
+
''' Buczki''' (niem. ''Buczken'', od 1938 r. ''Kleinseliggen'') – wieś sołecka położona w [[Województwo warmińsko-mazurskie|województwie warmińsko–mazurskim]], w [[Powiat ełcki |powiecie ełckim]], w [[Ełk (gmina wiejska)|gminie Ełk]]. W latach 1975–1998 miejscowość [[Podział administracyjny|administracyjnie]] należała do [[Województwo suwalskie|województwa suwalskiego]]. Wieś w 2010 roku liczyła 77 mieszkańców<ref>łącznie Buczki i Szeligi</ref>. Obecnie funkcję sołtysa sprawuje Sylwia Sztachelska.
<br/><br/>
 
  
 
== Położenie ==
 
== Położenie ==

Aktualna wersja na dzień 08:07, 28 kwi 2020

Buczki

Rodzaj miejscowości wieś sołecka
Państwo  Polska
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat ełcki
Gmina Ełk
Liczba ludności (2010) 77
Strefa numeracyjna (+48) 87
Kod pocztowy 19-300
Tablice rejestracyjne NEL
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Buczki
Buczki
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Buczki
Buczki
Ziemia

{{#invoke:Koordynaty|szablon}}


Buczki (niem. Buczken, od 1938 r. Kleinseliggen) – wieś sołecka położona w województwie warmińsko–mazurskim, w powiecie ełckim, w gminie Ełk. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa suwalskiego. Wieś w 2010 roku liczyła 77 mieszkańców[1]. Obecnie funkcję sołtysa sprawuje Sylwia Sztachelska.

Położenie

Wieś położona jest w południowej części Pojezierza Ełckiego, około 3 km na wschód od Ełku, nad wschodnią odnogą jeziora Selmęt Wielki, na południe od drogi krajowej nr 16.

Dzieje miejscowości

Przed przybyciem Krzyżaków okolice te były zamieszkane przez plemiona jaćwieskie; na północny wschód od Buczek, nad brzegiem Jeziora Selmęt Wielki, na pagórku znajdowało się jaćwieskie grodzisko, ślad po nim przetrwał w nazwie pagórka – Zameczek. Wieś powstała w ramach kolonizacji południowych i wschodnich obszarów państwa Zakonu Krzyżackiego. Brak jest dokładnych informacji na temat daty jej założenia. Znajdujemy ją w źródłach pochodzących z początku XVI wieku. Miejscowość wymieniana jest wówczas jako osada oraczowska, zobowiązana do wystawienia jednej służby oraczowskiej. Obejmowała 15 łanów i występowała pod nazwą Butzky. Z czasem osada znacznie się powiększyła i w drugiej połowie XVII wieku obejmowała już prawie 21 łanów. Wieś należała do parafii ewangelickiej w Ełku.

Aktualnie wieś jest siedzibą sołectwa.


Liczba mieszkańców w poszczególnych okresach:

  • 1857 r. – 127 osób
  • 1933 r. – 326 osób (łącznie z Szeligami)
  • 1939 r. – 286 osób (łącznie z Szeligami)
  • 1988 r. – 77 osób

Turystyka

Przez miejscowość przebiega czerwony szlak rowerowy o łącznej długości 42,80 km – przebieg trasy: EłkMrozy WielkieSordachyKozikiGiżeBrodowoLaski MałeSypitkiMakosiejeŁojeLaski WielkieSędkiLega – Buczki – SzeligiEłk.

Stowarzyszenie Przystań–Szeligi–Buczki, a także Ełckie Stowarzyszenie Aktywnych "Stopa" organizuje tutaj piknik integracyjny w ramach projektu Słoneczne spotkania w Buczkach.

Bibliografia

Białuński Grzegorz, Kolonizacja „Wielkiej Puszczy” (do 1568 roku) – starostwa piskie, ełckie, straduńskie, zelkowskie i węgoborskie (węgorzewskie), Olsztyn 2002.
Kawecki Jan, Roman Bolesław, Ełk. Z dziejów miasta i powiatu, Olsztyn 1970.
Statistisch-Topographisches Adreß-Handbuch von Ostpreussen, Commission bei Wilhelm Koch, Königsberg 1857.
Deutsche Verwaltungsgeschichte [11.09.2013]
Bank danych Lokalnych GUS [11.09.2013]
Strona Urzędu Gminy Ełk [29.08.2013]

Przypisy

  1. łącznie Buczki i Szeligi